Volna még mit fejleszteni

Szabó Imre környezetvédelmi miniszter tájékoztatásával kezdődött a hét végén Siófokon a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) idei első ülése, amely – mint várható volt – több évtizedes gondok felvetésével folytatódott. Elhangzott: nincs elég pénz a régió kistelepülései építési tilalmát felszabadító szennyvízcsatornázásra, több évtizedes gond a belvíz elvezetése, és számolni kell a balatoni turizmus jövőjét jelentősen befolyásoló beruházások megtorpanásával. Suchman Tamás, a BFT szocialista elnöke elismerte, hogy „lassulnak a folyamatok”, Bóka István füredi polgármester pedig a hitelezés befagyására panaszkodott.

2009. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alapvető feltétele a sikeres balatoni idegenforgalomnak a tó kifogástalan környezeti állapota, a víz minősége, a szakszerű szennyvíz- és hulladékkezelés, nem kevésbé a szállodaépítési program felgyorsítása – kezdte mondandóját Suchman Tamás, a BFT elnöke, majd Szabó Imre, a környezetvédelmi tárca első embere „nyújtott át egy ígéretcsokrot” a jelenlévőknek. E szerint megvalósul a kis-balatoni vízvédelmi rendszer második üteme, elindul a Sió-csatorna rekonstrukciója, erősödik a Balatoni Nemzeti Park ökoturisztikai szerepe, a lellei homokos part fennmaradására és a Balatoni Halászati Zrt. turisztikai szempontú átalakítására.
Hogy mindezekre rendelkezésre áll-e kormányzati, BFT-s vagy önkormányzati forrás, arról nem beszélt Szabó Imre, a gazdasági tárca területfejlesztési államtitkárságának képviselője pedig határozottan kijelentette: a szennyvízberuházásokra a korábban tervezett 500 helyett csak 110 millió forint áll rendelkezésre. Ez utóbbira indulatos visszautasítással reagált Suchman Tamás, mondván, a régió csatornázottsága pénzügyi fedezetének előteremtése a kormány, nem pedig a tó fejlesztési tanácsának a feladata.
Negyvenhat észak- és huszonhárom dél-balatoni kistelepülésen fékezi a beruházásokat a szennyvíz-csatornázottság hiánya, ezért, mint elhangzott, sürgősen felül kell vizsgálni – ha indokolt a Balaton-törvény újabb módosításával – az építési tilalmat, és keresni kell a megoldást arra, hogy nagyberuházások helyett megvalósítható, olcsó, egyedi megoldásokat találjanak a szennyvíz kezelésére. Bóka István, Balatonfüred polgármestere indítványozta: törvénymódosítással kellene moratóriumot biztosítani az érintett településeknek 2012-ig, hiszen a kormány is addig kapott uniós haladékot a hiányzó szennyvízberuházások megvalósítására. Majd felhívta a figyelmet, hogy nem megoldott az üdülőrégióban a belterületi csapadékvíz elvezetése. Rámutatott: ez már három évtizedes gondja a százhatvannégy településből álló üdülőrégiónak.
Suchman Tamás optimista a fejlesztési tervekben rögzített beruházások megvalósulását illetően. Lapunknak elmondta: szállodaépítés kezdődik tavasszal többek közt Siófokon, Zamárdiban, Karádon és Marcaliban. – Mivel a BFT szerepe a beruházási programokról való „stratégiai gondoskodás”, két hét múlva találkozom a beruházókkal, hogy megtudjam: van-e szerződésük, kaptak-e, kapnak-e banki hitelt és fenntartják-e a vállalt fejlesztéseiket – jelentette ki. A BFT elnöke a fejlesztések minisztériumokkal történő összehangoltságáról, és a fejlesztési tanács különböző tárcákkal való együttműködéséről úgy fogalmazott: „lassulnak a folyamatok.”
Az SCD Group és a Quinlan Private huszonöt projektből álló, együttesen 104 milliárd forintos Balaton-fejlesztési programját is késlelteti a gazdasági és pénzügyi válság. – A múlt év januárjában bejelentett első négy beruházás közül októberig mindössze a siófoki Aranyparton tervezett kempingfejlesztés első üteme kapott jogerős építési engedélyt. Bízunk benne, hogy már rövid távon lesz megvalósítható fejlesztésünk a Balatonon, de amennyiben a bankok részéről nem változik az ingatlanfejlesztőket sújtó általános finanszírozási stop, és a piaci körülmények sem teszik lehetővé, úgy lehetséges, hogy akár egy újabb évet is várni kell az első kapavágásig. – válaszolta lapunk érdeklődésére Elkán Péter, az SCD Group kommunikációs igazgatója.
– Ez egy ördögi kör. Amíg nincs megfelelő banki hitelkonstrukció és hitelmennyiség, addig nem valósulnak meg vagy jelentősen csúsznak a fejlesztések. Az építőipar nem kap munkát, nem lesznek munkahelyek, csökken az állami adóbevétel, és a költségvetés terhére nőnek a munkanélküliségből és a szociális ellátásból adódó kifizetések – figyelmeztetett Bóka István. Füred polgármestere, a Balatoni Önkormányzatok Szövetségének alelnöke szerint sürgős intézkedésekre van szükség a bankszektorban, mert ahhoz, hogy felpörögjön a gazdaság, sok és jó kondíciójú hitelre van szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.