Botrányos előállítások a fővárosban

aMeghökkentő indokokkal állítottak elő és zaklattak ünneplőket a rendőrök tegnap több fővárosi megemlékezésen. A Kossuth téri zászlófelvonás idején egy Gyurcsány távozását követelő tüntetőt állítottak elő, majd a 12 pont egyikét transzparensre emelő két fiatal ellen indítottak szabálysértési eljárást. A Múzeum körúton egy babakocsis kismamát a nála lévő cumisüveg miatt nem engedtek be az ünnepségre az In-Kal biztonsági őrei, a Hősök terén pedig azért állítottak elő két felvidéki fiatalt, mert a náluk lévő sál „alkalmas az arcuk eltakarására”. Lapzártánkig legalább 26 embert vittek el a rendőrök, köztük Budaházy Györgyöt.

2009. 03. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabad sajtó szocialista módra. A szólás szabadságának együtt kell járnia a szólás felelősségével és a szólás méltóságának megőrzésével – jelentette ki tegnap Gyurcsány Ferenc, aki az MSZP elnökeként többek között Andrassew Ivánnak, a Népszava újságírójának adta át a szocialisták által létrehozott, a Népszabadságban is tulajdonos Szabad Sajtó Alapítvány Szabad Sajtó-díját. – Elborzaszt, hogy afelett lehet nyilvánosan lamentálni, milyenek az egyes kisebbséghez tartozók bűnelkövetési szokásai, illetve összekacsintani a legmocskosabb szélsőségességgel – mondta Gyurcsány. Andrassew Iván tavaly a Gój Motorosok Egyesületéről azt írta: „vége annak az időszaknak, amelyben hagytuk elpofátlanodni a nácikat. Önök szép, kövér zombik, akik már régen kipusztultak, csak a jelmezeik tartják össze azt a tébolyult rendszert, amiben élnek. Most az az idő jön, amikor kiszorítjuk a gój motorosokat a többi gyáva hordával együtt.” Az Echo TV-s Pörzse Sándorról pedig Andrassew így vélekedett: „az egyik legkártékonyabb mélymagyar mákonynáci”.


