A mérési eredmények szerint szombatra megállt a fonyódi löszfal csúszása, amelyet valószínűleg egy szakszerűtlenül megépített támfal idézett elő a múlt csütörtökön – állapították meg a helyszínre érkezett szakértők. Mától a helyi építési hatóság, a tűzoltóság és a rendőrség mellett geodéták is részt vesznek a csaknem tragédiához vezető esemény vizsgálatában.
Mint megírtuk, karácsony első napján megindult a Fonyód és Bélatelep közötti magaspart egy része, amely elsősorban az alatta lévő épületeket veszélyeztette. A helyszínre riasztott balatonboglári tűzoltóság szakemberei, az önkéntes és hivatásos katasztrófaelhárítók több tonna földet mozgattak meg, hogy megállítsák a támfal okozhatta földcsuszamlást. Az építési engedély nélkül felhúzott építmény 40-45 fokban dőlt meg, feltehetőleg betonvas-rögzítési hibák miatt.
A régi 7-es út és a dél-balatoni vasút Fonyód és Bélatelep között húzódó szakaszán magasodó, az időjárás viszontagságaival szemben védtelen löszfal utoljára két éve, ezt megelőzően 1998-ban okozott riadalmat. Most ismét arról beszélnek Fonyódon, hogy falomlások egyik (ha nem a legfőbb) oka a 60-as és 70-es évekre vezethető vissza. Akkoriban ugyanis szemet hunytak a löszfal tetejére kiadott építési engedélyek fölött.
A hét végére ugyan megállt a földmozgás Fonyódon, és elhárult a közvetlen veszély, ám ahhoz, hogy a folyamatosan fenyegető földcsuszamlások végleg megszűnjenek, legalább két-háromszázmillió forintos állami beavatkozásra volna szükség – mondta Hidvégi József polgármester. Pár évvel ezelőtt már megkezdődött egy a löszfallal kapcsolatos tanulmány- és engedélyeztetési terv készíttetése, azonban az érte járó munkadíjat nem tudta kifizetni a település.
Holnap jön az igazi tél!