Nem zárja be a roma iskolát Kaposvár

Megsértette az egyenlő bánásmód követelményét Kaposvár azzal, hogy egy „alacsony színvonalú” iskolában különítette el a roma gyerekeket – állítja az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány. Az önkormányzat ezzel szemben azzal érvel, hogy a Pécsi utcai iskolában – ahol kétségtelenül spontán szegregáció történt – jól érzik magukat a cigány gyerekek, és a szüleik is elégedettek a tanintézményben folyó munkával. A városházán abban bíznak: a bíróság nem hoz majd a gyerekeket és szüleiket sújtó döntést.

2008. 11. 03. 20:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanév eleje óta támadja Kaposvár önkormányzatát a Mohácsi Erzsébet igazgatása alatt álló Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány, mert úgy véli: a város Pécsi utcai általános iskolájában kialakult szegregációért az önkormányzat felelős. Így érveltek: – Szüntesse meg az önkormányzat a spontán szegregációt, és adjon lehetőséget az ott tanuló cigány gyerekeknek az iskolaváltoztatásra. Az alapítvány pert indított a város ellen, remélve, hogy a bíróság kötelezi majd az önkormányzatot a szegregáció megszüntetésére.
– Már a tanévkezdés előtt tüzelték a roma gyerekek szüleit, és egy olyan papírt is aláírattak velük, amelyben követelik: vihessék a város más iskoláiba a gyerekeiket. Mint kiderült, a szerencsétlen cigány szülők azt se tudták, mit írnak alá. Egyébként pedig elégedettek a Pécsi utcai iskolában folyó oktatás színvonalával, a tanárokkal, és túlnyomó hányaduk jónak tartja az iskolát. Annak pedig kiváltképp örülnek, hogy bevezették a beás nyelv tanítását. Kétségtelen, a tanintézménynek nincs tornaterme, de a technikai feltételei jók – mondta lapunknak Tóth Lajos, a város önkormányzata oktatási irodájának vezetője. Hozzáfűzte: a közelmúltban az alapítvány képviselői személyesen is meggyőződtek a korábbi állításuk valótlanságáról, ám ennek ellenére sem mondtak le a pereskedésről.
– Közgyűlési hozzászólásomban is elmondtam: nem tartom szegregált intézménynek a Pécsi utcai iskolát – szögezte le Paksi Lajos szocialista képviselő, a közgyűlés oktatási bizottságának tagja, volt iskolaigazgató. – Korábban ott fele-fele arányban tanultak a magyar és a cigánygyerekek, ám miután a körzetben kevesebb magyar gyerek született, a cigány tanulók aránya kilencven százalékra emelkedett. Ezzel a tanulói összetétel szociológiai szempontból leképezte a településrész lakossági összetételét. Tehát a Pécsi utcai tanintézmény egy cigány etnikumú iskolává vált, amelyre egyébként a város folyamatosan reagált. Más iskoláknál több pénzt kapott a Pécsi utcai, és többek közt bevezethette a nemzetiségi oktatást. Az iskolát a környékbeli cigány közösség is a sajátjának tekinti – folytatta érvelését az MSZP-s képviselő.
– Van alternatíva, mert törvényi kötelezettségünk a szabad iskolaválasztás feltételeinek biztosítása. Városi autóbuszra ülhetnek a Pécsi utca környéki diákok, és elvileg iskolabuszok is beállíthatók, de gyanítom: a szülők ezt nem akarják. Az ottani tehetséges gyerekeknek most is megvan a lehetőségük zeneiskolába vagy sport tagozatos iskolába járni – érvelt Tóth Lajos, az oktatási iroda vezetője.
A városházán váltig állítják, az önkormányzatnak nem áll szándékában az iskola bezárása, és nem lát megoldást a spontán szegregáció megszüntetésére sem. A városházán abban bíznak: a bíróság nem hoz majd a gyerekeket és szüleiket sújtó döntést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.