Jelentéktelen magyarországi radikális erők

Az alkotmányellenes elveket valló radikális szervezeteknek csekély a tömegbázisa, jelentőségük minimális – állapítja meg a Nemzetbiztonsági Hivatal 2008-at összegző évkönyve. A kiadvány megemlíti: a Magyar Gárda és a Nemzeti Őrsereg erődemonstrációi hatására jelentős erőszakkészségű, több száz fős kisebbségvédő csoportok is megjelentek.

2009. 05. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is a megosztottság jellemző az alkotmányellenes elveket deklaráló nemzeti radikális erőkre, amelyek jelentősége minimális, tömegbázisuk csekély – olvasható a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) 2008-at összegző évkönyvében. Eszerint a közterületi rendezvények megzavarása és a vandál cselekmények elkövetése a futballklubok szurkolói csoportjaiban szocializálódott huligánokhoz köthető. Az NBH szerint ezt az akciókész bázist több populista személy (Toroczkai, Budaházy) is igyekezett saját mozgalmának félkatonai erejeként megszervezni, de programjaik elsikkadtak.
Az évkönyv emlékeztet a tavalyi Molotov-koktélos támadásokra, azonban kizárólag a kormánypárti politikusok elleni bűncselekményeket említi, holott több Fidesz-irodát is felgyújtottak. A jelentés szerint már nemcsak a pártvezetők, hanem a vitákat generáló szakpolitikusok is a szélsőségesek potenciális célpontjaivá váltak.
Külön fejezet foglalkozik a romaellenes támadásokkal. Mint írják, a Magyar Gárda és a Nemzeti Őrsereg erődemonstrációi hatására jelentős erőszakkészségű, több száz fős kisebbségvédő csoportok is megjelentek ellenerőként. Az évkönyv rámutat: a romaellenesség kockázati szintjét emeli, hogy több olyan személy is felbukkant, akiknek katonai ismereteik vannak, ezért kiképzésekre történő felajánlkozásuk, eszközbeszerzői lehetőségeik kiemelt figyelmet érdemelnek. A jelentés szerint nem zárható ki, hogy a későbbiekben erőszakos cselekmények legyenek a romaellenes szervezetek rendezvényeihez kapcsolódóan.
A kiadvány idén is foglalkozott a társadalomra veszélyes vallási mozgalmakkal. Eszerint nemzetbiztonsági szempontból fokozott kockázatot jelenthetnek azok a vallási szervezetek, amelyek a számukra garantált autonómiát célirányos profit- és információorientált tevékenységük leplezésére használják fel. „Hatalmi ambícióikra tekintettel mindenekelőtt a politikai és gazdasági szférában történő burkolt pozíciószerzésüket megalapozó – adott esetben bennfentes vagy minősített – információk szisztematikus gyűjtésére törekednek” – olvasható a jelentésben. Rámutatnak: e destruktív egyházak következetesen keresik a kapcsolatfelvétel lehetőségét politikusokkal, magas beosztású köztisztviselőkkel és közéleti szereplőkkel, akik tudatos manipulálásával társadalmi legitimitásuk látszatát, jövőbeni érdekérvényesítésük feltételeit igyekeznek megteremteni. Szimpatizánsaik számát erőszakosan növelik, tagjaikat mentálisan kizsákmányolják, egzisztenciálisan ellehetetlenítik – derül ki az évkönyvből.
A kiadvány nem említi, mely egyház(ak)ra vonatkozik mindez. Ugyanakkor nyílt titok, hogy a több nyugati országból kitiltott szcientológus egyházat régóta szemmel tartja az NBH.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.