Hat hektáron terül el az egykori Puchner-birodalom, melynek vendégei jószerivel csak az éttermekben vagy a termálvizes fürdőkben találkoznak.
– Tizenkét éve jegyeznek bennünket kastélyszállóként. Először a kastélyt újult meg, majd felépültek a vendégházak, elkészült a fürdő, a konferencia- és a sportközpont, egy éve pedig a francia udvarházat is megnyitottuk. Azt látom, ez a legkedveltebb a vendégek körében – mondja Herszényi Imre szállodaigazgató, aki kérdésünkre gazdag életrajzzal szolgált a hatalmas birtok egykori tulajdonosáról és a Puchner-birodalomról. Selmecbányáról származott Puchner Antal Szaniszló, Pozsonyban végezte a jogi tanulmányait, majd katonának állt. A szabadságharc idején a császárhoz hű tábornok volt, és Erdélyben Bem Józseffel is szembekerült. A bárói cím viselésére a katonai Mária Terézia-rend jogosította fel, az uralkodó pedig 1841-ben adományozta neki a három falut magában foglaló bikali uradalmat. A báró beleszeretett a Mecsek lábánál és a Hegyhát lankái között megbújó birtokba, és az 1840-es évek végén egy kastély építésébe kezdett. 1945 után a bikali kastély is állami kézbe került, és államigazdaság-központtá vált. Miután a hajdan jó hírű gazdaságot felszámolták, a rendkívül rossz állapotú „ágközpontot” egy banktól vásárolta meg a jelenlegi tulajdonos.
Ma százhatvan-százhetven vendég érezheti jól magát a bikali báróbirodalom Habsburg mintájú kastélyában, és az azzal azonos stílusú éttermekben költheti el reggelijét, ebédjét, vacsoráját.
Az évek során a Puchner-birtok is wellness-szállóvá avanzsált. Hatalmas parkjának kupolás fürdőházában egy francia és egy, az Ezeregyéjszaka hangulatát idéző marokkói fürdőtér várja a vendégeket. A konferenciaközpontban négyszázan tanácskozhatnak, a sportközpontba két fallabdapálya, bowling, biliárd, darts, asztalitenisz, asztalifoci és fitneszterem csábít. A szálloda együttes része egy francia nemesi stílusú udvarház is.
A kastélyszálló tulajdonosa most egy reneszánsz élményvárost építtet. A márciusban megnyíló két és fél hektáros „élménybirtok” főterén áll majd a kereskedők háza, ott lesz a piactér, a kaszinó, a jósda és a román stílusú templom. Kialakítanak egy lovagi küzdőteret, megismerkedhet a látogató a korabeli mesteremberek tevékenységével, beköltözhet a birtok reneszánsz palotájába, és a főúri kocsmában kortyolgathatja a finom italokat.
Bikal kastélyszállója négycsillagos; annak az egygyermekes családnak, amelyik az ország egyik legháborítatlanabb kisrégiójának elegáns szállodájában akar eltölteni egy péntek délutántól vasárnap délelőttig tartó, félpanziós hosszú hétvégét, legkevesebb százezer forinttal kell útra kelnie.
Mindenszentek - Fokozott óvatosságra intenek a mentők