Gyalogtúra a cseh Sumava őserdejében

2009. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Persze nem tudtuk megállni, hogy a legutóbbi szilvesztert is a dél-csehországi Krumlovban töltsük, ez az ódon kisváros, ahogyan már itt a napos oldalon is többször elárultuk, kedvenc helyünk a világon. A szinte érintetlenül megmaradt középkori város, az azt kétszer is körülfonó Moldva és a Krumlovot egy szikla tetejéről őrző reneszánsz és barokk várkastély tájképfestőket megszégyenítő arcát évente legalább egyszer látnunk kell. A kétféle káposztával tálalt malacsültet, a helyben főzött barna sört és a Fernet Stock nevű keserűt sem tudjuk nélkülözni, különösen, hogy Bohémia ezen finomságait Krumlovban legalább félszáz kitűnő vendéglőben fogyaszthatjuk el.
Mivel újabban a város Japántól Kanadáig lassanként az összes európai bédekker fő helyére kerül, így májustól szeptemberig csak azoknak javasoljuk az idelátogatást, akik jól viselik a velenceihez hasonló emberáradatot. A tohonya nyugatiak nagy része azonban megelégszik a városnézéssel, holott Dél-Csehországban egymást érik a turistalátványosságok, várak, kastélyok és érintetlen középkori települések. Ráadásul ez a vidék Trebontól Budejovicén át Vissy Brodig a természetjárók és evezősök kedvenc helye. Többször ajánlottuk már a Moldva (Vltava) forrásvidéktől a Lipnói-víztározón át Krumlovig és Budejovicéig tartó kenutúrákat, ezúttal természetjáróknak, bicikliseknek ajánljuk a Sumava Nemzeti Park őserdeit. A Krumlovtól az osztrák–német–cseh hármashatárig húzódó természetvédelmi terület a sok kiépített biciklis és erdészeti útnak köszönhetően valóságos kerékpáros-paradicsom. A bicikliket a helyi vicinálisokra is feltehetjük, de az ottani volánbusz is indít kerékpáros járatokat (!), külön utánfutóval. Bérelhetünk is drótszamarat a sok tucatnyi szervezőiroda valamelyikében.
A legutóbbi szilveszterezést egy húsz kilométeres gyalogtúrával egészítettük ki a Plesné-tóhoz. Krumlovtól Nova Pecig utaztunk az itthonihoz hasonló kis piros vonattal, hogy a nyáron fürdőhelyként is ismert Lipnói-tó partján egy rumos teával feltöltődve a zöld jelzésen induljunk a vadon felé. A meseerdőszerű fenyvesben különös alkotmányra leltünk: a XVIII. században a környék urai – köztük a Rozmberk család a majdnem 1400 méter magas Plechy-hegy oldalából egészen a Moldva felső szakaszáig egy faúsztató csatornarendszert építtetett ki. A zsilipekkel és alagutakkal bonyolított mesterséges vájúban a toalett öblítéséhez hasonló módszerrel úsztak a törzsek: amikor 1200 méteren kinyitották a tó zsilipjét, az áradat majd’ tíz kilométeren át sodorta a rakományt.
A kanálisok fölött valóságos mézeskalácsházra leltünk. A Rakouska Cesta menedékházban petróleumlámpák és lobogó tűz fogadott. Különleges, zöldborsós sárgaborsólevessel és valódi punccsal kínált a tulajdonos, amit nagy örömmel meg is rendeltünk. A házikó fölött aztán az igazi őserdő következett: ez a környék a szovjet megszállás idején zárt zóna volt (a német határ a Plechy-csúcson húzódik), aminek egyetlen nyertese így a természet lett. Az utunk a Plesné-tóig kidőlt óriásfenyők és mindenfelé szétszórt hatalmas sziklák között vezetett tovább, hogy az egyre csípősebb hideg és a közelgő sötétség miatt a csúcstámadást kihagyva a Nova Peci vasútállomás felé vegyük az irányt.
(Információ: www.ckrumlov.cz/ infocentrum, www.cyklotrans.cz, www.visitceskykrumlov.cz)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.