A vezérkari főnöki jelölésének bejelentésekor azt mondta, hogy a nemzetközi feladatok mellett figyelmet kell fordítani a haza fegyveres védelmére is. Ez azt jelenti, hogy figyelembe veszik a szomszédaink felől érezhető esetleges fenyegetéseket is?
– Nem feltétlenül jelenti azt, hogy például nehéztüzér, harckocsizó osztályokat kell fenntartania a jövőben a honvédségnek. Azt jelenti, hogy a missziós felkészítés mellett továbbra is gondot kell fordítani az alapképzés fenntartására. Olyan képességmodulokat kell kialakítani a honvédségnél, amelyek bázisán egy teljes képesség kifejleszthető. A katonaszakmának mindig az aktuális fenyegetettségi szintből kell kiindulnia, a külpolitikai helyzet értékelése a Külügyminisztérium, a kormány feladata. Arra ügyelni kell, hogy a fenyegetettség érzése ne váltson ki valódi katonai fenyegetést, de erről szerencsére nincs szó.
– Jövőre jelentősen emelik a létszámát az afganisztáni missziónknak. A jelenlegi költségvetési helyzetben lesz lehetőség olyan technikai fejlesztésekre, amelyekkel ez viszonylagos biztonsággal megoldható?
– Nem szívesen beszélek konkrét haditechnikai fejlesztésekről, de azt elmondhatom, hogy szándékaink szerint növelni kívánjuk a missziós katonáink biztonságát további eszközök vásárlásával. Folyamatosan figyelnünk kell a biztonsági helyzet változását a külszolgálatokban, és ennek megfelelően állandóan korszerűsítenünk kell. Az afganisztáni misszióban jövőre több új képességünkkel is részt veszünk, például az összekötő-kiképző egységeinkkel, az úgynevezett OMLT alakulatokkal. Számukra szintén beszereztünk felszereléseket.
– Lesz pénze erre a honvédségnek?
– A költségvetési számok ismeretében át kell tekinteni a fejlesztési terveinket, de ez nem befolyásolhatja a céljainkat és a vállalásainkat. Az első dolgom az lesz, hogy áttekintsem a honvédség 2009-es feladatrendszerét az Összhaderőnemi Parancsnokság és a katonai szervezetek vezetésével.
– A honvédelmi miniszter az életkörülményeik javítását is megígérte a katonáknak. Lesz fizetésemelés a honvédségnél?
– Ha rajtam múlik, akkor lesz. Az biztos, hogy növelni kell a pálya megtartó erejét, és ennek egyik eleme lehet a katonák fizetésének megemelése. A miniszter úr elrendelt egy vizsgálatot arról, hogy ezt miként lehet megoldani, úgyhogy úgy érzem, jó irányban haladunk.
Ötpárti egyetértés. Lapunk már az év elején megírta, hogy a nyugdíjkorhatár elérésével Havril Andrást Tömböl László válthatja a vezérkari főnöki székben. Erről Szekeres Imre tegnapi sajtótájékoztatóján annyit közölt, az ő kérésére maradt a vezérezredes a honvédség élén az év végéig. Közlése szerint a váltásra az öt parlamenti párttal egyetértésben tett javaslatot tegnap Sólyom László köztársasági elnöknek. Havril András, információink szerint a szlovén nagyköveti posztot kaphatja meg, de egyelőre csak annyit mondott: a Külügyminisztérium alkalmazottjaként készül fel a diplomáciai pályára.
A fiatal nemzedék vezetője. Tömböl László az új generáció képviselője a hadseregnél. A NATO-csatlakozásunk idején a szövetség összekötő csoportjának parancsnoka volt Nápolyban, egykori légvédelmi parancsnokként. A rendszerváltozás után elvégezte a légierő vezérkari akadémiáját is az USA-ban. A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje mellett többek között megkapta a német Bundeswehr Érdemkereszt aranyfokozatát, az Olasz Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét és a NATO Szolgálati Érdemérmét is.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját