Kultúrtáj a Balaton?

Szabályosan, balról előznénk a többi hazai pályázót – hangzott el a hét végén egy siófoki tanácskozáson, amelyen egyebek mellett a Balaton világörökségi helyszínné nyilvánítása is szóba került. Hat éve még „csak” a Tapolcai-medence tanúhegyei, a Tihanyi-félsziget és a Hévízi-tó szerepelt a várólistán, ám a minap arról döntöttek a kezdeményezők, hogy a Balaton egészét javasolják világörökségi helyszínnek.

2009. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Badacsonytomaj tiltakozik. Badacsonytomaj tiltakozó levelet írt a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnak, mert az a Badacsony hegyre tervezett kilátó megépítésére elnyert uniós támogatás odaítélése után, az építkezés megkezdése előtt kezdeményezte a hegytető fokozottan védett régészeti lelőhellyé nyilvánítását. A balatoni települések többségével ellentétben Badacsonytomaj azért nem kíván a világörökség részévé válni, mert már számos hátránya származott abból, hogy kiemelt természetvédelmi területen fekszik, és kiemelten élvezi az örökségvédelmi hivatal figyelmét. Badacsonytomaj legfőbb sérelmei közt említik, hogy a település bevásárlóközpontjának megépítése és a tervezett szállodaépítés is azért késik egy-másfél évet, mert az örökségvédelmi hivatal feltárásra kötelezte a beruházókat. Az önkormányzat ellehetetlenülésére példa szerintük a kilátó ügye is. A badacsonyi kilátóból a magasra nőtt fák koronájától már nem lehet élvezni a térség panorámáját, ezért döntött úgy az önkormányzat, hogy pályázik támogatásért, melynek segítségével egy 18 méter magas, tájba illő kilátó épülhet a régi helyére. Tavaly ősszel sikerült 82 millió forintos uniós támogatást nyerniük. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal ezt követően tudatta az önkormányzatokkal, hogy védetté kívánja nyilváníttatni a badacsonyi hegytetőt. (MTI)


Somogy, Veszprém és Zala politikusai, országgyűlési képviselői, kulturális és turisztikai szakemberei dédelgetik 2003 óta a Balaton világörökségi helyszínné nyilvánítását, és szorgalmazzák a kulturális és természeti értékekben leggazdagabb három tájegység, a Tapolcai-medence tanúhegyegyüttese, a Tihanyi-félsziget és a Hévízi-tó várólistára kerülését. Mező Tamás, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke a minap azt javasolta a kezdeményezőknek: ne csak a három kistájjal, hanem a Balaton egészével pályázzanak a megtisztelő címre.
Elsőként – 1987-ben – Hollókő ófalu és tájkörzete kapta meg a világörökségi helyszín címet, majd elnyerte azt Aggtelek, az ezeréves pannonhalmi bencés apátság, a Hortobágyi Nemzeti Park, a pécsi ókeresztény sírkamraegyüttes és a Fertő–Neusidelersee kultúrtáj.
Az UNESCO világörökségi várólistáján van a rózsadombi termálkarszt, Esztergom középkori várerődítménye, a visegrádi királyi székhely, a Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok (kultúrtáj), a már említett három balatoni helyszín és az északkeleti Kárpát-medence kulturális értékeket őrző magyar–szlovák fatemplomai.
– Új alternatívaként a Balaton egészét szeretnénk felvetetni a világ kulturális örökségeinek sorába. Ehhez természetesen a százhatvannégy településből álló régió lakosainak és önkormányzatainak egyetértése is szükséges – mondta lapunknak Mohácsi József keszthelyi országgyűlési képviselő, aki képviselőtársával, Bóka István balatonfüredi polgármesterrel és Sárdi Árpáddal, a Dél-dunántúli Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnökével együtt vállalta a cím elnyerésének előkészítésével járó koordinációt.
Mint megtudtuk, az ugyancsak világörökségi helyszín címre pályázó Belső-Erzsébetváros a múlt hónap végén eljuttatta az UNESCO-nak a részletes jelentését, amelyben tájékoztatást adott a terület városrendezési helyzetéről, az értékvédelmi lépésekről, és a Tokaj történelmi borvidék (kultúrtáj) is már jóval előbbre van, mint a Balaton.
– Szabályosan, balról kell előznünk – hangzott el tréfálkozva, ugyanakkor határozottan a múlt hét végén tartott siófoki tanácskozáson Suchman Tamásnak, a tó fejlesztési tanácsa elnökének javaslata.
Ha minden előkészület a kezdeményezők terve szerint alakul, akkor a Balaton mint kultúrtáj 2013-ban benyújthatja a cím elnyerésére vonatkozó pályázatát.
A dokumentum az odaítélés elsődleges garanciájaként a kulturális és természeti értékek nyilvántartásba vételét s azoknak a jövő generáció számára történő óvását, megőrzését rögzíti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.