Francia udvarház marokkói fürdővel

Hiába keresünk útbaigazító táblákat Bikalra, Dombóvártól délre, az észak-baranyai település kastélyszállója helyett csak a távolabbi Bonyhádot jelzik a táblák. – Talán nem is olyan nagy baj, mert amúgy sem szeretnénk, ha csak a látvány miatt ide érkezők járművei felvernék a falu központjában lévő egykori bárói birodalom csendjét – mondja Herszényi Imre, a bikali Puchner Kastélyszálló igazgatója.

2008. 10. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat hektáron terül el az egykori Puchner-birodalom, melynek vendégei jószerivel csak az éttermekben vagy a termálvizes fürdőkben találkoznak.
– Tizenkét éve jegyeznek bennünket kastélyszállóként. Először a kastélyt újult meg, majd felépültek a vendégházak, elkészült a fürdő, a konferencia- és a sportközpont, egy éve pedig a francia udvarházat is megnyitottuk. Azt látom, ez a legkedveltebb a vendégek körében – mondja Herszényi Imre szállodaigazgató, aki kérdésünkre gazdag életrajzzal szolgált a hatalmas birtok egykori tulajdonosáról és a Puchner-birodalomról. Selmecbányáról származott Puchner Antal Szaniszló, Pozsonyban végezte a jogi tanulmányait, majd katonának állt. A szabadságharc idején a császárhoz hű tábornok volt, és Erdélyben Bem Józseffel is szembekerült. A bárói cím viselésére a katonai Mária Terézia-rend jogosította fel, az uralkodó pedig 1841-ben adományozta neki a három falut magában foglaló bikali uradalmat. A báró beleszeretett a Mecsek lábánál és a Hegyhát lankái között megbújó birtokba, és az 1840-es évek végén egy kastély építésébe kezdett. 1945 után a bikali kastély is állami kézbe került, és államigazdaság-központtá vált. Miután a hajdan jó hírű gazdaságot felszámolták, a rendkívül rossz állapotú „ágközpontot” egy banktól vásárolta meg a jelenlegi tulajdonos.
Ma százhatvan-százhetven vendég érezheti jól magát a bikali báróbirodalom Habsburg mintájú kastélyában, és az azzal azonos stílusú éttermekben költheti el reggelijét, ebédjét, vacsoráját.
Az évek során a Puchner-birtok is wellness-szállóvá avanzsált. Hatalmas parkjának kupolás fürdőházában egy francia és egy, az Ezeregyéjszaka hangulatát idéző marokkói fürdőtér várja a vendégeket. A konferenciaközpontban négyszázan tanácskozhatnak, a sportközpontba két fallabdapálya, bowling, biliárd, darts, asztalitenisz, asztalifoci és fitneszterem csábít. A szálloda együttes része egy francia nemesi stílusú udvarház is.
A kastélyszálló tulajdonosa most egy reneszánsz élményvárost építtet. A márciusban megnyíló két és fél hektáros „élménybirtok” főterén áll majd a kereskedők háza, ott lesz a piactér, a kaszinó, a jósda és a román stílusú templom. Kialakítanak egy lovagi küzdőteret, megismerkedhet a látogató a korabeli mesteremberek tevékenységével, beköltözhet a birtok reneszánsz palotájába, és a főúri kocsmában kortyolgathatja a finom italokat.
Bikal kastélyszállója négycsillagos; annak az egygyermekes családnak, amelyik az ország egyik legháborítatlanabb kisrégiójának elegáns szállodájában akar eltölteni egy péntek délutántól vasárnap délelőttig tartó, félpanziós hosszú hétvégét, legkevesebb százezer forinttal kell útra kelnie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.