Ígéret helyett nyugdíjra várnak a nevelőszülők

Huszonöt éve harcolunk azért, hogy a nevelőszülők munkaviszonyban dolgozhassanak – mondta Orbán István jogász, pszichopedagógus, a Magyar Gyermek- és Ifjúságvédelmi Szövetség (Magyisz) elnöke. A tízezernél is több állami gondoskodásra szoruló fiatal családban történő nevelését vállaló nők ugyanis csak megbízásos jogviszonyban dolgozhatnak, így nem jogosultak nyugdíjra.

2008. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 20-22 ezer állami gondozott fiatal fele már nem intézetben, nevelőotthonban vagy úgynevezett lakásotthonban él, hanem nevelőszülőnél. Az Európai Unió is szorgalmazza, hogy intézetből családba kerüljön az állami gondozottak – a köznyelv szerinti „intézetisek” – hatvan-hetven százaléka. Hazánkban négyszázötven munkaviszonyban álló nevelőszülő dolgozik, és több mint ötezret foglalkoztatnak úgynevezett megbízásos jogviszonyban. Ők azok, akik a több évtizedes, áldozatos munkájuk után nem kapnak nyugdíjat – állította lapunknak a Magyisz elnöke. Orbán István összehasonlításként kifejtette: amíg a hazai családokban átlagosan 1,3, a nevelőszülőknél 2,2 a gyerekszám. Van olyan nevelőszülő, aki a két vér szerinti gyereke mellett három-négy állami gondozott fiatalt nevel. Ők is nagycsaládosoknak nevezhetők, ha nem is oda sorolják őket – folytatta érvelését a szövetség elnöke.
– A Somogy Megyei Gyermek- és Ifjúságvédelmi Intézet igazgatójaként először 1983-ban egy budapesti tanácskozáson vázoltam fel, miképp lehetne nevelőszülői jogviszonyt létesíteni. Egy tizenkét oldalas szakanyagban egyebek közt jogszabályi javaslatokat tettem arra, hogy hány gyereket mennyi ideig kellene nevelni ahhoz, hogy a nevelőszülő nyugellátással járó fő- vagy másodállású jogviszonyban dolgozhasson. Egy évvel később intézetigazgatóként kidolgoztam és folyamatában bemutattam a jogviszonyban létesített nevelőszülői modellt. Ezt követően az Elnöki Tanács a „rangjára emelte” a hivatásos nevelőszülői foglalkozást. Olyan szakma lett, mint az ácsé, a festőé vagy a hegesztőé. De a jóval nagyobb többséget képviselő, nem hivatásos nevelőszülők helyzetét nem rendezte – sorolta a szélmalomharc állomásait a gyermekvédelmi szövetség vezetője.
Majd miután azt firtattuk, hogy havonta mennyi pénzhez jut egy állami gondozottakat nevelő nő, Orbán István elmondta: két gyerek neveléséért, minden pótlékot beszámítva átlagosan kétszázezer forintot. De gyakran ebből él a saját gyerekét és a két állami gondozottat nevelő személy egész családja, beleértve az apát is. – Nemcsak a havi járandóság jelenti a gondot, hanem leginkább az: ha a nevelőszülő belefárad a munkájába, és eléri a nyugdíjkorhatárt, dolgozzon bár három vagy négy évtizeden át, nem kaphatja meg az időseket megillető járandóságot. És mivel nem munkaviszonyban, hanem megbízásos jogviszonyban dolgozik, azt sem teheti meg, hogy a maga által vállalt havonkénti járulékkal szerezzen jogosultságot a nyugdíjra.
A Magyisz elnökétől megtudtuk: a kontinens nyugati és északi országaiban ez a probléma nem létezik, és még Románia is előttünk jár a nevelőszülők javadalmazásában és nyugdíjuk biztosításában. – Romániában, az erdélyi állami gondozott fiatalok érdekében magam is segítettem a nevelőszülők foglalkoztatásával kapcsolatos jogalkotási munkát– mondta Orbán.
Szerinte óriási megtakarítást jelentene az állam számára, ha jogszabályilag rendezett munkaviszonyban dolgozna az ötezernél is több nevelőszülő. Ez tíz-tizenkétezer ember megélhetését biztosíthatná, hiszen egy családon belül nemcsak az anya, hanem az apa is munkaviszonyban lenne. Az anya főfoglalkozásúként, férje pedig mellékfoglalkozásként látná el a gyermeknevelési, gondozási tennivalókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.