Hiller István elismerte, hogy az új büdzsé soha nem látott megszorításokat hoz az oktatásba. Parlamenti beszédében nemrégiben kijelentette: az önkormányzati és területfejlesztési tárca költségvetésében található normatív hozzájárulások terén összesen 39,4 milliárd forintos csökkenés áll be, vagyis ennyivel csökken az óvodák és az iskolák támogatása. A felsőoktatás költségvetése a 2008-as 226 milliárd forintról jövőre 220,564 milliárd forintra módosul. Ez az idei évhez képest hat, a jövő évre eredetileg tervezetthez viszonyítva pedig 13 milliárd forintos csökkenést jelent. A tárcavezető ezzel gyakorlatilag bevallotta, hogy felrúgta a korábban a szakszervezetekkel kötött írásbeli megállapodásokat. Hiller a közoktatás érdekvédőivel arról írt alá szerződést, hogy januártól a főiskolát végzett pályakezdő pedagógusoknak húszezer forinttal, az egyetemi diplomával rendelkezőknek 32 ezerrel növeli a fizetését, a büdzsében azonban már nem szerepel a tétel. A felsőoktatás szereplőivel arról egyezett meg, hogy négy éven keresztül minden évben jelentős mértékben emelkedik a felsőoktatás finanszírozása, ehhez képest már az első évben csökkenni fog.
A Fidesz szerint elképesztő helyzetet teremt az új büdzsé az oktatásban. – Ez a javaslat olyan iszonyatos megszorítást jelent, amely nominálisan a hét évvel ezelőtti szintre veti vissza a magyar oktatás finanszírozását – jelentette ki lapunknak Sió László. A Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője emlékeztetett: a tavalyi húszmilliárd forintos elvonás tízezer tanár elbocsátását és félezer oktatási intézmény bezárását eredményezte, az új költségvetés most negyvenmilliárdot vesz ki az amúgy is csak vegetáló iskolákból. Leszögezte: az utóbbi években is sok önkormányzat állt a csőd szélén, az újabb csomag pedig teljesen padlóra küldi őket. A pénzügyi gondokkal küzdő települések már szinte minden kis iskolát bezártak, így a negyvenmilliárdos forráskivonást szinte csak létszámleépítésekkel lehet majd teljesíteni, ami óriási mértékű elbocsátást jelent majd. A politikus a felsőoktatást ért 13 milliárd forintos megszorítás kapcsán rámutatott: éppen az ilyen helyzetekre készült Magyar Bálint parlament előtt fekvő törvényjavaslata, amely az egyetemek rendelkezésére bocsátaná a jelenleg az állam kezében lévő felsőoktatási törzsvagyont.
Az érdekvédők nem nyugszanak bele a válságköltségvetés harmadik változatába, amely gyakorlatilag ellehetetleníti az iskolákat, és tanárok ezreinek elbocsátását készíti elő. – Teljességgel elfogadhatatlan a most beterjesztett javaslat. Az indítvány az idei évhez képest jövőre reálértékben nyolc-kilenc százalékkal csökkenti a gyerekek utáni állami támogatást. Ha ez bekövetkezik, az önkormányzatok egy része képtelen lesz finanszírozni a helyi iskolákat. A képzés színvonala így nem garantálható többé, a minőségromlás pedig kizárólag a kormány hibája lesz – jelentette ki Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke. Hozzátette: minden erejével azon lesz, hogy megakadályozza a válságbüdzsé elfogadását, ezért felszólítja az öszszes oktatási szakszervezetet, a Pedagógusok Szakszervezetét (PSZ), a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezetet (MKSZSZ), a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetét, az Oktatási Vezetők Szakszervezetét, valamint a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetét (FDSZ), hogy lépjenek fel együtt az oktatást fojtogató újabb csomag ellen. Kerpen megkezdte a tárgyalást a többi szervezettel. Arra egyelőre nem adott választ, hogy pontosan milyen ellenlépést terveznek, és hogy akár a sztrájkig is hajlandók elmenni a tanárok és gyerekek érdekeinek védelmében.
A közös tiltakozásra és akciókra felkért szervezetek közül kettő azonnal igent mondott a PDSZ felhívására. Még a baloldali kötődésű Pedagógusok Szakszervezete is felháborodottan utasította el az újabb megszorításokat. Közleményükben leszögezik: elfogadhatatlan a 13. havi illetmény kifizetésének felfüggesztése, ami a tervezett inflációval együtt több mint 10 százalékos reálkereset-veszteséget eredményez. A PSZ szerint az oktatás helyzetének további romlását mindenáron meg kell akadályozni, amihez nyomást gyakorló eszközöket is készek alkalmazni, éppen ezért a többi szakszervezettel együttműködnek, és az esetleges akciókat is támogatják.
Az Oktatási Vezetők Szakszervezete szintén elfogadhatatlannak tartja a megszorításokat. Somogyi László elnök szerint a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetért nem a pedagógusokat terheli a felelősség, a megszorítás mégis elsősorban a közszférát érinti, pedig az OECD-országok közül az államok teherbíró képességéhez viszonyítva már jelenleg is Magyarországon a legkisebb a pedagógusok jövedelme.
A támogatások drasztikus csökkentése nemcsak az iskolákra, hanem az óvodákra is vonatkozik, ott is kevesebb pénz jut egy gyerekre, ami azért furcsa, mert a kormány Új tudás programjának egyik legfontosabb eleme az óvodák népszerűsítése, amelynek részeként pénzt adnak a gyermekeiket az intézménybe beírató hátrányos helyzetű családoknak. Kérdés, hova fognak járni a pénzért felvett gyerekek, ha az óvoda csődbe jut.
Holnap jön az igazi tél!