Új analitikai laboratórium Debrecenben

2008. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon egyedülálló analitikai, kémiai szolgáltató laboratóriumot adtak át tegnap a debreceni egyetemen. A mintegy 360 millió forintos költséggel kialakított mérőközpont precizitására jellemző, hogy segítségével 32 ezer év távlatában meg lehetne találni az elemzőt érdeklő másodpercet.
A laboratórium, amelyet az Analab Kft. és az egyetem kémiai és orvosi intézeteinek együttműködésével hoztak létre, szerves és szervetlen anyagok vizsgálatára egyaránt vállalkozik. Braun Mihály kémikus szerint régészeti és igazságügyi szakértői elemzéseket is végezhetnek. Lázár István kémikus elmondta, hogy kiemelt feladatuk a drasztikus élettani hatásokkal rendelkező szerves anyagok elemzése. Az emberi szervezetet károsító anyagok nagy mennyiségére egy 2005-ös vizsgálat irányította rá a figyelmet, akkor az Európai Unió környezetvédelmi minisztereinek véréből 140 olyan szerves anyagot mutattak ki, amelyek száz évvel ezelőtt még egyáltalán nem léteztek, ezért hosszú távú hatásukról még ma is nagyon keveset tudunk.
Ezek az anyagok kis mennyiségben hormonhatásúak, vagyis úgy működnek, mint a szervezet egyik saját biokémiai irányítórendszere. A 140 anyag „felfedezése” óta több ezer feromonhatással gyanúsított anyagot vizsgálnak a tudósok világszerte. Közülük legismertebb a DDT, ami az ösztrogénhez hasonló hatást fejt ki a szervezetben. Ez a női szervezetre úgy hat, hogy csökkenti a teherbe esés képességét, gyermekeknél pedig már négyéves korban kimutatható visszamaradást idéz elő a szellemi fejlődésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.