Milliárdok a laktanyák civil őrzésére

Több mint nyolcmilliárd forintot költene el a honvédelmi tárca őrző-védő magáncégekre jövőre az adófizetők pénzéből. A minisztérium szerint így olcsóbb a laktanyák őrzése, az ellenzék viszont elfogadhatatlannak tartja, hogy nem katonák őrzik a működő alakulatok helyőrségeit.

2008. 11. 22. 20:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolc és fél milliárdra nőtt a költsége annak, hogy továbbra is magáncégekkel őriztetik a Magyar Honvédség objektumait. Ez az ellenzék szerint azért is érthetetlen, mert 2006 óta – amikor a laktanyák civil őrzés-védelmére még „csak” 6,3 milliárdot irányoztak elő a Honvédelmi Minisztérium (HM) büdzséjéből – számos objektumot bezártak, eladtak vagy átadtak más intézményeknek. A gazdasági válságra való tekintettel pedig igazán szolgálati feladattá tehetnék a katonáknak a laktanyák védelmét is.
Simicskó István a parlament költségvetési vitájában fel is szólalt, és módosító javaslatot nyújtott be az ügyben. A KDNP országgyűlési képviselője úgy fogalmazott: az is jól tükrözi, hogy milyen „dinamikusan fejlődő ágazat” a biztonsági magáncégek működtetése, hogy a HM éves feladatai között is előkelő helyet foglal el ezeknek a társaságoknak az alkalmazása.
*
Az elfogadható, hogy elhagyott laktanyákat vagy raktárakat ilyen társaságokra bíznak, hiszen ezek a cégek számtalan embernek adnak munkát, de az tarthatatlan, hogy működő alakulatokat ne katonák őrizzenek – tette hozzá a politikus. Emlékeztetett arra, hogy nemrég kormányhatározat született a katonák illetményének megemeléséről, élet- és szolgálati körülményeik javításáról és a haditechnikai fejlesztések forrásainak növeléséről. Ezekre azonban alig jut forrás, miközben több mint nyolcmilliárd megy el őrző-védő társaságokra.
Az őrzés-védelmi feladatokat olcsóbb és gazdaságosabb (az egyébként erre szakosodott) külső vállalkozóval végeztetni, mint a magasan kvalifikált és speciálisan kiképzett professzionális katonákkal – állította lapunknak a HM. A szaktárca sajtóosztályának érvei szerint ugyanis a katonák átlagos bérszínvonala magasabb, ráadásul a túlszolgálatért pluszjuttatások illetik meg őket. A civil őrző-védő vállalkozásoknak ugyanakkor „nagyobb a mozgástere a munkaerőpiacon”, vagyis az ország különböző régióiban akár olcsóbb munkaerőt is kereshetnek egy-egy feladatra. A honvédségnél azonban a bérezési rendszer erősen kötött, az azonos rendfokozatú, azonos beosztásokban dolgozó katonák ugyanakkora bért kell, hogy kapjanak függetlenül szolgálati helyüktől – közölte a honvédelmi tárca. Arra a kérdésünkre, hogy a minisztérium épületét és a katonai repülőtereket ennek ellenére miért katonák őrzik, a HM úgy reagált: egyetlen olyan objektumtípus van, amelynek őrzés-védelmét továbbra is katonák látják el, a stratégiai objektum. Ilyenek a HM épülete, a bázisrepterek vagy a lőszerraktárak. A szaktárca állította: „nagyságrendileg” nem változott az elmúlt évekhez képest a HM őrzés-védelmi feladatokra elkülönített keretösszege.
Az őrzés-védelmi feladatok ellátását egyébként négy évre a minisztérium tulajdonában álló HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt. nyerte el. Ez a cég azonban sok esetben alvállalkozókat alkalmaz. Az elmúlt években számos alkalommal írtunk arról, hogy laktanyák magán őrzés-védelme volt rendvédelmi tábornokokhoz köthető társaságokhoz, illetve szocialista kapcsolatokkal rendelkező vállalkozókhoz került. Megbízást kaphatott laktanyaőrzésre például Bodrácska János volt rendőrfőkapitány cége, a Reál Véd-Delta Vagyonvédelmi Kft., amely ezenkívül a szocialista vezetésű angyalföldi önkormányzat tulajdonában lévő Angyalföldi Vagyonkezelő Rt.-től is kapott több megbízást. A cég egyik volt tagja ugyanakkor egy időben egy társaságban tevékenykedett Juhász Gábor belügyi államtitkárral.
Szombathelyen egy szocialista önkormányzati képviselő által vezetett cég szerzett megbízást katonai objektumok őrzésére a HM társaságától. A Vasi Nyugalom Kft. – amelynek a megbízás idején ügyvezetője volt Szűcs Gábor, a szombathelyi szocialista frakció vezetője, a helyi önkormányzat gazdasági bizottságának elnöke – őrizhette egy darabig a Savaria Kiképzőközpont egy részét. A létesítmény később a HM fennhatósága alól az igazságügyi tárca felügyelete alá került, mert börtönné alakították. Szűcs lapunknak állította: nem összeférhetetlen az állami megbízás, hiszen a munkának semmi köze az önkormányzathoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.