Honvédelmi kockázattal is járhat a válság

A gazdasági válság miatt pusztába kiáltott szóvá válhat a kormány ígérete, amelyet a NATO-nak és a magyar katonáknak tett a honvédelmi tárca költségvetésének emeléséről. Ez a szerződéses katonák béremelésének meghiúsulását vonja maga után, amely fokozhatja a létszámgondokat a honvédségnél. A katonahiány pedig nemcsak biztonsági kockázatot jelent, hanem gondokat okozhat a NATO szállítórepülőgép-flottájának hazai kiszolgálásában is.

2008. 10. 31. 19:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szekeres Imre honvédelmi miniszter feltehetőleg hiába ígérte a honvédségi bérek és a missziókban szolgálók díjazásának jövő évi emelését – értesült lapunk. A Pénzügyminisztérium új költségvetési terveiben ugyanis a gazdasági válságra hivatkozva jelentősen módosult a Honvédelmi Minisztérium (HM) költségvetésének hétszázalékos emelésére vonatkozó ígéret. A szaktárcától a korábbi elképzelésekkel szemben közel hétmilliárd forintot vontak el a legújabb megszorítások részeként. A HM büdzséjéből a további tartalékképzési kötelezettség miatt ráadásul a tervezettnél csaknem harmincmilliárd forinttal kevesebbet (323,7 milliárd helyett 291,2 milliárdot) költhetnek el 2009-ben. A NATO védelmi minisztereinek budapesti csúcstalálkozója előtt pedig maga Gyurcsány Ferenc kormányfő ígérte meg, hogy a katonák jövőre több forrásból gazdálkodhatnak. A HM költségvetési forrásainak tervezett emelése azért is indokolt lenne, mert a szaktárca ezerfős létszámemelésre kért hozzájárulást a parlamenttől a honvédség feladatainak ellátásához. Új szerződéses katonák állományba vételére viszont nincs sok esély béremelések nélkül, hiszen az alacsony fizetések miatt most is igen nagy a fluktuáció a hadseregnél.
Információink szerint egyre kevesebben jelentkeznek önként a missziókra, ezért a HM tízszázalékos emelést tervezett a külszolgálatokért járó díjazásban is a megemelt költségvetési forrásokból. Katonák toborzása nélkül gondot jelenthet a nagy magyar sikerként elkönyvelt C–17-es program teljesítése is. Mint ismert, a NATO Pápára telepíti egyik szállítórepülőgép-flottáját, amelyet több tagállam kasszájából üzemeltetnek majd Magyarországon. A bázison, a NATO-előírásoknak megfelelően, a C–17-esek („jávorszarvasok”) fogadásának és kiszolgálásának érdekében teljes körű alkalmasságot kell elérni. Ehhez magyar katonákkal kell megerősíteni a repülőtér őrzés-védelmét, új tűzoltó képességet és egészségügyi központot kell kialakítani, továbbá nekünk kell ellátni a kapcsolódó kiszolgáló, biztosító feladatokat is.
A HM tájékoztatása szerint azonban ez nem oldható meg csupán belső átcsoportosítással. A tárca nehéz helyzetbe kerülhet, ha nem tud 340 főt toborozni a feladathoz, mert a létszámot a szállítórepülőgép-programban részt vevő partnerállamok is igénylik, és megkövetelik a nemzetközi légi közlekedés, valamint a NATO katonai szakmai előírásai is. A létszámgondok ugyanakkor biztonsági kockázatot is jelenthetnek, hiszen a honvédség hét szárazföldi zászlóaljából már most is csak ötöt tudunk teljesen feltölteni, minősített időszakban (rendkívüli állapot, háborús helyzet) ezért haza kell hívnunk a missziós katonáinkat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.