Gyanúsított lett szinte a teljes MSZP–SZDSZ-frakció

Gyanúsítottként hallgatja ki a napokban a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a Terézváros MSZP–SZDSZ-frakciójának nyolc tagját különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt egy három éve folyamatban lévő büntetőeljárásban – ismerte el tegnapi sajtótájékoztatóján Verók István (MSZP) kerületi polgármester, aki szintén a gyanúsítottként idézettek között van.

2009. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi MSZP–SZDSZ-es önkormányzati képviselők közül azok lesznek gyanúsítottak, akik az előző, 2002–2006 közötti ciklusban is képviselők voltak, és igennel szavaztak egyes ingatlanok áron aluli eladásáról. A jelenlegi VI. kerületi képviselő-testületben Verók István mellett Hegedűs Károly és Hatvani Csaba MSZP-s, Rabin László, a helyi SZDSZ-frakcióból már korábban kizárt alpolgármester, valamint Balog Gábor, Lázi Ferenc, Tatár Péter, Tóth György szocialista képviselők érintettek. Kékesi Tibor (MSZP) országgyűlési képviselőt egyelőre mentelmi joga védi, míg a jelenleg már nem politizáló, de korábban a szocialisták alpolgármestereként az ingatlanügyeket intéző Fürst György is gyanúsított lehet. Az előző testületben rajtuk kívül még öt volt koalíciós képviselő szerepe tisztázatlan.
A hírről először a Heti Válasz internetes kiadása számolt be. Erre a BRFK szűkszavú közleményt adott ki.
*
Eszerint hűtlen kezelés bűntettének megalapozott gyanúja miatt folytatnak eljárást a terézvárosi önkormányzat tulajdonában lévő ingatlaneladások ügyében, amely fokozott ügyészi felügyelet mellett, a Fővárosi Főügyészség „konkrét utasításai mentén” zajlik. Hozzátették: a közeljövőben több gyanúsítottat hallgatnak ki.
A súlyos bűncselekmény gyanújába keveredett Verók István szocialista polgármester a történteket úgy értékelte: „a Fidesz és a KDNP önös pártérdekből példa nélküli orvtámadást intézett a képviseleti demokráciánk legalapvetőbb intézménye ellen”. Azt állította: az ügyészséget „erős politikai nyomás” érte, amely emiatt utasította arra a rendőrséget, hogy az Andrássy út 47. elidegenítése ügyében a testületi ülésen igennel szavazókat gyanúsítottként hallgassa ki. Ezt az állítását újságírói kérdésre sem támasztotta alá bizonyítékkal. A polgármester szerint alkotmányellenes a képviselők meggyanúsítása, mivel ők a szavazatukért csak politikai felelősséggel tartoznak, büntetőjogival nem. Ezért a Fővárosi Főügyészség eljárásból való kizárását kezdeményezik, továbbá az Alkotmánybírósághoz fordulnak. Verók állította: semmilyen bűncselekményt nem követtek el.
Illés Zoltán, a Fidesz választókerületi elnöke üdvözölte az ingatlanpanamáért felelősséget viselő balliberális politikusok meggyanúsítását. Az ellenzéki politikus lemondásra szólította föl a bűncselekmény gyanújába keveredett polgármestert és szocialista–szabad demokrata politikusokat. Hassay Zsófia kerületi Fidesz-frakcióvezető elmondta: újra kezdeményezik a képviselő-testület önfeloszlatását. Hozzátette: rendkívül felelőtlennek tartja Verók Istvánt, amiért politikai nyomást vélelmez a gyanúsítások hátterében, azonban erre a vádaskodásra inkább az ügyészségnek kellene reagálnia.
Lapunk úgy tudja, hogy a példátlan büntetőeljárás elsősorban az Andrássy út 47. szám alatti ház privatizációja ügyében indult, azonban a nyomozást a világörökség részeként nyilvántartott sugárúton és a történelmi városrészben található más kiemelt ingatlanok értékesítésére is kiterjesztették. A legtöbb feljelentést a fenti ingatlan 2004-es eladása ügyében tették a bérlők és ellenzéki politikusok. A nyomozó hatóság még az előző ciklusban benyújtott kezdeményezésre indított pert az önkormányzat ellen, ugyanis bruttó 150 millió forintért lakókkal és helyiségbérlőkkel együtt, pályázat nélkül értékesítette az ingatlant a belga tulajdonú Ennet Kft. részére, miközben többen is vételi ajánlatot tettek rá. Az adásvételi szerződés semmisségét a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletében kimondta, a Fővárosi Főügyészség pedig pert indított az önkormányzat ellen az eredeti állapot helyreállításáért. Az MSZP-s polgármester tavaly júniusban olyan előterjesztést készített, amely 345 millió forintra növeli a vételárat, és ezzel szerinte lezárták a jogvitát. Mindezt a további feljelentések alapján a nyomozó hatóságok másként ítélték meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.