Belátták a rektorok is: tarthatatlan, hogy az idén szinte minden diák bekerült a felsőoktatásba, aki jelentkezett valahová, és ehhez sok szakon kettes érettségi is elegendő volt. Az egyetemi vezetők már egy hónappal ezelőtt felvetették, hogy szigorítani kell a szabályokat.
Az MRK elnöksége tegnap tárgyalta és egyhangúlag támogatta az időközben felpuhított javaslatot. Eszerint a következő tanévtől emelnék fel a minimális felvételi ponthatárt 160-ról 200 pontra, de az új küszöb nem vonatkozik a felsőfokú szakképzésekre, amelyeknél továbbra is 140 pont marad határ, tudtuk meg az ülés után Rudas Imrétől, a testület elnökétől. A rektor elismerte, hogy korábban nem erről volt szó, ám az egyeztetések során arra jutottak, hogy mégis jobb, ha a felsőfokú szakképzésre jelentkezőket felmentik a magasabb követelmények alól. Rudas szerint a felmentés alapvető oka az, hogy az ilyen kurzusokon magasabb pontszám esetén nagyon sok fiatal esne el a továbbtanulástól, ráadásul a képzésekhez nem jár diploma, így nem várható el a jelentkezőktől ugyanaz a tudásszint, mint a többiektől. Az elnök kijelentette: a javaslatot novemberben még megtárgyalja az összes rektort tömörítő plénum, s ezután azonnal elküldik az oktatási miniszternek. A rektorok azt szeretnék, hogy már a következő tanévre az új szabályok szerint felvételizzenek a diákok. Ennek nagy a valószínűsége, ugyanis már korábban támogatásáról biztosította a javaslatot Hiller István, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete is.
A felsőfokú szakképzés „felmentésével” azonban gyakorlatilag szinte súlytalanná vált a ponthatáremelés, hiszen éppen ezek a diploma nélkül záruló képzések voltak azok, ahová tömegesen vették fel a kettes érettségivel rendelkező diákokat. Idén a 96 ezer jelentkezőből 95 ezer felvételt nyert valahová. Szakemberek szerint veszély fenyegeti a felsőoktatás minőségét az elmaradt szelekció miatt.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást