Tavaszig szünetel a balatoni viharjelzés

Háromszor annyi erősen viharos nap volt az idén a Balatonnál, mint 2000 és 2006 között. Akkor májustól szeptemberig négyszer-ötször mértek 90 kilométeresnél erősebb szelet, az idén viszont tizenkétszer észlelt orkánt a siófoki obszervatórium. Március végéig szünetel a viharjelzés a Balatonnál és a Velencei-tónál.

2008. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak tapasztalataikra hagyatkozhatnak szombat óta a vitorlázók és a horgászok, kikapcsolták ugyanis a katasztrófavédelem balatoni és Velencei-tavi viharjelző lámpáit. A siófoki obszervatórium előrejelzése alapján üzemeltetett fényjelző állomások a Balaton nyugati medencéjében 2335, a keletiben 2210, a Velencei-tónál 1572 órán át villogtak. Az idén is magas volt a viharos napok száma a Balatonnál, hét hónap alatt tizenkétszer mértek 90 kilométeresnél erősebb szelet. Ez háromszor annyi, mint amennyit a 2000 és a 2006 közötti években jeleztek a műszerek. Augusztus 4-én Balatonfürednél 99,7, Fonyódnál 108,7 kilométeres szél korbácsolta a vizet. A vízi rendészet hajóinak 124-szer kellett életmentésre vonulniuk, és 311 embert vittek partra. Tavaly 16 ember fulladt a Balatonba, az idén eddig hét. Későn kiadott viharjelzésre visszavezethető, halálos vízi baleset 2008-ban nem fordult elő a Balatonnál.
Az ősszel is hajózók szerint mindkét nagy tavunknál indokolt volna egész évben a viharjelzés, de mint azt a rendszert üzemeltető katasztrófavédelem vezetői lapunk kérdésére többször is elmondták, nem technikai, hanem pénzügyi akadályai vannak a hét hónapnál hosszabb viharjelzésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.