Miközben több mint ezerötszáz katonának nincs meg a rendfokozatához előírt nyelvvizsgája, és a NATO-nak felajánlott erők állományából további nyolcszáz fő nyelvismerete nem felel meg a követelményeknek, az elmúlt években csaknem húsz nyelvtanárt bocsátottak el a Zrínyi Mik-
lós Nemzetvédelmi Egyetemről (ZMNE) – tudta meg lapunk. Az intézmény átalakítása után ezért a Honvédelmi Minisztérium (HM) kénytelen volt külsős nyelvoktató magáncégekkel szerződni a katonák tanítására. A Magyar Honvédségnél ugyanis 2010-ig évente kilencszáz ember nyelvi felkészítését kell megszervezni, 2010 után pedig 6-700 nyelvismeretének bővítésére, illetve szinten tartására lesz szükség minden évben, a Zrínyi egyetemen viszont csak négyszáz fő képzésére van lehetőség egy-egy évben.
Csampa Zsolt fideszes országgyűlési képviselő erre vonatkozó kérdéseire a honvédelmi tárca különös indoklással szolgált. Mint közölték, „a ZMNE struktúrájának kialakításával összhangban a nyelvi intézet létszámát is csökkenteni kellett. Az egyetem költségvetése a jelenleginél magasabb létszámú nyelvtanár alkalmazását nem biztosítja…” Ez azért is furcsa, mert a hivatalos tájékoztatás szerint a Zrínyi egyetem fővárosi Üllői úti campusának eladásából származó 5,6 milliárd forintos bevételből a honvédelmi tárca hárommilliárdot szánt az intézmény fennmaradó létesítményeinek korszerűsítésére és bővítésére.
A külsős nyelvtanfolyamok ugyanakkor nem olcsók. A szaktárca 2008 és 2010 között összesen több mint 130 millió forintot kíván kifizetni ezekre a kurzusokra különböző magántársaságoknak. A Korona Bt. 26,6 millió, a Dover nyelvi centrum 14 millió, a Nyelvtanoda Kft. 29,7 millió, a H-Net Kft. pedig 60 millió forintot kaphat a minisztérium fejlesztési és logisztikai ügynökségével kötött keretszerződések alapján.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében