Nem csak vízió a „néma tavasz”

A különösen ritka, éppen ezért a természetvédelmi figyelem középpontjában lévő madarak mellett „mindennapi madaraink”, a gyakori, közönségesen előforduló fajok is világszerte fogyatkoznak, egyértelmű bizonyítékát adva ezzel a természeti környezet világméretű pusztulásának, amely a Föld élővilágának, köztük az emberi fajnak a jövőjét is fenyegeti – állítja a Nemzetközi Madárvédelmi Szervezet (BirdLife International).

2008. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsődlegesen az az oka a madárpusztulásnak, hogy az országok kormányai nem kötelezték el magukat a szükséges természet- és környezetvédelmi intézkedések megfelelő anyagi támogatására – áll a BirdLife International jelentésében. A dokumentum külön kiemeli Európa gyakori madárfajainak jelentős mértékű fogyatkozását. Mike Rands, a BirdLife International ügyvezető igazgatója közli: a felméréseik szerint százhuszonnégy gyakori európai madárfaj 26 éves adatsorát elemezve kiderült, hogy a fajok csaknem felének állománya csökkenő tendenciát mutat Európa húsz országában. A helyzet a mezőgazdasági területekhez kötődő madaraknál a legelkeserítőbb. A közkedvelt kakukk állománya 17 százalékkal csökkent negyedszázad alatt, a vadgerle, a fogoly és az agrárterületek jellegzetes énekese, a sordély ennél is sokkal riasztóbb mértékű, 60-80 százalékos állománycsökkenést szenvedett el a vizsgálati időszakban. Hasonló a helyzet az Eurázsia–Afrika vonulási rendszer jellegzetes vándormadaraival is, amelyekből átlagosan 40 százalékkal kevesebb teszi meg évről évre az európai fészkelőhelyek és az afrikai telelőterületek közti távolságot. Az intenzív mezőgazdaság mellett a vonuló madárcsapatokra komoly veszélyt jelentenek a dél-európai és közel-keleti vadászok is, és az, hogy a telelőterületre érve a globális felmelegedés miatt táplálékban egyre szegényebb élőhelyeket találnak.
Ha ezek a veszélyforrások hoszszú időn keresztül erősítik egymást, egyes „halmozottan hátrányos” helyzetű madárfajok – amilyen a fülemüle is – csendesen kikopnak az élők sorából. Ezzel egyre valóságosabbá válik Rachel Carson jóslata, a „néma tavaszról”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.