Juhász hagyatéka még kísért

Szekeres Imrének feltehetőleg ismét felelnie kell az elődje miatt egy gyanús honvédelmi minisztériumi beszerzésért. A honvédelmi tárca vezetőjétől ugyanis a Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetsége arról az építkezésről tett fel kérdéseket, amelyet egy adócsalásért elítélt vállalkozó érdekeltsége végezhetett el a Honvédelmi Minisztériumnak Juhász Ferenc minisztersége idején, miközben – szerintük – százmillió forinttal megkárosította a munkára szintén pályázó, de végül alvállalkozóvá rendelt magáncéget.

2008. 12. 11. 8:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szekeres Imre (MSZP) honvédelmi miniszterhez kellemetlen kérdések sorát intézte nemrég a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége (VÉSZ). A szervezet levele egy olyan beszerzésről szól, amelyben a VÉSZ szerint tönkretettek egy jól menő vállalkozást, a Megaron Kft.-t. Az érdekvédők úgy tudják, hogy Csák Gábor a Honvédelmi Minisztérium (HM) Ingatlankezelési Hivatalának képviseletében Juhász Ferenc, az MSZP elnökhelyettesének honvédelmi minisztersége idején egy közvetítő társaságot bízott meg a szaktárca Lehel úti toronyépületének felújításával, miközben a Megaron Kft. volt nyerő pozícióban. Az adócsalásban is érintett fővállalkozó azonban – akinek a VÉSZ szerint a pályázáskor még emberei sem voltak a kivitelezéshez – csaknem százmillió forintot nem fizetett ki a felújítást valójában elvégző alvállalkozónak, a Megaron Kft.-nek.
Lapunk már 2006 márciusában beszámolt arról, hogy a HM olyan társaságot bízott meg egy több mint százmillió forintos beruházás kivitelezésével, amelynek egykori ügyvezető igazgatóját 2005-ben elítélték adócsalásért a Hevesi Városi Bíróságon. A Lasancz-Bau Kft., miközben felújíthatta a HM Lehel úti épületét, nyílt közbeszerzési eljárással elnyerte egy telkibányai lakásépítés kivitelezési munkáját is a szaktárcától, és közel 124 millió forint értékben írhatott alá szerződést. A cég egykori ügyvezető igazgatója, Lasancz Péter ellen már 2003 előtt eljárás indult adócsalás gyanúja miatt; az ügyben a bíróság 2005. november 24-én ítéletet is hozott, és pénzbírsággal sújtotta a vállalkozót. A volt cégvezető öt társa felett szintén ítélkeztek, és volt olyan vádlott, aki súlyosabb büntetést kapott az általa elkövetett bűncselekményért. Ez azért is különös, mert a HM közlése szerint a cég a közbeszerzési eljárás részében nyilatkozott, hogy kizáró okok nem állnak fenn a megbízásával kapcsolatban. A nemzetbiztonsági vizsgálat pedig a Lasancz-Bau Kft. esetében azt állapította meg, hogy sem a cég, sem annak tulajdonosa és ügyvezetője ellen nem folyt és nem folyik büntetőeljárás. Az átvilágítókat feltehetőleg az „vezethette félre”, hogy 2005 áprilisától a cégnek Lasancz Péter felesége, Lasanczné Hadobás Andrea az ügyvezetője és tulajdonosa, a vizsgálat a Lasancz-Bau Kft. esetében viszont 2005. július 13-án történt.
A társaság ügyvezetője nem kívánt nyilatkozni. A VÉSZ most többek között azt kérdezi levelében a jelenlegi honvédelmi minisztertől: miért kellett győztessé nyilvánítani egy olyan céget, amelyik alkalmatlan volt a munka elvégzésére, és az alkalmas társaságot alvállalkozóvá rendelni? Hogy nyerhette el a NATO-beszállítói címet a Lasancz-Bau Kft, amikor a cég vezetője büntetőeljárás alatt állt? Hajlandó-e a miniszter megkérdezni a kft. vezetőjétől, Lasancz Pétertől, hogy milyen zsebekbe vándoroltak a „szinte ingyen szerzett százmilliók”?
A HM sajtóosztályán két hete próbáljuk megtudni, hogy Szekeres Imre válaszol-e az érdekvédők levelére, de nem jártunk sikerrel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.