Klímacsomag írja felül Kiotót

Kiotó már a múlté. Bárhogyan döntenek ugyanis a tagállamok az Európai Unió pozna- ni klímatárgyalásain, abban mindenki egyetért a kontinensen, hogy új éghajlat-változási stratégiára van szükség. Aztán a nagy konszenzus feltehetőleg ebben ki is merül. A holnaptól kezdődő uniós csúcstalálkozón ugyan egy meglehetősen ambiciózus klímacsomagról dönthetnek a tagországok állam- és kormányfői, de az eredetileg kitűzött céloknál valószínűleg sokkal korlátozottabb vállalásokat tartalmaz majd az egységes európai állásfoglalás.

2008. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Könyv a klímabarát településekről. Klímabarát települések címen jelent meg tanulmánykötet a napokban Antal Z. László szerkesztésében. A kiadványban a Magyarországon elindult helyi szintű klímaprogramok egyike a klímabarát települések eddigi tevékenységét és eredményeit mutatja be. A könyvben a tevékenységet megalapozó elméleti tanulmányok és a konkrét, gyakorlati lépéseket ismertető írások szerepelnek.


Ma már Németország kormányfője, Angela Merkel is elbizonytalanodik, amikor az Európai Unió (EU) új klímacsomagjának elfogadásáról esik szó, pedig a németek legelkötelezettebb támogatói voltak a javaslatnak. Az EU soros elnökségét betöltő Franciaország szakminisztere, Jean-Louis Borloo pedig egyenesen kijelentette: az uniós klímatárgyalások kritikus fázisba jutottak, mert a tagállamok a javaslatok tíz százalékában képtelenek egyezségre jutni.
Az EU tagállamainak tavalyi megállapodása szerint 2020-ra az 1990-es szinthez viszonyítva az uniós országoknak húsz százalékkal kellene mérsékelniük az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, húsz százalékot kellene elérniük a megújítható energiaforrások felhasználásában és húsz százalékot az energiafogyasztás csökkentésében.
A javaslat jelenlegi formájával azonban több tagállam sem ért egyet, és újabban a gazdasági válságra hivatkoznak. A legnagyobb felzúdulást a szennyezési jogok kereskedésének új szabályozása okozta Európában, amelynek értelmében az energiaipari cégek 2013-tól – a korábbi időszakra jellemző ingyenes kvótakiosztással szemben – nyílt árverésen vásárolhatnák meg a szén-dioxid-kibocsátási engedélyeket. Az ügyben Magyarország is érintett, ahol nemrég derült ki, hogy a pénzügyminiszter titokban üzletel az állam nevében a kibocsátási kvótákkal. A kelet-európai országok ugyanakkor könnyítéseket szeretnének elérni a szén-dioxid-kibocsátásra vonatkozó szabályok alól is, ami főként annak köszönhető, hogy a gazdaságuk nagymértékben épül fosszilis energiahordozók felhasználására. A volt keleti blokk tagállamaiból nyolcak néven erős lobbicsoport is alakult Magyarország részvételével. A nyolcak azt követelik, hogy a kvóták kiosztásánál vegyék figyelembe dinamikusabb gazdasági fejlődésüket. Magyarország esetében azonban az európai szakértők szerint is több mint csúsztatás dinamikus gazdasági fejlődésről beszélni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.