Ismét tízezrek a Kossuth téren

Sólyom László továbbra is az előre hozott választásokat tartja a válság legjobb megoldásának – derült ki Bencze Izabella, a Civil Összefogás Fórum képviselőjének szavaiból. A szervezet tegnap tüntetést tartott a voksolás és a parlament önfeloszlatása érdekében. Amikor Bajnai Gordont az Országgyűlésben miniszterelnökké választották, az ekkorra már húszezresre duzzadt tömeg szűnni nem akaró pfujolásba kezdett.

2009. 04. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harc a Belvárosban. A rendőrség könnygázt vetett be, és több alkalommal is oszlatott a Parlament környékén, miután a Civil Összefogás Fórum rendezvénye véget ért. Míg a tömeg egy része a Sándor-palotához indult, mások a Belvárosban maradtak, ahol többször összecsaptak a rendőrséggel. A Vértanúk terén a rendőrség arra szólította fel az összegyűlt tüntetőket, hogy ne álljanak ellen az igazoltatásoknak – jelentette az MTI tudósítója. Később több könnygázgránátot lőtt ki a rendőrség a Vértanúk tere közelében az egyik utcában, többszöri felszólítás után. A rendőrattak azután kezdődött, hogy a rendőrsorfal előtt megállt egy motoros, és fenyegetően bőgette motorját. Az MTI tudósítása szerint motorosok belehajtottak a rendőrsorfalba, aminek következtében több egyenruhás megsérült. Később ez rémhírnek bizonyult, amit a távirati irodának maga a rendőrség cáfolt.


Mintegy húszezer ember gyűlt össze tegnap a több mint ötven civil szervezetet tömörítő Civil Összefogás Fórum hívására a Parlamentnél, hogy előre hozott választásokat, valamint az Országgyűlés önfeloszlatását követeljék. Mivel a rendőrség vasrácsokkal lezárta szinte a teljes Kossuth teret, ezért a civilek az Alkotmány utcában tüntettek. Pár tucatnyian mégis a kordonon belül akarták hallgatni a szónokokat, és csupán a többszöri rendőri felszólítás és a szervezők kérésére hagyták el a teret. Közülük egyes információk szerint nyolc embert előállított a rendőrség.
A rendezvényen többször felolvasták a civilek petícióját, amelyet április 5-én a Hősök terén tartott első tüntetésen a százezres tömeg közfelkiáltással elfogadott. Eszerint az emberek megvonták a bizalmat a kisebbségi kormánytól, és arra szólították fel a szocialista és szabad demokrata politikusokat, hogy fejezzék be a nép feje fölötti mutyizást, ne ültessenek a nyakukra Bajnai Gordonokat, az Országgyűlés pedig oszlassa fel magát. A petícióban azt kérték Sólyom László köztársasági elnöktől, mielőbb írjon ki előre hozott választásokat. A követeléseket a Gój Motorosok elvitték a közszolgálati televízió és rádió épületéhez, ahol azokat átvették, sőt a köztévében azt ígérték, az esti hírekben beolvassák. A tüntetésen többek között felszólalt Makovecz Imre építész, aki szerint azért kell megállás nélkül tüntetni, hogy egy szuverén, önmagáról gondoskodó, szellemiekben gazdag, erős országot, nemzetet építsünk. A Hajdú-Bét egyik károsultja arról beszélt, hogy bár Bajnaiék hét szűk esztendőt szabadítottak a családjára, de talpra fognak állni, mint ahogy az ország is, és hamarosan „kitelik a szocialisták ideje”. Kondor Katalin volt rádióelnök azt mondta: nem csupán előre hozott választásra, hanem nemzetépítő stratégiára is szükség van. Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke azt követelte, hogy szüntessék be a magyar nép elleni hadüzenet nélküli háborút. Bencze Izabella, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság egykori helyettes vezetője arra hívta fel az egybegyűlteket, hogy küldjenek tömegesen elektronikus leveleket kormánypárti politikusok levélcímére, szembesítve őket tetteikkel. Wittner Mária 1956-os halálra ítélt föltette a kérdést: meddig kell még kordonok mögött élnünk? Kiemelte: ’56-ban azért harcoltak, hogy szabadság legyen és nem azért, hogy most húsz évvel a „gengszterváltás” után jöjjön „a kordon és a Gordon”.
Amikor Bajnai Gordont az Országgyűlésben miniszterelnökké választották, az ekkorra már húszezresre duzzadt tömeg szűnni nem akaró pfujolásba kezdett.
Fricz Tamás politológus, a Civil Összefogás szervezője úgy vélte, a magyar demokrácia legnagyobb szégyene, ami a parlamentben Bajnai megválasztásával történt, és azt üzente Gyurcsány Ferencnek és Bajnai Gordonnak, hogy nem érdemes ebbe a kormányzásba belefogniuk, és a civilek addig folytatják a tüntetést, amíg új választást nem írnak ki. Bár a szervezők nem akarták, hogy a Jobbik elnöke fölszólaljon, Vona Gábor gárdisták gyűrűjében mégis a pódiumra lépett.
Eközben Fricz Tamásék vezetésével több ezer ember a Sándor-palotához vonult, ahol hatalmas rendőri készültség fogadta őket. Bencze Izabella a civilek nevében bemehetett a Sándor-palotába, és a hivatal egyik vezetőjének elmondhatta a civilek követeléseit. Utóbb elmondta, telefonon beszélt Sólyom Lászlóval, aki – Bencze elmondása szerint – továbbra is az előre hozott választásokat tartja a válság legjobb megoldásának. A köztársasági elnök ma reggel fogadja Bajnai Gordon miniszterelnököt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.