Ismét napirenden a jogsértések

Eddig harminc panasz érkezett a Független Rendészeti Panasztestülethez a március 15-i rendőri fellépéssel összefüggésben – hangzott el az Országgyűlés emberi jogi bizottságának tegnapi ülésén, amelyen a jogvédő szervezetek és az állampolgári jogok biztosa komoly kritikával illették a rendőrséget.

2009. 04. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendészeti minisztérium államtitkárának, Juhász Gábornak a beszámolójával kezdődött tegnap az Országgyűlés emberi jogi bizottságának a március 15-i rendőri intézkedésekkel foglalkozó ülése. Az államtitkárt kétszer is rendre utasította Balog Zoltán (Fidesz) bizottsági elnök, miután nem a rendőrség ténykedéséről számolt be, hanem kulturális programismertetőt tartott, kiemelve, milyen rendben zajlottak az események. A rendreutasítás után az államtitkár, illetve Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány is azt hangsúlyozták, hogy a rendőrség kiválóan dolgozott, még ha kisebb hibákat el is követtek.
Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa úgy vélte: a rendőrségnek bocsánatot kellene kérnie az oktalanul eljárás alá vontaktól, és vissza kellene vonnia a kiszabott bírságot például annak a két férfinak az esetében, akik a Kossuth téren Gyurcsány távozását követelték. Kaltenbach Jenő, a Független Rendészeti Panasztestület elnöke arról számolt be: eddig harminc panasz érkezett a szervezetükhöz a rendőrség ünnepi fellépése miatt. Elmondta: ezek többsége az igazoltatások indokolatlanságát és módját kifogásolta. De volt, aki a könnygázra vagy a rendőrség bekerítő taktikájára panaszkodott, amely megakadályozta, hogy elhagyják a helyszínt.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője emlékeztetett: három fiatalembert azért állítottak elő, mert sállal eltakarták az arcukat, holott ezt semmilyen jogszabály nem tiltja. Volt olyan ünneplő, akit egy órán belül tízszer igazoltattak a rendőrök. Gaudi szerint a rendőrség a nemzeti ünnep méltóságát sértette meg a túlzott jelenlétével és a jogsértő intézkedésekkel, amelyek egy részét az általuk alkotmányellenesnek tartott, és ezért az Alkotmánybíróságon megtámadott „lex tojásra” hivatkozva követtek el.
Simon Éva, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvivője is arról beszélt, hogy a rendőri intézkedések sok esetben szükségtelenek és aránytalanok voltak, mint ahogy a Draskovics-féle közrendvédelmi csomag is indokolatlanul korlátozza az alkotmányos alapjogokat. A TASZ a kordonerdőt is kifogásolta, mert az tapasztalatuk szerint agressziót szül. Balog Zoltán bizottsági elnök szerint Szilvásy György és a titkosszolgálatok felelőssége, hogy már évek óta nincs egy nyugodt nemzeti ünnep az országban. Megemlítette a soha föl nem derített terrorfenyegetéseket és a komolytalan fegyverlefoglalásokat is. A fideszes politikus rámutatott: a kormányzat rendre figyelmen kívül hagyja az ombudsman és a jogvédők intelmeit.
Jellemző, hogy a bizottság szocialista tagjai nem akarták elfogadni, hogy az ülésen fölszólalhasson az elismert jogvédő, Gaudi-Nagy Tamás, mondván szerintük ő és a nemzeti jogvédők „rasszisták”. Azonban az MSZP javaslatát az SZDSZ-es Gusztos Péter sem támogatta, így azt leszavazták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.