Tegnap lapunk számolt be arról először, hogy a Kossuth téren Gyurcsány Ferenc távozását követelő két tüntetőt, Rosdy Tamást és Hernády Zsoltot hogyan inzultálták a Gyorskocsi utcában. A BRFK tegnap közleményben jelezte: ennek a két férfinak az ügyét kivizsgálják.
Eközben Morvai Krisztina tegnap sajtótájékoztatón jelentette be, hogy büntetőfeljelentést tesz az őt ütlegelő és könnygázzal lefújó rendőrök, illetve felbujtói minőségben a rendőrséget irányító Draskovics Tibor rendészeti miniszter és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellen. A Jobbik európai parlamenti listavezetőjét – amint az a tájékoztatón levetített felvételen is jól látszott – minden ok nélkül megtámadták az egyenruhások március 15-én este a Nádor utcában, és paprikaspray-vel lefújták. Pedig Morvai és a többi ünneplő csupán a Szent István-bazilika előtti bejelentett, törvényes rendezvényről tartott hazafelé, a járdán vonulva, békésen, amikor ok nélkül bekerítették őket a rendőrök.
*
Morvai Krisztina azt mondta: Gyurcsány Ferencék nyílt, gátlástalan diktatúrát vezettek be, és semmilyen eszköztől nem riadnak vissza, hogy megfélemlítsék az ellenük szót emelő embereket.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője megemlítette: az a Majoros Zoltán volt a műveleti parancsnok a bazilikánál, aki 2006. október 23-án – a rendőrségi Papp-jelentés szerint – súlyos hibákat követett el, amikor az Alkotmány utcából kiszorított ünneplők további oszlatására adott parancsot a Bajcsy-Zsilinszky úton a Deák tér irányába. Majorost 2007-ben mégis soron kívül alezredesből ezredessé léptették elő.
Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány tegnap tagadta, hogy jogsértéseket követtek volna el. Szerinte az őket ért vádak megalapozatlanok, egyáltalán nem volt túlzott a rendőri biztosítás. A főkapitány önellentmondásba keveredett, amikor arról értekezett, hogy a „Felelős kormányt Buda-Pesten!” feliratú transzparenst tartó két férfi valóban nem követett el szabálysértést, viszont az ellenük szabálysértési eljárást indító rendőrök jogszerűen jártak el. Hozzátette: a rendőrök nem értékelték megfelelően a helyzetet, hibáztak, de nem vonják őket felelősségre. Szavai szerint egyébként a rendőrök azért intézkedtek, mert a felirat zavarta a hátrébb állókat a kilátásban. Tóth Gábor azt állította: azért vetettek be gázsprayt a Nádor utcában Morvai Krisztináék ellen, „mert a tüntetők megtámadták a rendőröket, és ezt a saját videójuk is bizonyítja”. Szerettük volna megtudni, hogy ezt az állítólagos felvételt mikor hozzák nyilvánosságra, de lapzártánkig nem kaptunk választ. Öszszegzése szerint a rendőrség jól végezte a dolgát, mert sikerült megakadályoznia a nagyobb rendbontásokat, rongálásokat. Tóth úgy látja: azok az emberek okozzák a gondot, akik kritizálják a rendőrség fellépését. A főkapitány közölte: 37 embert állítottak elő, közülük hármat körözés, tizenötöt szabálysértés, tizennyolcat pedig bűncselekmény elkövetése miatt. Tóth Gábor azt állította, hogy a tizennyolc esetből tizennégyben az ügyészség jár el, amely megalapozottnak tartja az intézkedéseket, ezzel szemben Skoda Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője lapunknak elmondta: az ügyészség jelenleg négy ember ellen folytat eljárást hivatalos személy elleni erőszak miatt. A négy gyanúsítottat gyorsított eljárásban napokon belül bíróság elé állítják – fűzte hozzá.
Eközben a Fidesz tegnap azt kezdeményezte, hogy az Országgyűlés emberi jogi bizottsága tűzze napirendre a március 15-i rendőri fellépések ügyét. Balog Zoltán, a testület fideszes elnöke szerint a hatalom minden eddiginél mélyebbre süllyedt, diktatúrát játszott a szabadság ünnepén, „karámok közé” szorították az ünnepet és az ünneplőket. Balog szerint a büntető törvénykönyv szigorításának („lex tojás”) főpróbája volt a hét vége, de a törvény elbukott. Kifogásolta, hogy magán őrző-védő cégek alkalmazottai döntik el, ki mehet be az adófizetők pénzéből finanszírozott rendezvényekre.
A Tettrekész rendőrszakszervezet tegnapi közleménye szerint elfogadhatatlan módszereket alkalmazott a rendőri vezetés, és csupán a diktatórikus államokra jellemző, hogy hármas vaskordon mögé, karanténba zárják az ünneplő embereket. „A rendőri vezetés ilyen mértékű politikai szerepvállalása szakmai indokokkal nem igazolható” – olvasható a szakszervezet közleményében.
Vezércikk a 7. oldalon