Megszüntette a Gergényi Péter ellen szolgálati visszaélés vétsége miatt indított pótmagánvádas büntetőeljárást tegnap a Fővárosi Ítélőtábla katonai tanácsa. A másodfokon eljáró bíróság azért volt kénytelen ezt tenni, mivel egy idevágó jogszabály alapján nem büntethető katonai vétség miatt az, akinek szolgálati viszonya megszűnése óta több mint egy esztendő eltelt. Márpedig a volt budapesti rendőrfőkapitány munkaviszonya 2007. november 15-vel szűnt meg, így az ítélőtábla nem is foglalkozhatott érdemben Fabulya Zsolt rendőr zászlósnak az elsőfokú fölmentő ítélet ellen benyújtott fellebbezésével.
A pótmagánvádló vádindítványa szerint Gergényi szolgálati visszaélést követett el, amikor 2006 szeptemberében elrendelte az ő elővezetését egy katonai vétség miatt folyó ügyben, miután a megadott időpontban igazoltan nem jelent meg a kihallgatáson. Fabulya Zsolt úgy vélte, az idézés jogszerűtlen volt, nem kapott elegendő időt, hogy jogi védelméről gondoskodjon, továbbá a volt főkapitány annak ellenére rendelte el az elővezetését, hogy tudott az igazolt távollétről. Ráadásul az elővezetés miatt a rendőr zászlós nem tudta kórházba vinni gyermekét. Ezzel szemben Gulyás Gábor, Gergényi Péter ügyvédje azzal érvelt: a főkapitánynak a jogszabályok alapján nem volt más lehetősége, mint elrendelni beosztottja elővezetését; ha nem azt teszi, jogszabályt sértett volna. Az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság bűncselekmény hiányában megszüntette az eljárást, és kimondta: a vádlott szolgálati érdekből rendelte el az elővezetést, nem pedig azért, hogy jogtalan előnyt szerezzen vagy jogtalan hátrányt okozzon. A pótmagánvádló az ítélet ellen fellebbezett, így került az ügy az ítélőtábla elé. A tegnapi tárgyaláson egyébként Gergényi Péter nem jelent meg, de ez nem akadályozta az ítélet kihirdetését.
A 2006. őszi rendőrterror egyik fő felelősének tartott volt főkapitány egy másik katonai bűncselekmény miatti felelősségre vonást is megúszott az időmúlás miatt, a különbség, hogy az nem pótmagánvádas, hanem közvádas eljárás volt.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés