Semmit sem ér az érettségi

Az érettségi tömegessé válásával elértéktelenedett a vizsga, az érettségi bizonyítvány diploma nélkül semmit sem ér – erre következtethetünk a Merces internetes felméréséből. A kutatás adatai szerint az érettségizett szakmunkások csupán havi bruttó ötezer forinttal keresnek többet, mint a csak szakmát tanulók, de vannak olyan szakmák is, ahol az érettségizettek kevesebbet keresnek alacsonyabb végzettséggel rendelkező társaiknál.

2008. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az érettségi presztízsének teljes leértékelődését mutatja a Merces legújabb felmérése. A cég azt vizsgálta, van-e különbség a fizetésekben attól függően, hogy egy szakmunkás rendelkezik-e érettségivel, vagy sem. Vizsgálták azt is, hogy a középfokú végzettséggel rendelkezők fizetése eléri-e az átlagbért. A közel 118 ezer résztvevővel készült, 65 szakmát felölelő vizsgálat eredménye ijesztő: a szakmunkások jövedelemátlaga az érettségizettek esetében húsz, az érettségivel nem rendelkezőknél pedig 24 százalékkal marad el a jelenlegi magyarországi havi bruttó 191 ezer forintos átlagjövedelemtől, ráadásul a középfokú végzettséggel rendelkezők alig bruttó hatezer forinttal keresnek többet érettségivel nem rendelkező társaiknál. A matúra vélhetően a vizsga tömegessé válása miatt veszítette el jelentőségét, így mára az a diploma megszerzése nélkül semmit sem ér.
A Merces kutatói szerint kevés olyan foglalkozás van, ahol jelentősen jobb jövedelmi lehetőségekre számíthat az, aki érettségivel is rendelkezik. Az üdítő kivétel a hentesszakma, itt a legnagyobb a különbség: az érettségizett hentesek 199 ezer forintos átlaga több mint 55 százalékkal magasabb nem érettségizett társaikénál. Az érettségizett bádogos-tetőfedők 47 százalékkal tudnak többet keresni átlagosan, mint a nem érettségizettek, akiknek átlagfizetése 123 ezer forint. A mozdonyvezetőknél kiemelkedő még a különbség: az érettségizettek átlagfizetése bruttó 262 ezer, bizonyítvánnyal nem rendelkező kollégáiké pedig 194 ezer forint.
Ezek tehát a kivételek, a tendencia azonban sajnos nem ez. Megdöbbentő, de a vizsgált szakmák egyharmadában az érettségi nélküliek átlagjövedelme magasabb, mint az érettségizetteké, néhány területen pedig óriási a különbség. Az érettségi nélküli gipszkartonszerelők átlagfizetése például 36 százalékkal magasabb, mint az érettségizettek 108 ezer forintos átlagbére. A gépipari szerelő, összeszerelő szakmunkások átlagjövedelme érettségi nélkül 164 ezer forint, érettségizett társaiké csupán 135 ezer forint – a különbség 21 százalék.
Az érettségivel nem rendelkező autóvillamossági szerelők havi átlagbére 158 ezer forint, érettségizett szaktársaiké csupán 132 ezer forint. A bányászok is az országos átlag alatti fizetést visznek haza: egy nem érettségizett bányász havi bruttó 187 ezer forintot, míg egy érettségizett 162 ezer forintot kap. Általában ugyanannyit keresnek, vagyis semmit nem ér az érettségi több, népszerű szakközépiskolai szakmában.
A felmérés alapján egyébként a legjobban fizetett szakterület a mozdonyvezetőké, a legrosszabbul fizetett pedig a varrónőké. Az érettségivel nem rendelkező varrónők havi bruttó átlagjövedelme 85 ezer forint, az érettségizettek is csak 93 ezer forintos átlagot érnek el. A vendéglátóipar szakmunkásai, a felszolgálók, pultosok havi hivatalos átlagbére sem sokkal több: 118 ezer, illetve 104 ezer forint.
Súlyos problémának látják a kutatók, hogy Magyarországon nem ismerik el a szakmában eltöltött évek számát. Az egy évnél kevesebb tapasztalattal rendelkező szakmunkások átlagbére 122 ezer forint, míg a nyugdíj előtt állóké csupán 145 ezer forint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.