Exportálták a válságot

2008. 11. 27. 10:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Joseph Stiglitz, a 2001-es esztendő közgazdasági Nobel-díjasa, valamint a Világbank volt alelnöke és vezető közgazdásza egy héttel a washingtoni G20-csúcs előtt elemezte az argentin Clarínnak a pénzügyi világválság előzményeit. A neoliberalizmust szabadpiaci fundamentalizmusnak tartó közgazdász azért közöl rendszeresen írásokat az argentin lapban, mert ő is jól emlékszik a dél-amerikai ország hét évvel ezelőtti pénzügyi összeomlására, s az argentin katasztrófát okozó neoliberális gyakorlat helyett a neokeynesiánus elvek alkalmazását javasolja az országoknak a válság elkerülésére vagy a belőle való kilábalásra. Stiglitz egyenesen az Egyesült Államok jegybankjának volt elnökét, a szabadpiac főpapjának nevezett Alan Greenspant tartja a válság felelősének, aki utólag beismerte, hiba volt a dereguláció, s a magas kockázatú jelzáloghitelek parttalan exportja. A nagyhatalom azonban az Enron és a Worldcom botrányával a testületi felelőtlenséget is terjesztette – a homályos eredetű részvények felvásárlásával, amellyel a trükkös könyvelésre ösztönzött –, de sikerült exportálnia saját gazdasági válságát is. (A két botrány után egy ideig a nyilvánosság előtt lelkesen tárgyalták, s ajánlgatták külföldre az úgynevezett „jó kormányzás” elveit, majd jött a hedge fundok virágkora.) Stiglitz nem bízik John Paulsonban, a távozó gazdasági miniszterben sem, mert nem hiszi, hogy a bankok megmentésére megszavazott pénzt – 700 milliárd dollárt – valóban arra fordítja, amire kérte Bush, és ha így történik, akkor semmi jót nem jósol a világgazdaságnak.
Stiglitz szerint ahogy az Egyesült Államok felemészti a bolygó tartalékait, hogy megoldja saját nehézségeit, úgy kerülnek a fejlődő országok egyre nehezebb helyzetbe. Ezért valahányszor alkalma nyílik rá, mindig hangoztatja, hogy főleg azok az országok kerülték el ezt a kelepcét, amelyek nem liberalizálták gazdaságukat, például Kína. Nagy bajnak tartja, hogy a jelenlegi helyzetben sok ország ismét az IMF-től vár segítséget, mert él a gyanúperrel, hogy a pénzintézet a régi, s néhány országnak – például Argentínának – katasztrófát okozó recepteket, vagyis megszorítócsomagokat kényszerít ki, ami tovább növeli a világ egyenlőtlenségeit. Nem volt véletlen, hogy éppen Argentína vetette fel a csúcsot megelőző Sao Pauló-i ibér– amerikai tanácskozáson, hogy az IMF többé ne avatkozhasson be az egyes államok gazdaságpolitikájába, ha kölcsönt folyósít.
Stiglitz végkövetkeztetése: tíz évvel ezelőtt az ázsiai válság idején kínálkozott a remek alkalom, hogy a világ országai közösen előzzék meg a hasonló válságokat, de szinte semmi nem történt. Márpedig a válság elérte a fejlett világ szívét, ami napnál világosabban bizonyítja, hogy a Bretton Woodsban kidolgozott gazdasági elméletek együttese mondott csődöt, ezt kellene közösen átalakítani, hiába hajtogatja az ellenkezőjét a január végén távozó Bush elnök. Ha nem így történik, újra elszalasztják az alkalmat, hogy stabil és igazságosabb gazdasági rendszert hozzanak létre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.