Ki keres az Átrium Parkon?

A korábban Bajnai Gordon által vezetett Wallis Rt. álmodta és építtette meg azt a fővárosi irodakomplexumot, ahová az elmúlt időszakban sorra költöztek az állami társaságok az igen magas bérleti díj ellenére. Az irodaház üzemeltetője, az Átrium Park Kft. – ahová több száz millió forintnyi közpénz áramlott – 2007 végéig a Wallis irányítása alatt állt.

2009. 05. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg öt állami szervezet székhelye található Budapest XIII. kerületében, a Váci út 45. szám alatti Átrium Park irodaházban. Az ötből három társaság az Új Magyarország fejlesztési terv közreműködő szervezeteként európai uniós pályázatok kezelésével, a támogatások elosztásával foglalkozik. Miniszterelnökké választása előtt az uniós források felügyelete évekig Bajnai Gordon fennhatósága alá tartozott, aki 2006 és 2007 között fejlesztéspolitikai kormánybiztosként, majd a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezetőjeként, tavaly óta pedig gazdasági és fejlesztési miniszterként vigyázott arra, hogy jó helyre kerüljenek az uniós pénzek.
Véletlen vagy sem, de az ominózus Átrium Park irodaházat az a Wallis Rt. álmodta meg és építtette fel, amelynek 2006-ig Bajnai Gordon volt az egyik vezetője: 2000 és 2005 között vezérigazgatóként, 2006-ban pedig az igazgatóság alelnökeként. Ugyanaz a Bajnai, aki 2006-ban „a hazai vállalatirányítási kultúra fejlesztése terén elért eredményeiért” a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét vehette át, és akit múlt kedden miniszterelnökké választott az Országgyűlés MSZP– SZDSZ-es többsége. Hogy a beruházás és a csapatostul felbukkanó állami cégek irodabérlése között van-e összefüggés, nem tudni. Ami viszont tény: az ingatlan üzemeltetője, az Átrium Park Kft. sok száz millió forintos bevételhez jut évente a busás bérleti díjakból.

*

A Wallis még 2002–2003-ban terveztette meg az irodaparkot a cégcsoporthoz tartozó Wing Tervező Rt.-vel, a szükséges engedélyeket pedig 2003-ban kapták meg az angyalföldi tervtanácstól. Végül 2007-re készült el a komplexum, és még ugyanabban az évben beköltözött az épületbe a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. (korábbi nevén Nemzeti Autópálya Rt.), az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Zrt. Őket követte az Európai Szociális Alap Programirányító Iroda (ESZA) Kht., az Energia Központ Kht. és a környezetvédelmi tárca fejlesztési igazgatósága. Utóbbi három a Bajnai Gordon által felügyelt Új Magyarország fejlesztési terv közreműködő szervezete, az uniós pályázatok kezelésével, a támogatások elosztásával foglalkozik.
Az irodapark üzemeltetője, az Átrium Park Kft. 2007. október 31-ig a Wallis irányítása alatt állt. Jellemző, hogy egyik tulajdonosa ekkor egy ciprusi offshore cég, az Arsida Investments Ltd. volt, amely számos jelentős wallisos beruházásnál fölbukkant. A bérleti díjak meglehetősen borsosak: havi 17-19 euró (300 forintos euróval számolva: 5100-5700 forint) között mozog a tarifa négyzetméterenként, amiben benne van az üzemeltetési díj is. Viszont további kiadással jár a parkolóbérlet, ami autónként közel 30 ezer forint havonta.
Utánanéztünk, mennyit fizettek eddig az érintett állami cégek az egykori Wallis-érdekeltségnek. A cégektől kapott tájékoztatás, illetve a honlapjukon föllelhető adatok szerint a NIF Zrt. 2007 óta összesen 452 millió, az ESZA Kht. 325 millió, az ÁAK Zrt. 232 millió, a környezetvédelmi tárca fejlesztési igazgatósága 140 millió, az Energia Központ Kht. pedig 66 millió forintot fizetett az Átrium Park Kft.-nek bérleti és üzemeltetési díjként.
Az említett szervezetek egyébként arról tájékoztatták lapunkat: közbeszerzési eljárás útján, a legolcsóbb ajánlattevőként esett a választásuk az Átriumra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.