Kapolyi küzd, a kormány ködösít

Kapolyi László szocialista országgyűlési képviselő, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt elnöke nem veszi meg a Vértesi Erőművet – jelentette ki tegnap Oroszlány MSZP-s polgármestere. Kapolyi ezzel szemben úgy nyilatkozott, hogy nem mondott le a vásárlásról. A nyilatkozatháborút az indította el, hogy tegnap megírtuk: sajtóinformációk szerint egy tavalyi kormányülésen úgy döntöttek, hogy hamis adatokat adnak meg az Európai Uniónak az erőműtársaság piaci pozícióinak javítása érdekében.

2009. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is egymásnak paszszolja a labdát a kormányszóvivő és a környezetvédelmi tárca a Vértesi Erőmű ingyenes szén-dioxid-kvótáinak „kozmetikázásáról” szóló hírekkel kapcsolatban. Mint arról beszámoltunk, a Point Carbon nevű norvégiai központú szakmai portál állítása szerint egy 2008-as kormányülésen úgy határoztak, hogy a vértesi erőműtársaság ingyenes kvótáinak megállapításához szükséges bázisadatokból egyszerűen kihagyják a 2004-es év adatait, mert ebben az időben az üzem kénytelen volt visszafogni a termelését. A vállalat a Point Carbon szerint ennek megfelelően 400 ezer kibocsátási egységgel többet kaphatott, mint amennyi járt volna. Ez a pluszjuttatás ma körülbelül 1,5 milliárd forintot ér a piacon.
Kormányszóvivői tájékoztatás szerint a kormány a környezetvédelmi tárca előterjesztése alapján döntött, arra tehát a minisztérium tud válaszolni, hogy kihagyták-e a bázisadatokból a 2004-es termelés és kibocsátás információit. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium viszont lapunknak korábban úgy nyilatkozott, az ingyenes kvóták kiosztása a kormány hatásköre, ehhez a szaktárca nem adott valótlan adatokat a kabinetnek. Az ügy azért sem mellékes, mert az említett kormányülésen még energetikai miniszterként részt vett az a Szabó Pál is, akit a napokban a Vértesi Erőmű Zrt. elnök-vezérigazgatójának neveztek ki. A társaság többségi tulajdonát biztosító MVM-részvények megvásárlásáról pedig a Kapolyi érdekeltségébe tartozó System Consulting írt alá szerződést még tavaly májusban.
A privatizációval kapcsolatban tegnap szintén nyilatkozatháború indult. Oroszlány MSZP-s polgármestere a Vértesi Erőmű legutóbbi közgyűlésén elhangzottakra hivatkozva kijelentette: Kapolyi László cége nem veszi meg az erőművet. Rajnai Gábor elmondta: az MVM és Kapolyi László cége december 23-án megállapodást írt alá, amelyben kölcsönös megegyezéssel felbontják a Vértesi Erőmű megvételére irányuló tárgyalásokat. Tringer Ágoston, az MVM kommunikációs osztályvezetője ezt sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta, Kapolyi viszont közölte: nem állt el vásárlási szándékától. Az MTI tegnap arról is beszámolt, hogy az erőmű hétfői közgyűlésén az igazgatótanács minden tagjával együtt leváltották Vas Lászlót is, aki korábban az erőművet vezette, majd a System Consulting Kft. kérésére került be az erőmű igazgatóságába mint a leendő tulajdonos képviselője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.