Másfél hónap várakozás után az oktatási tárca a sajtó rendelkezésére bocsátotta az intézménybezárásokat és a pedagógus-elbocsátásokról szóló információkat, ám azokat megpróbálták úgy kozmetikázni, hogy ne derüljenek ki a valós adatok. A lapunknak küldött anyagban olyan számok szerepelnek, amelyek szerint több új munkaviszony létesült, mint ahány elbocsátás történt. Kiderült azonban, hogy az adatokból elhagyták a nyugdíjazás miatt megszűnt munkaviszonyokat. A minisztérium végül elismerte, hogy mintegy 1800 pedagógussal kevesebb dolgozik jelenleg az iskolákban, mint tavaly év végén.
Kiderült az is: az új tanévben 239 nevelési-oktatási feladatot ellátó intézmény szűnt meg, és mindössze 75 alakult, vagyis átlagosan három iskolát olvasztottak össze eggyé. Harmincnyolc olyan közoktatási intézmény is volt, amelyet jogutód nélkül zártak be, vagyis a tanárok az utcára kerültek, és az odajáró gyerekeknek teljesen új intézményt kellett keresniük általában a településtől több kilométerre.
– A több ezer fős elbocsátás is jól mutatja, hogy a kormány az oktatási miniszterrel az élen a valóságtól elrugaszkodott terveivel az utolsó pillanatig félrevezette a közvéleményt és tanárokat – utalt az Új tudás programmal kapcsolatos propagandára Sió László. A Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője szerint a létszámleépítések az iskolák súlyos alulfinanszírozottságából erednek.
– A jelenlegi válsághelyzetben nem elvenni, hanem segíteni kellene a tanárokat, ehelyett megvonják tőlük a 13. havi fizetést, letiltják a jövő évi béremelést, viszszavonják a pályakezdőknek az Új tudás program részében ígért drasztikus béremelést. Mindeközben pedig Hiller István arcpirító módon arról beszél, hogy a tárca a jelenlegi helyzetben is mindent megtesz a pedagógusi pálya presztízsének helyreállításáért – tette hozzá Sió.
Magyar Péter a nők elleni erőszak napját alapította meg