Többet akarnak a biztonságra

Válsághelyzetben a nemzetbiztonsági és rendvédelmi szerveknek megnövekednek a feladataik, ezért nem szabad csökkenteni költségvetésüket, hanem inkább növelni kell, vagyis egyfajta „fordított arányosság” elvét kell követni – hangsúlyozta Lázár János, a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke a testület tegnapi ülésén.

2008. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alapvetést szinte szóról szóra megismételte a szocialista Tóth Károly is a nemzetbiztonsági bizottságban, ahol Boross Péter (MDF) kezdeményezésére hallgatták meg a gazdasági válság nemzetbiztonsági kockázatairól tegnap Laborc Sándort, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) és Hetesi Zsoltot, az Információs Hivatal (IH) főigazgatóját. Ez a rendszerváltozás óta példátlan, pártatlan figyelmeztetés a kormánynak.
*
A költségvetés eddig megismert 2009-re vonatkozó tervezete szerint ugyanis a rendőrség költségvetési támogatását több mint nyolcmilliárd, a polgári elhárítás (NBH) büdzséjét csaknem egymilliárd, az ezeket a szervezeteket kiszolgáló Nemzetbiztonsági Szakszolgálat forrásait pedig mintegy félmilliárd forinttal csökkentenék a 2008-as adatokhoz képest.
Az elképzelések szerint nem javul a helyzete jelentősen a többi magyar titkosszolgálatnak sem, hiszen a polgári hírszerzés (IH) büdzséjén kevesebb mint 300 millió forinttal emelnének, miközben a rendőrség belső elhárításának (RSZVSZ) feladataira mindössze 12 millió forinttal jutna több a jövő évben, a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok költségvetését pedig 6,4 százalékkal emelnék.
Információink szerint a nemzetbiztonsági bizottság tegnapi ülésén a polgári szolgálatok vezetőinek meghallgatását kezdeményező Boross Péter felháborodott azon, hogy az NBH és az IH főigazgatója milyen felszínes tájékoztatást nyújtott. A testületben ugyanakkor konszenzus született arról, hogy ez a továbbiakban nem mehet így tovább, a parlament szakbizottsága rendszeresen beszámolót kér a kialakult pénzügyi válság Magyarországot érintő konkrét nemzetbiztonsági hatásairól, az ezzel kapcsolatos információgyűjtés módszereiről és a magyar gazdaságot, a forintot és néhány tőzsdei céget ért külföldi támadás elhárításáról. Tóth Károlytól a testület ülése után megtudtuk azt is: a hírszerzés vezetője beszámolt arról, hogy nyár közepe óta figyelik a külső hatásokat a magyar gazdaságra, köztük az orosz és brit felvásárlási szándékokat is.
A képviselők kifejtették: jogos elvárásnak tartják, hogy a kormány az NBH-t csak kiemelten fontos, jól megfogalmazott feladatokkal bízza meg, mert ezeket lehet maradéktalanul végrehajtani.
Úgy tudjuk, az ülésen szóba került, hogy a gazdasági válság hatásainak leküzdésére szükség lenne a közép-európai országok titkosszolgálatainak összefogására is, de ez egyelőre szinte lehetetlen. Egyes szomszédok (mint például Szlovákia) ugyanis ellenérdekelt felekként kezelik a magyar szolgálatokat, és ez megnehezíti az együttműködést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.