Jogvédői tiltakozás Gyurcsány vádjai ellen

Sólyom László köztársasági elnök is részt vesz az Országos Igazságszolgáltatási Tanács mai rendkívüli ülésén, amelyen téma lesz Gyurcsány Ferenc bírók és ügyészek elleni szombati kirohanása. A durva támadást az érintettek és az államfő után lapunknak nyilatkozó jogvédők is abszurdnak, megengedhetetlennek nevezték.

2009. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Liberális és konzervatív jogvédők is tiltakoznak Gyurcsány Ferencnek a bíróságok és ügyészségek pártatlanságát kétségbe vonó szavai ellen. A miniszterelnök az MSZP szombati tisztújító kongresszusán azt állította: a bíróságok és az ügyészségek bizonyos döntései azt az érzést keltik, hogy a döntéshozók egy része a Fidesz érdekei, kimondott vagy sugallt elvárásai szerint jár el.
Schiffer András ügyvéd-jogvédő, a Lehet Más a Politika (LMP) nevű párt szóvivője szerint megengedhetetlen és elfogadhatatlan, hogy egy magát demokratának valló miniszterelnök ilyen kijelentést tegyen. Annál is inkább, mivel a demokrácia alapja a hatalmi ágak egymástól való függetlensége, és a végrehajtó hatalom feje nem gyakorolhat nyomást az igazságszolgáltatásra. Ráadásul Schiffer szerint a miniszterelnök kirohanása teljesen abszurd, semmilyen valós alapja nincs, a magyar bírói és ügyészi kar független és pártatlan. Az, hogy néha egy-egy bírósági vezető szerencsétlenül nyilatkozik (mint legutóbb a laptársunk elleni állami bojkottot elutasító megyei bírósági elnök), nem jelenti azt, hogy az igazságszolgáltatás egésze politikailag elfogult lenne – hangsúlyozta a jogvédő.
Völgyesi Miklós, a Civil Jogász Bizottság elnöke (és nem mellékesen a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácselnöke) lapunknak úgy nyilatkozott: Gyurcsány támadása durván sértő, és teljességgel alaptalan, ráadásul az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsban (OIT) három kormánypárti delegált is van (köztük Draskovics rendőrminiszter), akik hallathatják a hangjukat, ha valami nem tetszik nekik. – Arról nem a bíróságok tehetnek, hogy a szocialista párt egy tekintélyes része ellen büntetőeljárás van folyamatban – hangsúlyozta Völgyesi. Gyurcsány kijelentését korábban a köztársasági elnök, az OIT, valamint az Ügyészek Országos Egyesülete és a Magyar Bírói Egyesület is határozottan visszautasította.
Eközben a Köztársasági Elnöki Hivatal tegnap jelezte: Sólyom László is részt vesz az OIT mai rendkívüli ülésén, amelyen a Legfelsőbb Bíróság (LB) vezetésével kapcsolatos aktuális kérdések, illetve Gyurcsány sértő kijelentései lesznek napirenden. Március 31-től Kozma György, az LB kollégiumvezetője lesz a tanács vezetője addig, amíg a parlament nem választ új elnököt az LB és az OIT élére.
Kaposvári Bertalan, az LB távozó elnökhelyettese a ma megjelenő Élet és Irodalomban azt írta: „Mélységesen aggódom, hogy a jogállamiság építése során az egyik legfontosabb vívmányunk, a független bíróság áldozatul eshet a politikai csatározásoknak, hatalmi villongásoknak. Félő, hogy ez a rendszer, amely a fékek és ellensúlyok finom egyensúlyára épült, emberi tényezőkön megbukhat. Aggódom az elmaradt reformok folytatása miatt, elodázhatatlan és szükségszerű változásokra és nem hatalmi igényeket leleplező pótcselekvésekre van szükség.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.