Végig kell gondolniuk az orvosoknak is a közszféra többi dolgozójához hasonlóan, hogyan védhetik meg magukat a kormányzati gazdaságpolitika drasztikus megszorításaival szemben. Ha a büdzsét a most ismertté vált – az egészségügyet tovább nyomorító – pénzügyi előirányzatokkal fogadja el a kormányzat, nem marad más út, mint a rabszolgaság tudomásul vétele, vagy a szervezett tiltakozás – mondta a kamarai elnök. Emlékeztetett, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezete sztrájkfelhívása most is érvényben van, azt csak felfüggesztette az érdekvédelmi szervezet. A sztrájkfelhívás bármikor újra érvényes lehet, ha az orvosok helyzetének további romlását előidéző kormányzati intézkedésekkel kell számolni.
Éger István a súlyponti kórházak létrehozása során kialakult anomáliákról elmondta, az egészségügy struktúraátalakítása addig csak politika által vezérelt gazdasági kényszer, amíg az állam vagy az erre hivatott biztosító nem téríti meg a gyógyítás költségeit a kórházaknak. – Amíg a reális költségeket nem ismeri el a finanszírozó, addig nem folyik más, mint elkeseredett harc a betegekért és a pénzért, az orvosok és az ápolók pedig arra kényszerülnek, hogy hihetetlenül alacsony bérért dolgozzanak – fogalmazott.
Utcára vonulnak a fegyveresek. Ma az Országos Közszolgálati Sztrájkbizottság ülésén kiderül, milyen erő alkalmazására készek a közszféra szakszervezetei annak érdekében, hogy az általuk képviselt közel hétszázezer munkavállaló keresete ne essen vissza az öt-hat évvel ezelőtti színvonalra. Ez történik ugyanis, ha tervei szerint a kormány valóban befagyasztja a közszolgálati béreket és eltörli a 13. havi juttatást. Az már biztos, hogy a sztrájkjoggal nem rendelkező, negyvenezer rendőrt, katonát, tűzoltót, vámost, börtönőrt, polgári védelmi és nemzetbiztonsági dolgozót tömörítő Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége (FRDÉSZ) demonstrációt tart november 29-én. – Arról még nincs döntés, hogy vonulással, vagy a Parlament előtti gyűléssel tiltakoznak a megszorítások ellen – tudtuk meg Kónya Pétertől. Az FRDÉSZ elnöke hangsúlyozta, a tervezett intézkedések 40-50 százalékos reálbércsökkenést jelentenének képviseltjeik számára. – Eddig lehetett fát vágni a hátunkon. Ha a kormány megteszi, amit tervez, ne számítson a fegyveres szféra lojalitására – jelentette ki. (B. Á.)
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját