A tanév eleje óta támadja Kaposvár önkormányzatát a Mohácsi Erzsébet igazgatása alatt álló Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány, mert úgy véli: a város Pécsi utcai általános iskolájában kialakult szegregációért az önkormányzat felelős. Így érveltek: – Szüntesse meg az önkormányzat a spontán szegregációt, és adjon lehetőséget az ott tanuló cigány gyerekeknek az iskolaváltoztatásra. Az alapítvány pert indított a város ellen, remélve, hogy a bíróság kötelezi majd az önkormányzatot a szegregáció megszüntetésére.
– Már a tanévkezdés előtt tüzelték a roma gyerekek szüleit, és egy olyan papírt is aláírattak velük, amelyben követelik: vihessék a város más iskoláiba a gyerekeiket. Mint kiderült, a szerencsétlen cigány szülők azt se tudták, mit írnak alá. Egyébként pedig elégedettek a Pécsi utcai iskolában folyó oktatás színvonalával, a tanárokkal, és túlnyomó hányaduk jónak tartja az iskolát. Annak pedig kiváltképp örülnek, hogy bevezették a beás nyelv tanítását. Kétségtelen, a tanintézménynek nincs tornaterme, de a technikai feltételei jók – mondta lapunknak Tóth Lajos, a város önkormányzata oktatási irodájának vezetője. Hozzáfűzte: a közelmúltban az alapítvány képviselői személyesen is meggyőződtek a korábbi állításuk valótlanságáról, ám ennek ellenére sem mondtak le a pereskedésről.
– Közgyűlési hozzászólásomban is elmondtam: nem tartom szegregált intézménynek a Pécsi utcai iskolát – szögezte le Paksi Lajos szocialista képviselő, a közgyűlés oktatási bizottságának tagja, volt iskolaigazgató. – Korábban ott fele-fele arányban tanultak a magyar és a cigánygyerekek, ám miután a körzetben kevesebb magyar gyerek született, a cigány tanulók aránya kilencven százalékra emelkedett. Ezzel a tanulói összetétel szociológiai szempontból leképezte a településrész lakossági összetételét. Tehát a Pécsi utcai tanintézmény egy cigány etnikumú iskolává vált, amelyre egyébként a város folyamatosan reagált. Más iskoláknál több pénzt kapott a Pécsi utcai, és többek közt bevezethette a nemzetiségi oktatást. Az iskolát a környékbeli cigány közösség is a sajátjának tekinti – folytatta érvelését az MSZP-s képviselő.
– Van alternatíva, mert törvényi kötelezettségünk a szabad iskolaválasztás feltételeinek biztosítása. Városi autóbuszra ülhetnek a Pécsi utca környéki diákok, és elvileg iskolabuszok is beállíthatók, de gyanítom: a szülők ezt nem akarják. Az ottani tehetséges gyerekeknek most is megvan a lehetőségük zeneiskolába vagy sport tagozatos iskolába járni – érvelt Tóth Lajos, az oktatási iroda vezetője.
A városházán váltig állítják, az önkormányzatnak nem áll szándékában az iskola bezárása, és nem lát megoldást a spontán szegregáció megszüntetésére sem. A városházán abban bíznak: a bíróság nem hoz majd a gyerekeket és szüleiket sújtó döntést.
Horrorbabákat készít halloweenra egy magyar lány