Drámajáték a környezetért

A környezeti nevelésben is áttörést jelenthet a drámapedagógia módszerének alkalmazása. Legalábbis ezt tapasztaltuk, amikor a Budai Középiskolában jártunk, a Kacskaringók Virtustársulat különleges előadásán. A társulat színészei úgy nevelik a kamaszokat a környezettudatosabb életre, hogy produkciójuk közben elgondolkodtatják, cselekvésre késztetik a diákokat.

2008. 11. 22. 20:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Homo ludens, vagyis „játszó ember”. Így nevezi Johan Huizinga a mindenkori „szereplőket” abban a „színházban”, amit emberi társadalomnak hívnak. Az élet, a kultúra elengedhetetlen építőeleme ugyanis a játék. Tanul belőle mindenki, a csecsemőktől az aggastyánokig. Ezt használja fel módszereiben a mai drámapedagógia, és ennek több „fióktalálmánya”, például a beavató színház vagy a tanítási dráma is.
A Kacskaringók Virtustársulat drámapedagógusai pedig az egyik produkciójukban arra alkalmazzák a módszert, hogy ezzel vegyék rá a kamaszokat a környezettudatosabb magatartásra. A napokban a Budai Középiskolában adták elő az Öko-Pannon Kht. kezdeményezésére megírt, Mi van? című interaktív környezetvédelmi drámajátékukat. A darab egy környezeti problémákra érzékeny kamasz szemszögéből mutatja a világot. Ennek a világnak a szülők és a család mellett aktív tagja egy furcsa szereplő is, a környezetszennyezést megszemélyesítő „sárkány”. A Kacskaringók Virtustársulat vezetője, Nyári Krisztián a Lánchíd Rádió Zöldgömb című környezetvédelmi műsorában elmondta: az előadás a szándékai szerint olyan fontos kérdéseket boncolgat, hogy mi a következménye annak, ha nem veszünk tudomást a láthatatlan problémákról, miként vagyunk részesei az emberiség által okozott környezeti labilitásnak, és mit tehetünk ez ellen. Az előadás mindezeket a kérdéseket úgy teszi fel a kamaszoknak, hogy nem érzik kényszernek a részvételt. A színészek az előadás közben ugyanis leülnek a diákok mellé, megdöbbentik, elgondolkodtatják, cselekvésre késztetik őket. Idén összesen ötvenszer adják elő a darabot, amely minden alkalommal az Öko-Pannon Kht. partnervárosaiba látogat el – tudtuk meg Pribelszki Edinától, az Öko-Pannon Kht. képviselőjétől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.