Rendőrterror: bojkottált ülés

Nem mentek el a parlament emberi jogi bizottságának tegnapi ülésére az MSZP és az SZDSZ politikusai, a rendőrség és a Legfelsőbb Bíróság vezetői. A téma a 2006. október 23-i rendőrterror volt. A meghívott jogvédők szerint a rendőrség mellett a bíróság is súlyos jogtiprásokat követett el, az ügyészség pedig nem tett meg minden tőle telhetőt a rendőri vezetők felelősségre vonása érdekében.

2008. 11. 01. 19:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok a panasz. Április óta 194 panasz érkezett a Független Rendészeti Panasztestülethez, amelyből 109-et vizsgáltak meg, és 64 esetben állapítottak meg rendőri intézkedéshez köthető jogsértést – közölte Kaltenbach Jenő, a testület elnöke. Hozzátette: a 64 ügyből 31-et továbbítottak az ORFK-nak, mert súlyos alapjogsérelmet tártak fel. Bencze József országos főkapitány 29 ügyben válaszolt: három esetben helyt adott a panasznak, négy esetben azt részben elfogadta, a többi, elsősorban gyülekezési joggal összefüggő panaszt elutasította. A panaszok két fő eseménnyel: a március 15-i nemzeti ünnepen történtekkel, illetve az április 11-i, Clark Ádám téri előállításokkal kapcsolatban érkeztek.


Nem szívesen beszél arról máig a kormány, illetve beosztott szervezetei, hogy mi történt két évvel ezelőtt október 23-án, az ominózus „véres hétfőn”, amikor a rendőrség rátámadt a Fidesz ünnepi megemlékezéséről hazafelé tartókra, brutálisan összevert legkevesebb 150 embert, valamint fejmagasságban kilőtt gumilövedékekkel 14 embernek okozott részleges vagy maradandó szemsérülést. Hogy a téma számukra ma is tabu, jelzi: az Országgyűlés emberi jogi bizottságának ülésére nem mentek el a szocialista és szabad demokrata politikusok. Bojkottálta az ülést az országos és a budapesti rendőrfőkapitány, illetve a Legfelsőbb Bíróság ideiglenes vezetője is. Így a bizottság határozatképtelensége miatt nem ülésezett, csupán tanácskozott az ügyészség és a jogvédő szervezetek vezetőivel a még mindig folyamatban lévő vagy eredménytelenül lezárt büntetőeljárásokról. Az MSZP közleményben azt magyarázta: nem asszisztálnak a politikai hisztériakeltéshez, a két évvel ezelőtti ügyek bírósági szakban vannak, azokat nem befolyásolhatják.
Balog Zoltán (Fidesz) bizottsági elnök szerint a parlament szégyene, hogy az áldozatok nagy része mind a mai napig nem kapott anyagi, jogi és erkölcsi elégtételt, és az elkövetők is többnyire büntetlenül megúszhatták a felelősségre vonást.
2006. október 23-án mindenki célpont volt, aki mozgott. Például a rendőrökkel tárgyalni próbáló Révész Máriuszt (Fidesz) addig verték, amíg eszméletét vesztette. A politikus tegnap arról számolt be: bár két rendőr ellen vádat emeltek a bántalmazás miatt, még bírósági tárgyalásig sem jutott el az ügy. Révész kiemelte: a rendőrség mindent elkövetett, hogy akadályozza a nyomozást, és ha nem vették volna fel videóra a verést a szemközti házból, ennyi eredményre sem jutott volna a nyomozás. Jelezte: az őt megverő néhány rendőrön kívül 50-60 rendőr látta a történteket, így ők bűnpártolás, illetve hamis tanúzás bűncselekményét követték el. Eddig egyetlen jogerős kártérítési ítélet született 2006. október 23-ával összefüggésben: a Nemzeti Jogvédő Szolgálat által képviselt H. Attilának félmillió forintos nem vagyoni kártérítést ítéltek meg a napokban, amiért indokolatlanul hasba rúgták, megbilincselték és előállították, majd fél napig fogva tartották. Emellett több elsőfokú határozat is született kártérítési ügyekben, amelyekben közel tízmillió forintot ítéltek meg az áldozatoknak.
A bizottsági ülésen a jogvédő szervezetek egyöntetűen a parancsokat kiadó rendőri vezetők felelősségre vonásának elmaradását nehezményezték, illetve azt, hogy sok esetben nem vonták felelősségre bűnrészesség miatt azokat a rendőröket, akik bizonyíthatóan jelen voltak egy-egy bántalmazásnál. Úgy vélték, az azonosító jelvények központi utasításra történt levétele, vagy az akkor még nem rendszeresített gumilövedékes fegyverek használata miatt a főrendőröket büntetőeljárás alá kellett volna vonnia az ügyészségnek. Belovics Ervin, a legfőbb ügyész helyettese úgy fogalmazott: személyes kudarcként éli meg, hogy sok bűncselekménynek nem találták meg az elkövetőjét. Egyébként a rendőrség és az ügyészség által közölt statisztikából az derül ki, hogy a 2006. őszi eljárások közül jóval több nyomozást szüntettek meg, mint ahány ügy jogerős ítélettel zárult.
A Papp Károly (jelenleg a Készenléti Rendőrség parancsnoka) nevéhez fűződő rendőrségi jelentés irányító vezetőként leginkább Gergényi Péter akkori budapesti főkapitányt marasztalta el. Ehhez képest Demszky Gábor főpolgármester Budapestért-díjjal tüntette ki őt. A civilek pedig hiába tettek több feljelentést Bene László volt országos főkapitány és Gergényi ellen, nem indult nyomozás. Emlékezetes, a Papp-jelentés által elmarasztalt több alacsonyabb beosztású rendőrt előléptetéssel jutalmazták „kiváló munkájáért”.
Szóba került a Pesti Központi Kerületi Bíróság szerepe is a jogtiprásokban: az általuk 2006 őszén elrendelt előzetes letartóztatások döntő többségét hatályon kívül helyezte a másodfokú bíróság.

Hárommilliós kártalanítás. Nem jogerősen hárommillió forint kártalanítást ítélt meg tegnap a bíróság egy fiatalembernek, akit 2006 szeptemberében a belvárosban vadásztak le a rendőrök, majd csaknem két hónapig előzetes letartóztatásban tartották, azonban bebizonyosodott, hogy nem követett el semmilyen bűncselekményt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.