Nem számít rendbontásra a rendőrség

2009. 03. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alkotmánybíróságon a „lex tojás”. Beadványt nyújtott be tegnap az Alkotmánybíróságra a Nemzeti Jogvédő Alapítvány, amelyben a február 1-jén hatályba lépett közrendvédelmi törvénycsomag utólagos normakontrollját kérik. A jogvédők szerint a „lex tojás” néven elhíresült jogszabály több pontja alkotmányellenes, szükségtelenül és aránytalanul korlátozza a véleménynyilvánítási szabadságot és a gyülekezési jogot. Úgy vélik, az alaptörvénnyel ellentétes a jogszabály azon része, amely erőszakos magatartásnak minősíti a testi sérülés okozására alkalmatlan támadást, például ha tojással vagy tortával dobnak meg egy közszereplőt. (P. T.)


Szilvásy György titokminiszter után a rendőrség vezetői is úgy nyilatkoztak, hogy nincsen információjuk arról, hogy radikális szervezetek a március 15-i ünnepségek megzavarására készülnének. Samu István, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) rendészeti főigazgatója elmondta, felkészültek az országszerte tartandó 572 rendezvény biztosítására, amelyek közül – az előző évekkel ellentétben – jóval kevesebb a kiemelt kockázatú, de hogy pontosan hány, azt újságírói kérdésre sem árulta el. Ugyanakkor hozzátette: bár konkrét információjuk nincs a rendezvények esetleges megzavarásáról, azonban „vannak olyanok, akik keresik ennek a lehetőségét”. Éppen ezért a fővárosba vidéki rendőri egységeket vezényeltek, továbbá a Készenléti Rendőrség is felkészült az ünnepre – mutatott rá Samu István.
A rendészeti főigazgató emlékeztetett: szigorúbb büntetésekre számíthatnak azok, akik valamilyen szabálysértést, bűncselekményt követnek el a rendezvényeken. (Ennek alapja, hogy február elsején lépett életbe az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium által kidolgozott közrendvédelmi csomag, amely két évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegeti a tojás- vagy galacsindobálókat, sőt már az ilyen cselekmények előkészületét is büntetni rendeli – lásd keretes írásunkat.) Samu István közlése szerint fokozott ellenőrzéseket vezettek be Budapest egész területén.
A fővárosban összesen 125 rendezvényt jelentettek be, amelyből négy vonulást megtiltott a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) – közölte Bozsó Zoltán rendészeti főkapitány-helyettes. Kiemelte: amennyiben mégis megtartják valamelyik betiltott rendezvényt, a rendőrség feloszlatja azt, a szervezők ellen pedig eljárást indítanak. Mint arról tegnap beszámoltunk, tömegoszlató eszközként lovasrendőr-botokat vásárolt a közelmúltban az ORFK, amelyeket a kardlap helyett vagy mellett alkalmaznának csapaterős fellépéskor.
Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter szerint továbbra is vannak olyan csoportok, amelyek a korábbi tapasztalatok alapján „hajlamosak” a rendbontásra, velük szemben a rendőrség minden törvényes eszközzel, „nagyon határozottan” fel fog lépni. A kormány közeli Népszava szélsőjobbos körökből származó információi szerint Toroczkai László és Budaházy György egész nap járni fogják a várost, mert „bármikor kitörhet a cirkusz”. A két férfi állítólag arra kérte fel követőit, hogy eltakarva arcukat, tojásokkal felfegyverkezve érkezzenek a tömegrendezvények helyszíneire.
A napokban az interneten is elterjedt a híresztelés, hogy egy tömeges rendbontás esetén a hatalom blokkolhatja a mobiltelefonok kommunikációját, illetve a kereskedelmi televízióadók műsorszórását, hogy csak a köztelevízió legyen nézhető. Ezzel kapcsolatban a Pannon GSM sajtó- és információs igazgatója, Majorosi Emese közölte: „az elektronikus hírközlési törvény értelmében a hírközlésért felelős mindenkori miniszter csupán minősített időszakban korlátozhatja a hírközlési tevékenységet”.
Cservák Csaba alkotmányjogásztól azt kérdeztük, hogy milyen feltételek teljesülésekor vezethetnek be Magyarországon rendkívüli állapotot. – A köztársasági elnök jogosult dönteni a hadi-, rendkívüli és szükségállapot bevezetéséről – nyilatkozta lapunknak az alkotmányjogász, hozzátéve, a három fogalom pontos tartalma nem kristáytiszta az alkotmányban. A Független Jogász Fórum elnöke közölte, szükségállapot bevezetésekor a köztársasági elnöknek van speciális rendeletalkotási hatásköre, rendkívüli állapot kihirdetése után pedig a honvédelmi tanács dönt. A honvédelmi tanács elnöke az államfő, tagjai az Országgyűlés elnöke, a parlamenti pártok frakcióvezetői, a miniszterelnök és a miniszterek, illetve tanácskozási joggal a vezérkari főnök. A honvédelmi tanács által hozott döntéseket az Országgyűlés első rendes ülésén felülvizsgálja, és dönt azok megalapozottságáról. Az államfő egyébként csak az Országgyűlés akadályoztatása esetén jogosult eljárni, ha tehát a törvényhozást nem tudják azonnal összehívni (ez 384 képviselő esetében gyakorlatilag lehetetlen). A parlament akadályoztatását a miniszterelnök, a házelnök és az Alkotmánybíróság elnöke állapítja meg, és ha ez megtörtént, akkor kap szerepet a köztársasági elnök.

Gyurcsányt elzárják a külvilágtól. Nem vesz részt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Nemzeti Múzeumnál megrendezendő ünnepségen – derült ki a Kormányszóvivői Iroda tájékoztatójából. Az MSZP-s politikus a tervek szerint fél tízkor a Magyar Köztársaság lobogójának ünnepélyes felvonásán vesz részt a Kossuth téren (a területet várhatóan hermetikusan lezárják), majd megkoszorúzza a Kossuth-szobrot. Egy órakor a Parlamentben átadja a Kossuth- és Széchenyi-díjakat, végük este nyolckor a Művészetek Palotájában az ünnepi díszelőadást hallgatja meg. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.