Veszélyben a NATO-vállalásaink

A Magyar Honvédség jelenlegi állapota veszélyezteti a NATO-vállalásaink teljesítését – állapította meg az Állami Számvevőszék jelentése, amely a Honvédelmi Minisztérium elmúlt éveit értékelte. A szervezet kijelenti: a szaktárca erőfeszítéseinek alig volt gyakorlati eredménye, a legénységből ezres nagyságrendben hiányoznak katonák, a forrásmegvonások pedig olyan állapotokat okoztak, hogy hadgyakorlatnak kellett elmaradnia, mert a járművekben nem volt elég üzemanyag.

2009. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Krónikus létszámhiány és a fejlesztések elhalasztása jellemezte az utóbbi években a Magyar Honvédséget, ami veszélyezteti Magyarország NATO-vállalásainak teljesítését – állapította meg az Állami Számvevőszék.
A szervezet jelentése szerint a Honvédelmi Minisztérium (HM) a toborzóprogramjaival sem tudott úrrá lenni a legénységi állomány elvándorlásán, amely a folyamatos átszervezéseknek és a katonák körében szinte általánossá váló létbizonytalanságnak köszönhető. Mivel a nagymértékű kiáramlás eredményeként tisztek és tiszthelyettesek tömege vonult nyugállományba, a honvédségi egységeknél gondot okozott a tapasztalt vezetés hiánya is – figyelmeztet az ÁSZ. A szakértők úgy tartják, a létszámgondok összességükben az állományt és a felkészítést (ezen belül a nemzetközi szolgálatra alkalmas csapatok kiképzését) veszélyeztető tényezőkké váltak, és a honvédség képességeinek súlyos romlását okozták.
A NATO követelmények maradéktalan teljesítéséhez, a védelmi képességek megtartásához a legénységi állomány négy éven belüli pótlására lenne szükség, de ehhez évi 1900 fő toborzását kellene teljesíteni – emelte ki az ÁSZ jelentése. Az anyag idézi a honvédelmi tárca beszámolóit, amelyek szerint a 2007-tel befejeződött leépítések óta 2008 szeptemberéig csaknem kétezer fő hagyta el a honvédelmi tárcát, és a kilépők majdnem száz százalékban jogviszony megszüntetésével távoztak. A kilépők 82 százaléka a legénységből és a polgári alkalmazottak közül került ki. Ez azt jelenti, hogy már a kedvezményes nyugállományba vonulás lehetőségét (a 25-30 éves szolgálati viszony leteltét) sem várják meg a honvédségnél, akik távoznak.
A hadsereg védelmi képességeit gyengíti az ÁSZ jelentése szerint az is, hogy a forráshiány miatt az alakulatok logisztikai támogatása több esetben a minimálisra korlátozódott, olykor a katonai tevékenységet is hátráltatta. Előfordult például, hogy nem állt rendelkezésre szállítási eszköz, mérőműszer, missziós felszerelés, de megesett az is, hogy hadgyakorlatot kellett lemondani üzemanyaghiány miatt.
Az ellátási nehézségek ugyanakkor fokozzák a későbbi gondokat, hiszen a karbantartások, felújítások elmaradása miatt csak jelentős többletköltségekkel lehet az alapvető feladatokat végrehajtani – közölte a számvevőszék. A szervezet dicséretesnek tarja, hogy a leépítésekkel átláthatóbbá tették a honvédelmi tárca szerkezetét (a korábbi 32 hivatal és intézmény ma már hét szervezetben látja el a feladatát), és a logisztika termelői és fogyasztói szintjének szétválasztásával megszüntették a párhuzamosságokat, de hangsúlyozza: ezek az átalakítások nem eredményeztek jelentős megtakarításokat, bármennyire is elvárta volna ezt a kormány. Sőt rövid távon inkább többletköltségeket hozott a leépítés. A kiürített objektumokra például több mint 700 millió forintot kellett elkölteni fölöslegesen. Többször megkezdett rekonstrukciók váltak okafogyottá az átalakítások miatt, mint a pétervásári veszélyeshulladék-gyűjtő kialakítása vagy a csornai BTR harcijármű-lőtér korszerűsítése. Jelentős többletköltséget jelentett a létszámcsökkentés is. Ez ugyanis a honvédség alakulatainál jelentős túlmunkát, túlterheltséget eredményezett. Ezen viszont a megbízással foglalkoztatottak számának növelésével lehetett úrrá lenni, ami növelte a költségeket. Az ÁSZ a jelentésének összefoglalásában megállapítja: hiába hozott a kormány 2006-ban határozatot arról, hogy a védelmi kiadások részesedését a nemzeti össztermékből (GDP) a jelenlegi alig több mint egyszázalékról 1,81 százalékra emeli, ennek nem volt realitása. A haderő technikai felszereltsége, infrastruktúrája, illetve az állomány élet- és munkakörülményei ezért meg sem közelíthetik a NATO-haderők átlagszínvonalát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.