Hiába állított össze a Fővárosi Bíróság (FB) az elmúlt esztendőkben többször is olyan jogszabály-módosító javaslatokat, amelyek a perek időtartamát lerövidíthették volna, a jogalkotók nem vették azokat figyelembe – jelentette ki Gatter László, az FB elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Beszámolója szerint rendszeresen előfordul, hogy fontos kérdésekben a szakminisztérium nem kéri ki az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) véleményét, és így a bírák csupán a Magyar Közlönyből értesülnek a fontos jogszabályváltozásokról. Kiemelte: a jövőben nagyobb súlylyal kellene kezelni a bíróságok jogalkotási észrevételeit.
Gatter László úgy látja: okozhat bérfeszültséget a bíróságokon, hogy az ott dolgozó közalkalmazottaktól a Bajnai-csomag elveszi majd a 13. havi illetményüket, hiszen eközben a bírák 13. havi juttatása megmarad (azt csak az Országgyűlés kétharmados többsége vehetné el – a szerk.).
Fazekas Sándor, a Pesti Központi Kerületi Bíróság elnöke közölte: már a jelenlegi kompenzációs rendszer is okoz bérfeszültséget a bírók és a többi igazságszolgáltatási dolgozó között. Mint mondta: májusban várhatóan számos olyan büntetőeljárási szabályt vezethetnek be, amelyek az eljárásokat felgyorsítják. Fazekas Sándor tájékoztatása szerint 2000 óta folyamatosan nő a bíróságokra érkező ügyek száma, egyedül 2003-ban volt csökkenés. Tavaly összesen 1,6 millió peres ügy érkezett a magyar bíróságokra (ebből 566 ezer jutott a fővárosba), nyolc százalékkal több, mint előző évben.
Gatter László közölte: a gazdasági helyzet romlása a felszámolási és csődeljárások számának folyamatos emelkedéséből is látható. Eközben egyre nő a cégalapítások száma, különösen az úgynevezett projektcégek szaporodnak gombamód, amelyeket egy-egy beruházás megvalósítására hoznak létre – tette hozzá az FB elnöke.
Magyar Péter a nők elleni erőszak napját alapította meg