Mintha az ETA hajtott volna végre újabb súlyos merényletet, november 14-én úgy hatott a baszk autonóm tartomány sportéletére és belpolitikájára 165 aktív és egykori baszk futballista közleménye, amit az országrész szövetségéhez intéztek: vagy Euskal Herriának, Baszk Hazának nevezik a barátságos mérkőzéseken is a tartományi válogatottat, vagy a jövőben ne számítsanak rájuk, így december 23-án sem hajlandók az Euzkadi (Baszkföld) elnevezésű válogatottban játszani Irán válogatottja ellen. A döntést többek között támogatja az első osztályú Athletic de Bilbao 27, a másodosztályú Real Sociedad és az Alavés 12, az Éibar 3 játékosa, valamint a szintén első osztályú Mallorcát erősítő Aduriz is. A közlemény az összes baszk játékos nevében fogalmazott, holott a már csak kisebb részben baszk lakosságú Nafarroa (Navarra) csapatai közül – legalábbis a spanyol lapok szerint – egyetlen játékos neve sem szerepel az aláírók között. A spanyol lapok és pártok kifejezetten rosszkedvűen fogadták a tavaly megkezdődött vita folytatását az elnevezésről, de nem mulasztották el megjegyezni: a baszkoknak joguk van olyan elnevezésű csapatban játszani, amilyenben akarnak.
A Franco-diktatúra után csak 1979-ben újjászervezett válogatott egészen tavalyig szerepelt az előző, Euzkadi elnevezéssel, amit még a baszk nacionalizmus és nacionalista párt (PNV) alapítója, Sabino Arana talált ki a XIX. század végén. Tavaly karácsony előtt a San Mamésben, az Athletic de Bilbao szentélyében játszottak első alkalommal Euskal Herria néven, ekkor 1-1-es döntetlent értek el a másik kisebbség, a katalánok alakulatával szemben.
Az első baszk válogatott – Észak Válogatottja elnevezéssel – 1915-ben alakult. Amikor a polgárháborúban Franco csapatai végül elfoglalták Bilbaót, a válogatott Mexikóba ment, és bekapcsolódott az ottani amatőrbajnokságba az 1938–1939-es idényben, de később feloszlott, több játékos latin-amerikai profi csapatokhoz szerződött. A válogatott csak azokon a mérkőzéseken használta az Euzkadi elnevezést, amikor a Szovjetunióban vagy ibér-amerikai országokban játszott.
Végezetül térjünk vissza a játékosok közleményére. Joseba Etxeberria, az Athletic csatára szerint semmi politika nincs benne, egyszerűen elmondták a véleményüket, és nem hiszi, hogy ez politikai kérdés lenne. Némileg ellentmond ennek, hogy az egyik autonóm baszk kormánypárt, a szociáldemokrata Baszk Szolidaritás (EA) éppen a közlemény előtti napokban tudatta, hogy a jövő tavaszi tartományi választáson már nem a mérsékelt baszk nacionalistákkal (PNV) indul, hanem hajlandó szövetséget kötni a hazafias (abertzale) baloldallal, amennyiben elítélik az erőszakot. Így vagy úgy, a kampány fontos része lesz a nemzeti válogatott, akárcsak a hivatalos nemzetközi mérkőzések elismerésének ügye, akár játszanak Iránnal decemberben, akár nem.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről