Partizánharc a standolási törvény ellen

A vendéglátószakma megbélyegzésével ér fel a naponkénti méricskélést előíró, február elsején életbe lépő standolási törvény – kezdte mondandóját tegnap Balatonszárszón, a tó déli partja vendéglőseinek fórumán Kertész Rezső, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekvédelmi Szövetségének (Kisosz) Somogy megyei társelnöke. Kovács Miklós turisztikai szakállamtitkár azzal mentegetőzött, hogy az önkormányzati tárca nem támogatta a standolási törvényt. Antalffy Gábor, a Kisosz elnöke szerint el kell takarítani a jogszabályt.

2009. 01. 18. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsőként érte el a vendéglátást a gazdasági válság. Sorra zárnak be a Balatonnál is az üzletek az elmúlt időszak idegborzoló intézkedései miatt – mondta a somogyi Kisosz-elnök. Megjegyezte: újabb megbélyegzést jelent a szakma számára a standolási törvény, amit úgy szavazott meg a parlament, hogy a képviselők azt sem tudták, mire voksolnak. Miközben a fővárosban néhány vendéglátóhely „dübörög”, a vidékiek sorra zárnak be – jelentette ki Kertész Rezső.
Kovács Miklós turisztikai államtitkár együttérzéséről biztosította a fórum több mint félszáz résztvevőjét, ugyanakkor hangsúlyozta: neki, mint fegyelmezett minisztériumi vezetőnek kötelessége a törvény betartására figyelmeztetni. – Úgy tudom, önálló képviselői indítvány készül a standolási törvény visszavonására – tette hozzá, majd bejelentette: másfél évi előkészítő munka után várhatóan már e hónapban kormánydöntés születik arról, hogy a vendéglátás az Önkormányzati, Turisztikai és Sportminisztériumhoz kerül.
Intő jel, hogy idén sok üzlet ki se nyit – figyelmeztetett egy fonyódi étteremtulajdonos. Majd arról beszélt, hogy amnéziában szenvedhettek a képviselők a standolási törvény megszavazásakor, mert négy éve szintén a parlament vonta vissza négy hónap után a naponkénti készletellenőrzést és -naplózást elrendelő törvényt. Ezután némileg lehűtötte a törvény visszavonásával kapcsolatos reményeket a Kisosz országos elnöke. Antalffy Gábor ugyanis azzal kezdte mondandóját, hogy a jogszabállyal kapcsolatban már megjelent a pénzügyi tárca végrehajtási rendelete. Antalffy szerint lobbitörvény született, a szeszipari szövetségnek áll érdekében a standolás elrendelése. A Kisosz elnöke úgy látja: nem az államigazgatás, hanem a parlament felelőssége a standolási törvény megalkotása, így a képviselőknek kellene azt hatályon kívül helyezniük. Csakhogy a honatyák február közepéig szabadságon vannak, a törvény pedig február elsején lép életbe. Antalffy Gábor elmondása szerint Baranyában 350, Zalában 370, Somogyban 300 tiltakozó aláírás gyűlt eddig össze. – Az ötvennégyezer vendéglátós előreláthatóan nyolc-tízezer szignóval áll majd ki a törvény hatályon kívül helyezése mellett – fűzte hozzá.
– Az államigazgatás hidegháborút folytat a kisvállalkozói réteg ellen. Az effajta törvények a hatalom túlélését szolgálják. De mi nem hagyjuk magunkat elpusztítani, partizánháborút folytatunk – fakadt ki a fórum végén az egyik dél-balatoni étteremvezető. Azt javasolta, nevesítsék a standolást kikényszerítő szeszipari lobbi tagjait, hogy tőlük ne rendelhessenek semmit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.