A Fejér Megyei Főügyészség szerint Kálmán András megalapozottan gyanúsítható különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével, de mivel mentelmi joggal rendelkező országgyűlési képviselőről van szó, a nyomozás április elején átkerült a Központi Nyomozó Főügyészségre (KNYF). Keresztes Imre, a KNYF vezetője lapunknak elmondta: áttanulmányozzák az eddig keletkezett iratokat, illetve ha szükséges, további nyomozati cselekményeket folytatnak le, és azután döntenek arról, hogy kezdeményezik-e a legfőbb ügyésznél a képviselő mentelmi jogának felfüggesztését.
*
A főügyész hozzátette: a felfüggesztésről a legfőbb ügyész indítványára az Országgyűlés határozhat, és ha ez megtörténik, csak akkor indítható büntetőeljárás a parlamenti képviselő ellen. A nyomozás határideje július 2., várhatóan addig döntés születhet a kezdeményezés tárgyában.
Emlékezetes: több mint gyanús körülmények között vásárolhatta meg egy frissen alakult magáncég (a Pentele Kft.) részben az önkormányzattól, részben gazdálkodóktól négyzetméterenként 800- 900 forintért azt a dunaújvárosi földterületet, amelyet a művelés alóli kivonás után négyzetméterenként 3100 forintért (tehát majdnem négyszeres áron) adtak el a dél-koreai Hankook gumigyártó cégnek. Riportunk megállapította: az ügyleten mintegy 300 millió forintos kár érhette az MSZP-s vezetésű várost, mivel az önkormányzat még az adásvétel előtt kiszállt a Pentele Kft.-ből, és a cégbe apportált 20 hektáros területe után csupán a művelés alóli kivonás előtti értéket (176 millió forintot) kapta meg. Eközben a négy MSZP közeli „üzletember” által jegyzett Pentele Kft. az ingatlanügyleten röpke fél év alatt csaknem másfél milliárd forintot kasszírozott. A Hankook-beruházást személyes imázsának építésére használó Kóka János (SZDSZ) akkori gazdasági miniszter a magáncég gigantikus hasznát úgy kommentálta: erre oda kellett volna figyelni, de „figyeljen oda az, akinek ez a dolga”. Bár dokumentumokkal bizonyítottuk, hogy a Pentele Kft. vállalta a gumigyárhoz vezető bekötőút építését, ehhez képest Kóka mégis azt állította: azért fizette végül mégis az állam közpénzből az útépítést, mert ez eredetileg is a támogatás része volt.
Cikkünk nyomán a fideszes Dorkota Lajos büntetőfeljelentést tett a rendőrségen. Előbb a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság nyomozott, majd az ügy átkerült a Nemzeti Nyomozó Irodához. A nyomozás törvényességi felügyeletét ez év áprilisáig az a Fejér Megyei Főügyészség látta el, amely végül kimondta: Kálmán András megalapozottan gyanúsítható hűtlen kezeléssel.
Nem árt emlékezni arra sem, hogy a Gyurcsány-kormány 26 milliárd forintos támogatást adott a dél-koreai Hankooknak (vissza nem térítendő támogatás és adókedvezmények formájában) azért, hogy Magyarországon építse fel új gumigyárát. A beruházást kormányzati nyomásra gyorsított hivatali ügyintézéssel hozták tető alá, amelynek során a Fejér Megyei Földhivatal és a Fejér Megyei Cégbíróság is több törvénysértésgyanús lépést tett.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban