A hálózat csapdájában

Vezetőváltási hullám indult rendteremtési céllal az MVM Zrt. tulajdonában vagy résztulajdonában álló cégeknél az elmúlt időszakban. Leváltották például a Vértesi Erőmű Zrt. teljes vezérkarát, de komoly változtatásokra szánta el magát az állami áramtársaság az általa létrehozott Kárpát-Energo nevű projektcégben is. Úgy tűnik, az MVM próbál megszabadulni azoknak az – egyes állítások szerint súlyos veszteségeket okozó – üzleteknek a csapdájából, amelyek mögött egy szocialista milliárdos mozgatja a szálakat: Kapolyi László.

2009. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, vége annak az urambátyám világnak, amely az áramvásárlási és -előállítási üzleteket jellemezte az ország keleti felén – legalábbis az MSZP országgyűlési képviselőinek padsorait koptató „szociáldemokrata” milliárdos vállalkozó, Kapolyi László számára. Az egykori „szovjet–magyar barátság” oszlopain a leggazdagabb magyar emberek timpanonjára felkapaszkodó Kapolyi cégével, a System Consulting Zrt.-vel kapcsolatban ugyanis a napokban számos olyan információ került napvilágra, amely nem feltétlenül kedvez a társaság további üzleteinek.
Ma már nyílt titoknak számít, hogy Kapolyi elvesztette ukrán üzleti kapcsolatainak egy részét, így kiszorult az áramvásárlás keleti piacairól. Ennek köszönhetően az idén már nem nézheti az energiabárók nyugalmával a karosszékéből, miként emelkedik a bankszámlája az országnak eladott „olcsó áram” bevételeiből.

Kilencmilliárd forintos kár
A jelek szerint azonban a régi kapcsolatait itthon még sokáig kamatoztatni tudta a vállalkozó, és azóta sem adta fel, hogy az ország legnagyobb energiakereskedője legyen. Értesüléseink szerint nem véletlen az sem, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő megállapodást írt alá a Kapolyi-féle Magyar Szociáldemokrata Párttal, miközben igen rossz szemmel nézi, hogy egy vagyonos ember vezetésével egy másik baloldali erő kíván megerősödni a választások előtt. Kapolyi ugyanis számos üzleti vállalkozásba kezdett állami tulajdonú energiapiaci vállalatok bevonásával. Az egyik ilyen társaság volt a Vértesi Erőmű Zrt., amelyen keresztül – Bencsik János tatabányai polgármester állítása szerint – a milliárdos vállalkozó érdekeltségébe tartozó System Consulting csaknem húszmilliárd forinttal károsította meg az erőmű tulajdonosát, az állami MVM Zrt.-t, amikor felmondta azt a szerződést, amelyben 250 megawatt villamos áramot rendelt az erőműtől.
A városvezető aggályosnak tartja, hogy az áramkereskedők a felmondott szerződések miatt húszmilliárd forintos követelést jelenthetnek be a Vértesi Erőmű Zrt. ellen, amelynek jegyzett tőkéje mindössze ennek felét teszi ki, vagyis mintegy tízmilliárd forintot.
Az áramkereskedők kárát a polgármester szerint az okozta, hogy júniustól zuhant a villamos energia piaci ára. A 86 euró körüli egységáron vett áramot ezért csak 46 euró körül tudták eladni, így a várt vételár közel felét elvesztették. Bencsik János úgy tudja, a kártérítés ügyében az első egyeztetés sikertelen volt, és bár az erőműtársaság új vezetése és az áramkereskedők is megállapodásra törekszenek, a per lehetősége sem kizárt. Lapunk információi szerint az MVM Zrt. közreműködésével az energiakereskedő cégek követelését sikerült azóta letornázni kilencmilliárd forintra, de ennél lejjebb a limit nem nagyon mehet. Az állami áramcég nyeresége és eredményessége így milliárdokkal csökkenhet. Az MVM ezért felkérte a Vértesi Erőmű Zrt. felügyelőbizottságát, hogy azonnali hatállyal vizsgálja ki az ügyet. Hivatalosan ugyanis még a Vértesi Erőmű Zrt. vezetésétől is csak december 22-én értesült arról a tulajdonos, hogy a társaság egyes szerződéseinek teljesítése során jogviták várhatók.

