Kocsis Kálmán, az Információs Hivatal volt főigazgatója szerint például Ficsor Ádám jelölésével és kinevezésével egyenesen arcul csapták a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat. Ez ugyanis vagy azt jelenti, hogy a döntéshozóknak – köztük az új kormányfőnek – fogalma sincs a nemzetbiztonságról, vagy azt, hogy szándékosan degradálni akarják ezeket a szervezeteket. Elképzelhetetlen, hogy egy ilyen tapasztalatlan fiatalember tábornokoknak adjon utasításokat vagy mutasson irányvonalat – tette hozzá a szakértő.
Hasonló aggályokat fogalmaztak meg lapunknak más nemzetbiztonsági szakemberek is. Egyikük például kijelentette: könnyen nevetség tárgyává is válhat az új titokminiszter a tárgyalásain, hiszen a külföldi titkosszolgálati vezetőket fogadnia kell, és ilyenkor meg kell nyilvánulnia komoly szakmai kérdésekről is. Nem beszélve a külföldi találkozókról, ahol olyan nemzetközi biztonsági témákat kell érintenie, mint a terrorizmus ügye, egyes válságövezetek problémái vagy a világgazdasági krízis. Papírból felolvasni pedig egy ilyen egyeztetésen nem európai megoldás – jegyezte meg forrásunk.
Egy másik vélemény szerint az alkalmatlanság inkább abban jelentkezhet, hogy a politikában is zöldfülűnek számító jelöltnek három szolgálat irányítását, együttműködését kell szolgálnia, és rendszeres értekezleteken kell feladatokat szabnia. A kormány hírigénye alapján, a miniszter felkérésére gyűjtenek információkat a nemzetbiztonsági szolgálatok, de összegeznie kell a diplomáciai forrásokból és a hírszerzéstől befutó adatokat is, hogy meg tudjon akadályozni olyan nemzetbiztonsági kockázatokkal járó akciókat, mint például a nagy állami stratégiai vállalatok részvényeinek felvásárlása – fejtette ki informátorunk. Szerinte a Mol értékpapírjainak orosz megszerzése is azért következhetett be, mert a hírszerzés információira nem megfelelően reagáltak a polgári elhárításnál. Az együttműködés tehát nem volt megfelelő a két szolgálat között, pedig erről a titokminiszternek mindenképpen gondoskodnia kell. Egy tapasztalatlan tárcavezető viszont nem biztos, hogy átlátja ezeket a folyamatokat, sőt maguk a nemzetbiztonsági tisztek is könynyen „megeszik reggelire” – fogalmazott a szakértő, aki azt is aggályosnak nevezte, hogy ismeretei szerint már Szilvásy György minisztersége idején is kevés információt tárgyaltak meg a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetői értekezletein, a szervezet főigazgatója inkább személyesen kapott feladatokat a kormány hírigényével kapcsolatosan, amelyeket kiadott az operatív munkatársaknak. Ez a tendencia a szakember szerint még jobban felerősödhet Ficsor kinevezésével.
Demeter Ervin (Fidesz) a tegnapi sajtótájékoztatóján felhívta a figyelmet arra, hogy a jelölt a saját bevallása szerint az emberi jogok tiszteletben tartásán őrködne. A politikus szerint ez is Ficsor teljes tájékozatlanságát bizonyítja, hiszen a titkosszolgálatok a munkájukból adódóan szinte napi rendszerességgel sértik ezeket a jogokat, a kérdés tehát inkább az, hogy a megfelelő engedélyek birtokában tesznek ilyet, vagy sem. A képviselő szerint egyértelmű, hogy Ficsor jelölésének egyetlen oka van: az hogy Gyurcsány Ferenc meghosszabbított keze legyen a szolgálatokat irányító tárca élén.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?