Második kitelepítés Soroksáron

Több mint fél évszázada történt tragédiájuk után ismét kitelepítésként élik meg a soroksári svábok, hogy őseik egyelőre sem egykori temetőikben, sem másutt nem nyugodhatnak. Az önkormányzat a fejlesztési célú területként kezelt területet két éve rendeztette, egy ombudsmani jelentés szerint kegyeletsértően. A kerület baloldali vezetői ezt tagadták, azonban az ügyet már az ÁNTSZ és az ügyészség is vizsgálhatja.

2009. 05. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak a temetkezési jogszabályokat sértette meg a soroksári önkormányzat az egykori sváb temetők évekkel ezelőtti kiürítésekor, hanem a német kisebbség kulturális jogainak megsértése mellett bűncselekmény gyanúja is felvetődhet – derült ki Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosának az ügyben végzett vizsgálatából. Az ombudsman márciusban lezárult vizsgálata, illetve a helyi MSZP–SZDSZ-es, illetve úgynevezett civil többségű képviselő-testület minapi ülésén történtek, vagyis a vizsgálat tényszerűségének a megkérdőjelezése hatalmas botrányt kavart Budapest XXIII. kerületében.
Farkasfalvi József, az Együtt Soroksárért Egyesület elnöke szerint az itt élő svábok második kitelepítésként élik meg a történteket. A XVIII. században ide költözött német telepesek utódai közül a II. világháború után a kommunista rezsim egyes források szerint csaknem négyezer, más kutatások alapján több mint hatezer svábot telepített ki. Miután az ötvenes években Soroksárt Nagy-Budapesthez, a XX. kerülethez csatolták, az itt elhunytakat a korábbi három temető helyett Pesterzsébetre temették. A soroksári temetők kiürítését csak a nyolcvanas években rendelték el, ám a terület illegális szemétlerakóvá vált. Az önálló fővárosi kerületté vált Soroksár önkormányzata évekkel ezelőtt jogsértően eladta a temetőket, s csak hatósági felszólításra vette vissza azokat.
Kállai Ernő szerint az volt kegyeletsértő, hogy a Szentlőrinci úti temetőt 2007-ben az önkormányzat megbízásából egy cég „rendezte”, az emberi maradványokat elhamvasztatta, és egyes források szerint a kaposvári temetőben szétszóratta. Az ombudsman bocsánatkérésre szólította fel az önkormányzatot, az ÁNTSZ-hez fordult és az ügyészség vizsgálatát is indokoltnak nevezte. Szerinte ma is lehetnek a területen emberi maradványok, egy két évvel ezelőtt készült fotó tanúsága szerint a Depontátor Kft. munkálatai során több elhagyatott koponya is hevert a feltúrt temetőben.
Geiger Ferenc (Soroksári Civil Szervezetek), a kormánypártok által támogatott polgármester szerint a képviselő-testület azért utasította el Kállai Ernő vizsgálatát, mert az abban foglaltak nem igazak, és meg sem hallgatták őket. – A temetők helyén nagy fejlesztést tervezünk, a vállalkozót pedig valóban mi bíztuk meg, de az összegyűjtött hamvak egy részét méltóképpen, a soroksári plébánia mellett kialakítandó emlékhelyre szállíttatjuk majd – fűzte hozzá, furcsállva, hogy a testületi ülésre Kállai el sem ment.
A Fidesz soroksári frakciója az ügyben szintén bocsánatkérésre szólított fel, a helyi szocialistákkal a közelmúltban szakító SZDSZ szégyenről beszélt, míg az Együtt Soroksárért Egyesület a Legfőbb Ügyészségen tett feljelentést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.