Magyarország az unió szégyenpadján

A pénzügyi mentőcsomag nagysága arra utal, hogy a kormány egy küszöbön álló államcsődöt kívánt elkerülni – jelentette ki Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök tegnap. Az IMF-hitelre utalva Orbán Viktor Fidesz-elnök úgy fogalmazott: kaptunk egy esélyt, hogy megvédjük magunkat az összeomlástól, de ez nem oldja meg a magyar gazdaság bajait.

2008. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óvnám magunkat attól, hogy kívülről várjunk megváltást – mondta tegnap a zágrábi látogatáson tartózkodó Orbán Viktor azzal kapcsolatban, hogy Magyarország a pénzügyi válság elleni védekezésében igénybe veszi a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kisegítő csomagját. A Fidesz elnöke hangsúlyozta: kaptunk egy esélyt, hogy megvédjük magunkat az összeomlástól, de ez nem oldja meg a magyar gazdaság bajait. Ez a pénz ugyanis nem a magyar gazdaság erősítésére megy el, hanem arra, hogy vissza tudjuk fizetni azokat a hiteleket, amelyeket korábban felvettünk – mondta. Úgy vélekedett, hogy most egy gazdasági növekedést serkentő csomag összeállításával kell foglalkozni Magyarországon, mert „ha ezt nem tesszük meg, akkor a munkanélküliség gyászos képet fog mutatni a következő időszakban”.
Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök ugyanezen ügyben budapesti sajtótájékoztatóján úgy vélekedett: az, hogy a 25 milliárd dollárnyi összeg nagy részét a Nemzetközi Valutaalaptól kellett felvenni, arra utal, jóval nagyobb a baj az államháztartás finanszírozhatóságával, mint azt a kormány bevallotta. Hozzátette: ennek csak egy magyarázata lehet, mégpedig az, hogy a kormány egy küszöbön álló államcsődöt kívánt elkerülni ezzel a „kétségbeesett és valóban szégyenteljes” lépéssel. Pokorni Zoltán képtelennek és felháborítónak nevezte, hogy Gyurcsány Ferenc sikerként állítja be Magyarországnak az unió szégyenpadjára kerülését. A kormányfő azért felelős, mert hazánk Simor András jegybankelnök szavaival élve a leggyengébb antilop az EU-n belül – tette hozzá. Emlékeztetett, hogy a magyar gazdaság 2000-ben még a visegrádi országok legerősebbje volt, jelenleg viszont már a leggyengébb, ma Magyarországot Ukrajnával, Fehéroroszországgal és Pakisztánnal együtt emlegetik. Nehezményezte azt is, hogy sem a parlamenti szakbizottságok, sem a pártok nem kaptak semmiféle írásos tájékoztatást az IMF-megállapodásról, csak egymásnak ellentmondó információkhoz juthattak hozzá. Egyben propagandafogásnak nevezte az állami vezetők juttatásainak tízszázalékos csökkentésével kapcsolatos kormányfői kezdeményezést, mivel a Magyar Fejlesztési Bank és a MÁV elnökének havi jövedelme meghaladja a hárommillió forintot, így a keresetcsökkenés életvitelszerű változást nem okoz, ugyanakkor egy nyugdíjas esetében hasonló arányú megvonás húsba vágó lesz.
Navracsics Tibor Fidesz-frakcióvezető tegnap Debrecenben közölte: az ellenzéki képviselőcsoport nagy valószínűséggel nem fogja támogatni a költségvetési törvény elfogadását. – A kormány módosító javaslatokkal kívánja toldozni-foldozni az előzetesen megbukott költségvetési törvényt. Ez azt mutatja, hogy az IMF-hitellel a zsebében nem veszi komolyan sem a költségvetési tervezést, sem a parlamentet – mondta.
Navracsics Tibor hangsúlyozta: a Gyurcsány-kormány nem jó irányban indult el, válságkezelő stratégiája nem jó, nem megszorítással, hanem gazdaságélénkítéssel lehet a válságból kilábalni. Ennek fedezete – fejtette ki az ellenzéki honatya – egy kétszer ötmilliárd eurós csomag lehet, amelynek első részéből gazdaságélénkítést kell végrehajtani, amely megteremti a lehetőségét a vállalkozások mozgásterét és tőkeerejét növelő adócsökkentésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.