Fordulat a Hankook botrányában

Újabb ismert személyiséggel gyarapodhat a bűncselekmények gyanújába keveredett MSZP-s politikusok hosszú listája. Ezúttal Kálmán András képviselőre, Dunaújváros MSZP-s polgármesterére vetül a gyanú árnyéka egy olyan ingatlanpanama kapcsán, amelyet 2007-ben a Magyar Nemzet leplezett le.

2009. 05. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fejér Megyei Főügyészség szerint Kálmán András megalapozottan gyanúsítható különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével, de mivel mentelmi joggal rendelkező országgyűlési képviselőről van szó, a nyomozás április elején átkerült a Központi Nyomozó Főügyészségre (KNYF). Keresztes Imre, a KNYF vezetője lapunknak elmondta: áttanulmányozzák az eddig keletkezett iratokat, illetve ha szükséges, további nyomozati cselekményeket folytatnak le, és azután döntenek arról, hogy kezdeményezik-e a legfőbb ügyésznél a képviselő mentelmi jogának felfüggesztését.
*
A főügyész hozzátette: a felfüggesztésről a legfőbb ügyész indítványára az Országgyűlés határozhat, és ha ez megtörténik, csak akkor indítható büntetőeljárás a parlamenti képviselő ellen. A nyomozás határideje július 2., várhatóan addig döntés születhet a kezdeményezés tárgyában.
Emlékezetes: több mint gyanús körülmények között vásárolhatta meg egy frissen alakult magáncég (a Pentele Kft.) részben az önkormányzattól, részben gazdálkodóktól négyzetméterenként 800- 900 forintért azt a dunaújvárosi földterületet, amelyet a művelés alóli kivonás után négyzetméterenként 3100 forintért (tehát majdnem négyszeres áron) adtak el a dél-koreai Hankook gumigyártó cégnek. Riportunk megállapította: az ügyleten mintegy 300 millió forintos kár érhette az MSZP-s vezetésű várost, mivel az önkormányzat még az adásvétel előtt kiszállt a Pentele Kft.-ből, és a cégbe apportált 20 hektáros területe után csupán a művelés alóli kivonás előtti értéket (176 millió forintot) kapta meg. Eközben a négy MSZP közeli „üzletember” által jegyzett Pentele Kft. az ingatlanügyleten röpke fél év alatt csaknem másfél milliárd forintot kasszírozott. A Hankook-beruházást személyes imázsának építésére használó Kóka János (SZDSZ) akkori gazdasági miniszter a magáncég gigantikus hasznát úgy kommentálta: erre oda kellett volna figyelni, de „figyeljen oda az, akinek ez a dolga”. Bár dokumentumokkal bizonyítottuk, hogy a Pentele Kft. vállalta a gumigyárhoz vezető bekötőút építését, ehhez képest Kóka mégis azt állította: azért fizette végül mégis az állam közpénzből az útépítést, mert ez eredetileg is a támogatás része volt.
Cikkünk nyomán a fideszes Dorkota Lajos büntetőfeljelentést tett a rendőrségen. Előbb a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság nyomozott, majd az ügy átkerült a Nemzeti Nyomozó Irodához. A nyomozás törvényességi felügyeletét ez év áprilisáig az a Fejér Megyei Főügyészség látta el, amely végül kimondta: Kálmán András megalapozottan gyanúsítható hűtlen kezeléssel.
Nem árt emlékezni arra sem, hogy a Gyurcsány-kormány 26 milliárd forintos támogatást adott a dél-koreai Hankooknak (vissza nem térítendő támogatás és adókedvezmények formájában) azért, hogy Magyarországon építse fel új gumigyárát. A beruházást kormányzati nyomásra gyorsított hivatali ügyintézéssel hozták tető alá, amelynek során a Fejér Megyei Földhivatal és a Fejér Megyei Cégbíróság is több törvénysértésgyanús lépést tett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.