Újabb milliárdokat szórnak el

Milliárdokat költene el a Honvédelmi Minisztérium egy fölöslegesnek tűnő beszerzésre. A szaktárca ezúttal a bérszámfejtő pénzügyi számítógépes rendszerét cseréli le hárommilliárd forintért, közbeszerzés nélkül. Szakértők szerint a váltás azért is értelmetlen a válság kellős közepén, mert a jelenlegi rendszer is jól működik, a fejlesztésére és a karbantartására évente százmilliókat fizettek ki az adófizetők pénzéből.

2009. 04. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fittyet hánynak a válságra a Honvédelmi Minisztériumban (HM), és továbbra is milliárdos értékű beszerzéseket indítanak el, szakértők szerint sokszor fölöslegesen. Nemrég beszámoltunk arról, hogy több mint hétmilliárd forintot kívánnak elkölteni a honvédség 7700 szovjet gépkarabélyának korszerűsítésére, miközben a szakemberek szerint ebből az összegből a világ legjobb kézi fegyverei is megvásárolhatók. Lapunk most megtudta, hogy a szaktárca hárommilliárd forintért kívánja lecserélni a bérszámfejtő pénzügyi számítógépes rendszerét, pedig a jelenlegi szoftver fejlesztésére, illetve karbantartására évente százmilliókat költöttek el az adófizetők pénzéből. A beszerzés ráadásul egy több mint tíz éve meglévő és üzemelő információs rendszer leváltására irányul, amellyel lényegében eddig is akadály nélkül látták el a szükséges feladatokat a HM-nél és a Magyar Honvédségnél.
Az úgynevezett Költségvetési gazdálkodási információs rendszer (KGIR) váltása viszont óriási profitot jelenthet egy új szállítónak.
Az állami nyilvántartásokat, ügyintézéseket kezelő szoftverek esetében ugyanis elég nehéz megítélni a reális beszerzési árat.

*

A HM tájékoztatásából pedig arra lehet következtetni, pont ilyen helyzet alakulhatott ki az új Költségvetési Gazdálkodási Információs Rendszer (KGIR) megvásárlása kapcsán. Élve a 228/2004 (VII. 30.) kormányrendelet felhatalmazásával, a szaktárca ugyanis biztonsági okokra hivatkozva nem írt ki közbeszerzést, hanem a korábban kialakított rendszer fejlesztői jogtulajdonosainak (a KFRT Zrt.-nek és a HP Magyarország Kft.-nek) megszólításával pályáztatott. A HM ugyanakkor állítja, hogy csupán verzióváltásról van szó, vagyis nem kellene a teljes rendszert kicserélni. A szakértők ezért sem értik, hogy miért kell ilyen megdöbbentően magas árat fizetni a fejlesztésért. Az általunk megkérdezett, neve elhallgatását kérő informatikus úgy véli, a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynöksége által előterjesztett ajánlat valójában arról szólhat, hogy a jelenlegi szoftvert teljes egészében kicserélik egy másik gyártó termékére. A hárommilliárdos beszerzési ár viszont így is legalább a kétszerese annak, amelyet egy nyílt versenykiírás alapján lehetne kicsikarni. Nem is beszélve arról a roppant költségtakarékos megoldásról, hogy a jelenlegi számítógépes rendszert működtetik, fejlesztik tovább.
A HM sajtóosztálya azzal indokolta a beszerzést, hogy az egy évtized alatt „leamortizálódott” informatikai rendszert a meglévő alapokat figyelembe vevő, naprakész, a megváltozott felépítésű és feladatrendszerű Magyar Honvédség igényeinek megfelelő, fejlettebb változattal váltják ki. Az elmúlt tíz évben az informatikai rendszerek fejlődése mellett jelentős jogszabályi változások is életbe léptek, és ezekhez alkalmazkodni kell. Úgy tudjuk azonban, a jelenlegi rendszer a jogszabályi változásokat rendszeresen követi, hiszen minden évben szerződéseket kötöttek az ilyen irányú fejlesztésekre. A beszerzés kapcsán kérdéseket tettünk fel a tárcának: például hogy az eljárás melyik szakaszánál tart, hogyan teremtenek versenyhelyzetet a két meghívott cég között, és kik milyen kritériumok alapján döntenek. A HM annyit közölt: folyamatban lévő beszerzések ügyében a szerződéskötésig nem adnak további információt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.