Digitális könyvtár a napfoltokról

A jelenséget először leíró Galileitől napjainkig állnak rendelkezésre adatok a napfolttevékenységről. Ezt a felbecsülhetetlen értékű információhalmazt kívánja digitalizált formában a világ kutatóinak rendelkezésére bocsátani az MTA debreceni napfizikai obszervatóriuma a csillagászat nemzetközi éve tiszteletére.

2009. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négyszáz éve, 1609 májusától használnak távcsövet az égbolt megfigyelésére, korábban csak hadászati és polgári célokat szolgáltak e berendezések. A messzelátók segítségével fedezte fel Galilei 1611-ben a Jupiter holdjait, s állapította meg, hogy nem a Föld a világegyetem középpontja, illetve figyelte meg és dokumentálta a napfolttevékenységet. A tudománytörténeti mérföldkő emlékére az ENSZ 2009-et a csillagászat évének nyilvánította. Az MTA debreceni napfizikai obszervatóriumának fő feladata a napfolttevékenység megfigyelése, s a világ egyik legnagyobb adattárával rendelkezik e jelenségről, azaz a Nap hűvösebb, erős mágnesességgel rendelkező felszíni mezőinek aktivitásáról. Az intézet azzal tiszteleg a csillagászat éve előtt, hogy a rendelkezésre álló feljegyzéseket kiegészíti és digitalizálva közzéteszi a világhálón. A napfolttevékenység ugyanis fontos része világunknak. Összefüggésben van többek között a Föld gravitációs mezejével, a légkör ionizációjával, de az özönvízszerű esőkkel, árvizekkel is. Legközelebb 2011-re várható jelentős napfoltaktivitás, egyes meteorológusok szerint az előtte való évben nagy árvizekre, esőkre kell számítani.
– E jelenség megfigyelését kezdetektől kiválóan dokumentálták. Rendelkezésre állnak például a Galilei adatai, rajzai, amelyek plasztikus képet adnak a 400 évvel ezelőtti naptevékenységről. A saját adattárunk digitalizálását már megkezdtük – ezek az információk már honlapunkon elérhetők. Reméljük, több nemzetközi obszervatórium csatlakozik a kezdeményezésünkhöz, s a teljes adatbázis még az idén elérhető lesz – mondta Ludmány András igazgató.
A csillagászat évének jelmondata „Az Univerzum: benne élsz, ismerd meg!”. Ez a minden emberben élő természetes kíváncsiság kielégítése mellett olyan jelenségekre kívánja ráirányítani a figyelmet, amelyekkel nemcsak a tudósoknak kell foglalkozni. Ilyen például a fényszennyezés. Ha a városok fényereje a jelenlegi mértékben növekszik, 2025-re teljesen elnyomhatja a csillagos égbolt természetes fényeit. Ez megzavarja az állatok ötven százalékát kitevő éjszakai életmódot folytató fajok táplálkozását, szaporodását is. A pusztán élő éjszakai ízeltlábúak, madarak, emlősök védelme érdekében a nemzeti park kezdeményezte, hogy év végére nyilvánítsák „Csillagos égbolt parkká” a Hortobágyot, és kapja meg az ennek megfelelő védelmet – tájékoztatott Gyarmathy István, a park igazgatóhelyettese.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.