Különleges karácsonyi meglepetéssel szolgálhattak a Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HIM) szakértői a második világháborúban, Ukrajnában elesett hősök néhány hozzátartozójának. Eddig öt rokon jelentkezett a Bukivnában meghalt huszonkét katona családtagjai közül. Négyüknek a napokban azzal a hírrel tudtak szolgálni, hogy megtalálták a rokonukat – tudtuk meg Holló József tábornoktól. A HIM főigazgatójának tájékoztatása szerint eddig összesen 16 áldozat sírját lelték fel, és azok közül a katonák közül, akiket kerestek a leszármazottai, szinte teljes bizonyossággal megtalálták Márkus Mihály, Novák Mátyás és Beinschrott József holttestét. A héten pedig feltártak egy olyan sírt is, amelyről száz százalékig bebizonyosodott, hogy egy 22 éves kecskési gyalogos honvéd földi maradványait őrzi. Az utóbbi lelet különlegessége, hogy a katona dögcéduláját Magyarországon, laboratóriumi körülmények között nyitották fel, és megtalálták benne azt az anyakönyvi lapot, amely az azonosításhoz szükséges. Az írás ugyan láthatatlanná vált, de egy különleges eljárással sikerült megállapítani, hogy a papírlapra az 1922-es évszámot írták fel. A kutatók óriási szerencséjére a hivatalos feljegyzések szerint a bukivnai lelőhelyen csak egyetlen katona esett el, aki 1922-ben született, így tökéletesen azonosítható volt a holttest. Mint kiderült, Csule János gyalogos honvéd földi maradványaira bukkantak, aki 1922. szeptember 3-án született Kecskésen, és a 49. ezred első zászlóaljának katonájaként lőtték tüdőn a szovjetek Ukrajnában, ahol 1944. április 12-én temették el. Az azonosításban egy hozzátartozó is segített, aki egyéb ismertetőjegyeire, például fém fogaira hívta fel a figyelmet. Az exhumálásnál több használati tárgyat is találtak a bukivnai katonák sírjaiban. Egy aranygyűrűt például, amelynek a tulajdonosához próba alapján kívánnak eljutni a régészek.
Holló József elmondta azt is: a közeli Szokoliv településen szintén találtak a közelmúltban egy tömegsírt, ahol megtalálták a több mint hetvenéves Fráter György édesapját. Fráter Lajos magyar ludovikás százados parancsnokként hunyt el a harcmezőn, ahol egy 32 fős tömegsírba temették. Eddig csak egy kőkereszt jelezte a helyét ennek a sírnak, de a helyiek támogatásával a magyar állam kezdeményezésére itt is emlékmű épül.
A Bukivnában elesett magyar katonák újratemetéséhez egyébként – mint megírtuk – a Beregszász és Munkács közötti Dercen községben kívánnak emlékhelyet létrehozni. A szakértők egy része kisebbfajta szenzációt emlegetett, amikor ráleltek két katona, köztük a már említett, fejlövésben meghalt gyomai Beinschrott József tartalékos honvéd dögcédulájára. Bukivnában több mint harminc magyar katona lelte halálát, amikor kézitusára vállalkozott az oroszok egyik alakulatával, de a környéken még több száz honfitársunk vesztette életét a harcokban és a hadifogolytáborokban. Mivel sokáig még az is megválaszolásra várt, hogy valójában kiket találtak meg az 1944-ben, az első magyar hadsereg helyszínen harcoló katonái közül, egy helyi régészprofesszor vezetésével minden eddiginél nagyobb feltárási munkák indultak el, hatalmas ásásba kezdtek, hogy ráleljenek az azonosítókra, illetve a többi elesett katona holttestére. A településen egy régi templom helyén kívánnak kápolnát építeni, és az alapozási munkák közben találtak rá egy tömegsírra. Ez azonban nem azt jelenti, hogy halomba fektetett holttesteket leltek, hanem szabályos temetés lehetett, hiszen egymás mellé elhelyezett katonák ép csontvázait ásták ki. A halottak lábait az egykori templom szertartása szerint Kelet felé fordították, tehát még egyházi szertartás is kísérhette a temetést. Az utolsónak megtalált, 16. sírból viszont egészen közel, mintegy hatvan centire a földfelszíntől került elő Csule János honvéd teteme, amely arra utalhat, hogy őt gyorsan kellett elhantolni a front közeledése miatt.
Mára a hadtörténeti intézet segítségével és Igor Kocskin archeológusprofesszor vezetésével az ukrajnai régészek minden eddigi leletet biztonságosan elhelyeztek, de a kutatás még folytatódik.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó