A rendészeti minisztérium államtitkárának, Juhász Gábornak a beszámolójával kezdődött tegnap az Országgyűlés emberi jogi bizottságának a március 15-i rendőri intézkedésekkel foglalkozó ülése. Az államtitkárt kétszer is rendre utasította Balog Zoltán (Fidesz) bizottsági elnök, miután nem a rendőrség ténykedéséről számolt be, hanem kulturális programismertetőt tartott, kiemelve, milyen rendben zajlottak az események. A rendreutasítás után az államtitkár, illetve Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány is azt hangsúlyozták, hogy a rendőrség kiválóan dolgozott, még ha kisebb hibákat el is követtek.
Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa úgy vélte: a rendőrségnek bocsánatot kellene kérnie az oktalanul eljárás alá vontaktól, és vissza kellene vonnia a kiszabott bírságot például annak a két férfinak az esetében, akik a Kossuth téren Gyurcsány távozását követelték. Kaltenbach Jenő, a Független Rendészeti Panasztestület elnöke arról számolt be: eddig harminc panasz érkezett a szervezetükhöz a rendőrség ünnepi fellépése miatt. Elmondta: ezek többsége az igazoltatások indokolatlanságát és módját kifogásolta. De volt, aki a könnygázra vagy a rendőrség bekerítő taktikájára panaszkodott, amely megakadályozta, hogy elhagyják a helyszínt.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője emlékeztetett: három fiatalembert azért állítottak elő, mert sállal eltakarták az arcukat, holott ezt semmilyen jogszabály nem tiltja. Volt olyan ünneplő, akit egy órán belül tízszer igazoltattak a rendőrök. Gaudi szerint a rendőrség a nemzeti ünnep méltóságát sértette meg a túlzott jelenlétével és a jogsértő intézkedésekkel, amelyek egy részét az általuk alkotmányellenesnek tartott, és ezért az Alkotmánybíróságon megtámadott „lex tojásra” hivatkozva követtek el.
Simon Éva, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvivője is arról beszélt, hogy a rendőri intézkedések sok esetben szükségtelenek és aránytalanok voltak, mint ahogy a Draskovics-féle közrendvédelmi csomag is indokolatlanul korlátozza az alkotmányos alapjogokat. A TASZ a kordonerdőt is kifogásolta, mert az tapasztalatuk szerint agressziót szül. Balog Zoltán bizottsági elnök szerint Szilvásy György és a titkosszolgálatok felelőssége, hogy már évek óta nincs egy nyugodt nemzeti ünnep az országban. Megemlítette a soha föl nem derített terrorfenyegetéseket és a komolytalan fegyverlefoglalásokat is. A fideszes politikus rámutatott: a kormányzat rendre figyelmen kívül hagyja az ombudsman és a jogvédők intelmeit.
Jellemző, hogy a bizottság szocialista tagjai nem akarták elfogadni, hogy az ülésen fölszólalhasson az elismert jogvédő, Gaudi-Nagy Tamás, mondván szerintük ő és a nemzeti jogvédők „rasszisták”. Azonban az MSZP javaslatát az SZDSZ-es Gusztos Péter sem támogatta, így azt leszavazták.
Menczer Tamás: Manfred Weber parancsára húztak ukrán pólót a Tisza Párt képviselői! Ezt Magyar Péter vallotta be