Kínos magyarázkodásba kezdett tegnap Kálmán András (MSZP) dunaújvárosi polgármester, akiről a napokban derítette ki lapunk, hogy a Fejér Megyei Főügyészség szerint megalapozottan gyanúsítható különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével a Hankook-beruházást megelőző ingatlanpanama miatt. A politikust hivatalosan még nem gyanúsították meg, és mivel mentelmi joggal rendelkező országgyűlési képviselőről van szó, a nyomozás április elején átkerült a Központi Nyomozó Főügyészségre.
A városvezető tegnapi sajtótájékoztatóján azt állította: „törvényes, eredményes, tisztességes és tiszta” volt az egész ingatlanügylet. Kálmán András azt hangoztatta, az önkormányzattal szerződő Pentele Kft.-nek mintegy kétmilliárd forintjába került, hogy a Hankooknak szánt földterületet közművesítse, a művelés alól kivonja és bekötőutat építsen hozzá. Azonban a szocialista politikus szavait éppen az általa kiosztott dokumentumok cáfolták. Ugyanis az önkormányzat és a Pentele Kft. közötti szindikátusi szerződés tanúsága szerint a művelés alóli kivonás 30 milliós költsége a várost terhelte. Ráadásul a lapunk által 2007-ben leleplezett ingatlanpanama után Kóka János (SZDSZ) akkori gazdasági miniszter ismerte be, hogy végül az állam fizette közpénzből a bekötőút építését, mivel szerinte az eredetileg is a támogatás része volt.
Dorkota Lajos (Fidesz) úgy nyilatkozott: a Hankook dél-koreai gumigyár 2,16 milliárd forintért vette meg a Pentelétől az 56 hektáros területet, vagyis ha elhinnénk a polgármester állítását a kétmilliárdos közművesítésről és útépítésről, akkor az azt jelentené, hogy a Pentele Kft. veszteséggel adott volna túl az ingatlanon. A helyi politikus kiemelte: ezzel szemben a valóságban nem volt szükség többmilliárdos közművesítésre, ez egész egyszerűen nem igaz.
Amint azt lapunk feltárta: több mint gyanús körülmények között vásárolhatta meg 2005–2006-ban a Pentele Kft. részben az önkormányzattól, részben gazdálkodóktól négyzetméterenként 800–900 forintért azt a földterületet, amelyet a művelés alóli kivonás után négyzetméterenként 3100 forintért (majdnem négyszeres áron) adtak el a Hankooknak. 2006. január 9-én a dunaújvárosi önkormányzat a húszhektáros, ipari területté minősített ingatlanát apportálta a Pentelébe, majd két napra rá 176 millió forint ellenében (négyzetméterenként 800 forintért, tehát termőföldáron) kiszállt a cégből. Dorkota Lajos szerint az önkormányzatot mintegy 600 millió forintos veszteség érhette ezzel a manőverrel. – Ráadásul évente százmillió forintnyi pluszadóbevételhez jutottak volna, ha a beruházás kizárólag Dunaújvárosban, nem pedig a Rácalmással közös területen valósul meg – tette hozzá a fideszes országgyűlési képviselő.
Kálmán András viszont azt mondta: „az a világon sehol nem bűncselekmény, hogy egy önkormányzat nem vállal rizikót”. Az MSZP-s polgármester megemlítette: a Pentelének magántulajdonosoktól további földeket kellett vásárolnia, azokat ki kellett vonatni a mezőgazdasági művelés alól, majd közművesíteni kellett, mindehhez pedig forrásra volt szükség.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását