Búcsú a Monroe-elvtől

Orosz–venezuelai haditengerészeti gyakorlat kezdődik a Karib-tengeren. Az orosz külpolitika latin-amerikai jelenlétének erősítése még nyáron kezdődött, és az amerikai elnökválasztások utánra időzítették a jó előre bejelentett egyik ütőkártyát. A közös hadgyakorlatot a hónap végén, Dmitrij Medvegyev orosz elnök caracasi látogatásával egy időben tartják.

2008. 11. 21. 20:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A latin-amerikai fejleményekből úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok következő elnökének nemcsak a nagyhatalom gazdaságpolitikáját, hanem térségi kül- és biztonságpolitikáját is alaposan felül kell vizsgálnia. Hugo Chávez megválasztása óta ugyanis Venezuelával szemben alkalmazott fegyverembargója végül nemcsak oda vezetett, hogy többek között Oroszország karjaiba hajtotta a korábban engedelmes szövetségest, de veszélybe került a gyengülő nagyhatalom biztonságának egyik alappillére, a térségi állandó katonai jelenlét is. Sőt, valószínűleg bele kell nyugodnia, hogy immár végérvényesen a múlté a lassan 200 éve, 1823-ban először hangoztatott Monroe-elv, miszerint Amerika az amerikaiaké. Legalább két versenytárs követel magának helyet, de már egész Amerikában: Kína és Oroszország.
Az orosz jelenlét az augusztusi orosz–grúz háború után lett egyértelműen kockázatos az Egyesült Államok térségi befolyására. Szeptember közepén kiutasították Bolíviából az Egyesült Államok nagykövetét, és a bolíviai orosz követ azonnal felajánlotta országa együttműködését a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemben. Az Egyesült Államok ugyanis rögtön az úgynevezett ATP-DEA támogatások – a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemben való együttműködésért cserébe kereskedelmi kedvezmények és logisztikai segítség – megvonását helyezte kilátásba a kiutasítás miatt. Venezuelával olyan szoros viszonyt alakítottak ki, hogy Latin-Amerikában Chávez vásárolja a legtöbb orosz fegyvert, eddig 4,4 milliárd dollár értékben.
A BBC spanyol változatának elemzője szerint Kuba és Oroszország négy éve közeledik egymáshoz, és Moszkvában már a támaszpontépítést is a jövőbeni elképzelések között említették. Újabb kubai válságtól azért nem kell félni, s Havanna sem lesz Moszkva első számú katonai szövetségese. Kuba ugyanis már válogathat a szövetségesek és jelöltek, Venezuela, Brazília, Kína és Oroszország között.
Az orosz külpolitikai lépések átgondoltságát és tartósságát jelzi, hogy három hete szentelték fel az első orosz ortodox székesegyházat a kubai államfő, Raúl Castro jelenlétében is. Egy argentin újságírónő, Hinde Pomeraniec emlékeztetett, az orosz nemzetbiztonsági tanács titkára, Alekszandr Patrusev októberi argentínai, ecuadori – egy éven belül távozik innen az amerikai támaszpont! –, venezuelai és kubai látogatása stratégiai célt szolgál.
A Gazprom befektetői egyhetes fórumot tartanak Argentínában és Chilében energetikai, bányászati, áramtermelési és közlekedési kérdésekről. Az argentin–orosz közeledés hátterében – Cristina Fernández de Kirchner elnök asszony december 8-án Moszkvába látogat – ugyancsak a korábban az adósságait könyörtelenül behajtó és kíméletlen megszorító intézkedéseket kikényszerítő IMF kitartó nyomása húzódik meg. A valutaalap az Egyesült Államok segítségével akarja visszaszerezni elvesztett befolyását, felhasználva az ország külső adósságainak újratárgyalását az egyik hitelezőcsoporttal, az úgynevezett párizsi klubbal. A kétoldalú orosz– argentin viszony erősödését azért is kell majd komolyan vennie Barack Obamának, az Egyesült Államok új elnökének, mert már kiterjed a katonai kapcsolatokra is.
Mindezekből is egyértelműnek látszik tehát, Oroszország visszatér Latin-Amerikába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.