Zártkörű rendezvénnyé silányította a Gyurcsány-kormány a nemzeti ünnep hagyományos délelőtti zászlófelvonását a Parlament épülete előtt, ugyanis az ünnepelni vágyó emberek a kordonerdő miatt meg sem közelíthették a Kossuth teret. Az Alkotmány utca felől érkező 100-150 érdeklődőnek a tértől mintegy kétszáz méterre kellett megállnia, ahonnan legfeljebb a díszőrséget és a Hagyományőrző Lovasbandériumot láthatták. A Vértanúk terénél ennél valamivel többen, mintegy három-négyszázan gyűltek össze. Itt fémdetektoros kapun keresztül lehetett csak „közelebb” menni az Országházhoz, persze így sem lehetett kétszáz méternél közelebb jutni a hermetikusan körbezárt közjogi méltóságokhoz. Gyurcsány Ferencet ezúttal is kifütyülték, többen a távozását követelték. Két tiltakozót, akiknél tojástartó, illetve egy Sztálin élete című könyv volt, előállították a rendőrök. Ezután kisebb dulakodás alakult ki, miután a kormány ellen tiltakozókat néhány civil idős ember inzultálni kezdte, egyikük száját megpróbálták befogni, másikuknak a szemüvegét tépték le.
Eközben két fiatalember egy transzparenst emelt a magasba, amelyen az állt: „Felelős kormányt Buda-Pesten!” Ellenük igazoltatásuk után szabálysértési eljárást indítottak gyülekezési joggal való visszaélés miatt. Megkérdeztük a BRFK szóvivőjétől, miért baj az, ha valakik március 15-én az 1848-as forradalom 12 pontjának egyikét hirdetik felirattal, mire Tafferner Éva azt felelte: „egy állami ünnepség nem megfelelő alkalom az ilyen tiltakozásra”. A Garibaldi utcából egy embert azért állítottak elő, mert csavarokat és szögeket találtak nála, és ezek a rendőrség szerint közbiztonságra veszélyes eszközök. Szintén itt egy gépkocsi vezetőjét szólították föl, hogy kapcsolja ki az autó tetejére szerelt hangszórót.
A Múzeum kerti szabadtéri állami ünnepségre a tavalyihoz hasonlóan idén is csak fémdetektoros kapun keresztül lehetett odajutni. A mintegy kétezer fős tömeg áteresztése közel egy óráig tartott. A kapuknál ezúttal is az MSZP-hez szorosan kötődő In-Kal Security emberei ellenőrizték az ünneplőket, pedig ezt a gyakorlatot a tavalyi nemzeti ünnep után Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa visszásnak minősítette. A hisztériáig fokozódó óvintézkedések odáig fajultak, hogy egy babakocsis családot azért nem engedtek a kordonon belülre az In-Kal emberei, mert cumisüveg volt náluk. A biztonságiak minden műanyag flakon bevitelét megakadályozták.
A Hősök terén a Magyar Gárda 13 órakor kezdődött megemlékezéséről két felvidéki fiatalembert állítottak elő. Lapunk értesülése szerint annyi volt a „bűnük”, hogy Árpád-sávos, illetve palesztin kendő volt a nyakukban, amely az intézkedő rendőrök szerint „alkalmas az arc eltakarására”. A rendőrség három, kora délutánra bejelentett kormányellenes tüntetést betiltott. Ebből kettőt Toroczkai László, egyet pedig Fáber Károly jelentett be. Toroczkai esetében az indokolás az volt, hogy „a gyülekezési jog gyakorlása nem valósíthat meg bűncselekményt vagy bűncselekmény elkövetésére felhívást, nem járhat mások jogainak sérelmével”, azonban a rendőrség nem tért ki arra, hogyan sértett volna jogot a két rendezvény. Fáber Károlynak az Oktogontól induló vonulásos rendezvényét arra hivatkozva tiltották meg, hogy „a közlekedés más útvonalon nem biztosítható”.
A Március 15. téren a fővárosi önkormányzat rendezvényéről összesen kilenc embert állítottak elő, köztük Budaházy Györgyöt, aki éppen elhagyni készült a véget ért ünnepség helyszínét, amikor rárontottak a rohamrendőrök, majd az Erzsébet híd egyik lépcsőjénél bántalmazták is. (Este előállították Toroczkai Lászlót is, mert mint a rendőrségi szóvivő közölte: bűncselekményre szólított fel, az Alkotmány utcában arra hívta fel az egybegyűlteket, hogy ma jelenjenek meg a rendőrség Gyorskocsi utcai épületénél, hogy kiszabadítsák Budaházy Györgyöt.) A tegnapi előállítottak között volt egyébként több olyan, Demszky Gábor szónoklatát tiltakozó bekiabálásokkal megzavaró férfi is, akiről a BRFK közleménye megemlíti: maszkot viseltek. Ugyanakkor az arc eltakarását (még) egy jogszabály sem tiltja.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat vezetője úgy nyilatkozott: megengedhetetlen, hogy valaki ellen azért induljon szabálysértési eljárás, mert a negyvennyolcas 12 pont egyik követelését hirdeti transzparensen, amely követelés egyébként a jelek szerint nagyon is időszerű. Rámutatott: beigazolódtak a „lex tojással” kapcsolatos félelmeik, az új jogszabállyal megteremtették a lehetőségét az önkényes jogalkalmazásnak, amivel a rendőrség él is. Aggályosnak nevezte, hogy négy rendezvényt is megtiltottak, pedig az irányadó bírósági gyakorlat szerint két bejelentett tüntetés helyszíne közötti csoportos átvonulás nem bejelentés-köteles. Úgy véli, nem csoda, ha ma sokan érzik úgy: visszarepültünk az időben húsz-huszonöt évet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.