Úri gesztus Kapolyinak
Mint Tringer Ágostontól, az MVM Zrt. szóvivőjétől megtudtuk: a Vértesi Erőmű Zrt. ugyan a termelői engedélyén túlmenően hatályos, a Magyar Energia Hivatal által kiadott villamosenergia-kereskedelmi engedéllyel is rendelkezik, a tulajdonos MVM-nek tudnia kellett volna az ilyen, tízmilliárdokat megmozgató üzletekről. A szóvivő ugyanakkor üzleti titokra hivatkozva többet nem nyilatkozott.
Szakértők szerint az is érthetetlen, hogy a Vértesi Erőmű Zrt. miért nem kért garanciát a kifizetésre a Kapolyi által vezetett System Consultingtól. Az erőmű vezetőségének „úri gesztusa” ugyanis azt eredményezte, hogy Kapolyi nagyobb veszteség nélkül kihátrálhatott a számára teljesíthetetlennek bizonyult áramvásárlási üzletből. Ezek után a bennfentesek közül már senki sem csodálkozott azon, hogy az MVM közgyűlése rendkívüli ülést hívott össze, és leváltotta Gálos Tibor vezérigazgatót a teljes igazgatósággal együtt.
Az erőművet azóta Szabó Pál volt energetikai miniszter vezeti. Időközben menesztették a gazdasági és a kereskedelmi igazgatót, és Szabó Pál január 23-i határidővel utasítást adott egy, a veszteségeket összegző jelentés elkészítésére is. Az elbocsátások oka tehát a Kapolyi-féle áramvásárlási üzlet miatt keletkezett veszteségekben is keresendő azon túl, hogy Szabó régi privatizációs szakembere a Gyurcsány Ferenc kormányfőhöz köthető üzleti körnek. (Mint ismert, az egykori miniszter még a Horn-kormány idején, 1995–96-ban annak a Hungalu-vállalatcsoportnak volt a vezérigazgatója, amelyből vitatott körülmények között privatizált társaságokat Gyurcsány Ferenc, ezzel is megalapozva többmilliárdos magánvagyonát.)
Az MVM lesújtani készül a Vértes Erőmű Zrt. igazgatóságba került „ismerősök” után magára Kapolyi Lászlóra is. A milliárdos szocialista országgyűlési képviselő cége, a System Consulting ugyanis már rendelkezett egy részvényvásárlási szerződéssel a Vértesi Erőműre, és ezzel megszerezhette volna Magyarország egyetlen kiaknázható mélyművelésű szénbányáját. Az MVM viszont december 23-án Kapolyi cégével kölcsönös megegyezéssel felbontotta a Vértesi Erőmű megvételére irányuló, évek óta folyó tárgyalásokat. Kapolyi László az üggyel kapcsolatban sértődötten csak annyit közölt, hogy „nem álltam el a Vértesi Erőmű megvásárlásának szándékától”. Sértődésre pedig éppen hogy nem Kapolyinak lett volna oka.
Az MVM Zrt. előző vezetésének idején ugyanis értesüléseink szerint szintén sajátos eszközökkel kívánták megalapozni a vállalkozó vásárlási terveit a Vértesi Erőműre.

Privatizáció közpénzből?
Kocsis István, az MVM akkori vezérigazgatója Veres János pénzügyminiszterrel, Jüttner Csaba SZDSZ-es polgármesterrel és Kapolyi Lászlóval tette le az alapkövét annak a gázturbinás erőműnek, amelyet Vásárosnaményben kívántak megépíteni. A beruházásra az MVM, a System Consulting és egy osztrák társaság részvételével létrehoztak egy projektcéget Kárpát-Energo néven. Az eredeti tervek szerint ebben a társaságban fokozatosan az erőmű megvalósulásával párhuzamosan szerzett volna egyre nagyobb tulajdonrészt az MVM Zrt. Az állami társaság ennek megfelelően csaknem húszmilliárd forintnak megfelelő fejlesztési hitelt nyújtott a vásárosnaményi létesítmény felépítéséhez. A tavalyi év üzleteit ellenőrző könyvvizsgálók azonban különös pénzmozgásokra akadtak. A fejlesztési hitelt ugyanis nem a tervek szerint utalták át a Kárpát-Energónak, hanem azt a cég már tavaly februárban, egy összegben megkaphatta.
A System Consulting pedig ennek egy részét a Vértesi Erőmű felvásárlására kívánta felhasználni, nem pedig a vásárosnaményi fejlesztésre.
Kapolyi László lapunknak határozottan cáfolta, hogy ebből az állami fejlesztési pénzből egy fillért is szánt volna a Vértesi Erőmű részvényeinek megvásárlására. Mint közölte: a Kárpát-Energo rendelkezik saját könyvvizsgálóval, és ennek tartozik elszámolással. Ez február 20-án meg is történik, ezt követően nyilatkozhat a projektcégnek nyújtott fejlesztési hitelről. A tatabányai polgármester által a sajtó elé tárt áramvásárlási ügyben pedig üzleti titokra hivatkozva nem nyilatkozott a szocialista vállalkozó.
Az MVM az ügyben ismét rendkívül visszafogottan nyilatkozott lapunknak, de valójában nem cáfolta, hogy voltak szabálytalanságok a vásárosnaményi projekt körül, és ezért le kellett váltani a beruházó cégtársulás vezetőit is. Köztük ajtót mutattak a Kárpát-Energo vezetőjének, az MVM korábbi gazdasági vezérigazgató-helyettesének, Molnár Lászlónak is, akit még Kocsis István, az MVM Zrt. akkori vezérigazgatója hozott magával a Paksi Atomerőmű Zrt.-ből. Az MVM azt közölte lapunkkal: a Kárpát-Energo jelenlegi vezetésének célja, hogy a gázturbinás projekt az eredeti szándéknak megfelelően, az MVM igazgatóságának és közgyűlésének döntése szellemében, határidőre és minél költséghatékonyabban megvalósuljon. Az MVM ügyvezetése a jogszabályoknak és a társasági szabályozásoknak megfelelően teljes mértékben együttműködik a könyvvizsgálóval a zárlati munkák során – tette hozzá a cég. A 2008-as üzleti évet egyébként tavasszal zárják a társaság közgyűlésében a könyvvizsgálói jelentés alapján. Az eddigiek ismeretében pedig bizonyára sokan a volt MVM-vezetők közül is kíváncsiak arra, hogy tavasszal milyen további lépések várhatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.